Jak już informowaliśmy w maju na stałe zlikwidowane zostaną przejazdy kolejowe w ciągu ulicy Grunwaldzkiej (w stronę os. Grunwaldzkiego i Czerlejna) oraz na ul. Powstańców Wielkopolskich (kierunek Strumiany i Sokolniki Klonowskie). Według naszych informacji oba przejazdy mają zostać zamknięte dla ruchu w nocy z 6 na 7 maja.
– Przejazdy kolejowo-drogowe na ul. Powstańców i Grunwaldzkiej w Kostrzynie zostaną zamknięte w nocy z 6/7 maja bieżącego roku. Tymczasową organizację ruchu dla kierowców przygotuje Urząd Miejski. Priorytetem PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego ruchu na sieci kolejowej. Z tego względu zarządca infrastruktury kolejowej sukcesywnie prowadzi działania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na sieci kolejowej. Ich elementem jest likwidacja przejazdów kolejowo-drogowych w lokalizacjach, w których jest to możliwe. Tam, gdzie to możliwe, tego typu obiekty są zastępowane wiaduktami lub tunelami – tłumaczył nam Radosław Śledziński, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.
Organizacja ruchu dla Osiedli Strumiany Południe, Grunwaldzkie i Kórnickie była jednym z głównym tematów środowego posiedzenia Komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.
– Warunkiem otrzymania dofinansowania na budowę tunelu od PKP PLK był zapis o zamknięciu przejazdów w ciągu ul. Powstańców i Grunwaldzkiej po zakończeniu modernizacji linii kolejowej. W przeciwnym razie musielibyśmy ponosić koszty utrzymania ok. 1,5 mln zł za każdy przejazd oraz zostalibyśmy obciążeni kosztem związanym z uruchomieniem systemu zarządzania SRK. Mamy najnowsze zapewnienia od PKP PLK, że zamknięcie nastąpi od nocy z 16 na 17 maja – mówił Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.
Największe utrudnienia komunikacyjne będą dla mieszkańców osiedla Strumiany Południe. Kierowcy będą mogli korzystać z ekspresowej S5, węzła Kostrzyn i dalej z drogi krajowej nr 92. Dla pieszych powstanie specjalne przejście do pieszych.
– Powstanie tymczasowe, wygrodzone i oświetlone przejście dla pieszych. Wykorzystamy przepust nad Ciekiem Strumień, tak by piesi mogli dalej dojść ulicą Kopernika i Miłosza do przejścia podziemnego do dworca kolejowego i do miasta – wyjaśniał burmistrz Szymon Matysek.
Map: Urząd Miejski w Kostrzynie
Z kolei osiedla Grunwaldzkie i Kórnickie mają być podzielone na trzy strefy.
– Osiedla Grunwaldzkie i Kórnickie chcemy podzielić na 3 strefy, tak by nie wszyscy mieszkańcy korzystali z ulicy Wiosny Ludów. Na ulicy Narcyzowej ułożymy nakładkę, tak by droga nie kurzyła się – zaznaczył burmistrz Szymon Matysek.
– Liczymy na to, że mieszkańcy nie będą korzystać tylko z ulicy Wiosny Ludów i Narcyzowej. Są alternatywne drogi na osiedlu. Sprawdziliśmy również, że dojazd S5 jest porównywalny czasowo – dodał Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.
Map: Urząd Miejski w Kostrzynie
Władze gminy przekonują, że paraliż komunikacyjny nam nie grozi.
– Przejazd na Grunwaldzkiej był wielokrotnie zamykany i żaden armagedon komunikacyjny nam nie groził. Nie było sytuacji, że ludzie stali godzinę w korkach. Gdy przebudowywaliśmy ulicę Wrzesińską zamknęliśmy ją na pół roku i dawaliśmy sobie radę. Remont Warszawskiej też miał sparaliżować miasto. Robimy to wszystko po to, by było lepiej. Dzięki temu tunelowi mieszkańcy nie będą już musieli stać na przejazdach – przekonywał burmistrz Szymon Matysek.
– W Swarzędzu, który jest znacznie większy też był robiony tunel, były remontowane dwa przejazdy i jakoś mieszkańcy dali sobie radę. Nie ma co robić paniki – dodał Kazimierz Dworczak, radny powiatu poznańskiego.
– Pojawiają się informacje, że mieszkańcy będą chodzić na dziko przez tory kolejowe. Ja nie będę stał i pilnował, trzymał nikogo za rękę, to nie jest nasza odpowiedzialność – zaznaczył burmistrz Szymon Matysek.
Zamknięcie przejazdów drogowo-kolejowych na Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich dotknie również pasażerów Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej. Swoje trasy zmienią autobusy linii nr 462, 463, 464 i 465.
Autobus "462" będzie jeździć praktycznie na dotychczasowej trasie, ale będzie dojeżdżał w rejon skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej, Miłosza i Kopernika. Ponadto linia nr 462 będzie jeździć częściej. Z kolei autobus linii nr 463 nie będzie jeździć już z Siekierek przez Trzek, Czerlejno i Czerlejnko.
– Na ulicy Grunwaldzkiej przy Miłosza zbudujemy tymczasowy przystanek, tak by autobus mógł jechać bez zmian do Węgierskiego. Uczniów z Sokolnik Klonowskich będziemy wozić innym środkiem. Autobus 463 będzie jeździł tylko na odcinku Kostrzyn - Siekierki. W obecnej sytuacji nie ma sensu puścić autobusu przez Czerlejno, gdyż częściej będzie jeździć linia 462 – wyjaśniał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.
Radny Przemysław Kubiak pytał czy nadal będzie jeździł autobus na os. Strumiany Południe.
– Przeanalizowaliśmy zapotrzebowanie, z autobusu korzysta 17 uczniów. Rozważamy dowóz dzieci w ramach S5 i węzła Kostrzyn – zaznaczył wiceburmistrz Waldemar Biskupski.
– Trudno wyobrazić sobie byśmy jeździli 24 godziny na dobę i uruchamiali autobus, by ktoś chciał w niedzielę dotrzeć do kościoła – dodał burmistrz Szymon Matysek.
– Większość i tak jeździ samochodami – skomentował radny Przemysław Kubiak.
Najprawdopodobniej mieszkańcy ulicy Wiosny Ludów i Żeromskiego nie będą mogli parkować samochodów w pasie drogi.
– Jestem za tym, by postawić tam znaki zakazu parkowania i postoju, już w tej chwili nie mogą minąć się dwa samochody, problemy miał autobus, gdy był zamknięty przejazd na Grunwaldzkiej – wnioskował Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.
– Ulica Wiosny Ludów stanie się główną arterią. Warto było by stworzyć alternatywne miejsca postojowe – wskazywał Marian Markiewicz, radny powiatu poznańskiego.
– Może pan radny wskazać konkretne miejsca, gdzie takie parkingi mamy zrobić? Jedyny wolny teren to teren parafii – dopytywał burmistrz.
Radny Przemysław Kubiak dopytywał również burmistrza o harmonogram budowy tunelu i dróg do niego prowadzących.
– Uzależniony jest od decyzji PKP PLK. Od 15 lipca do końca października zamknięty będzie jeden tor, wtedy rozpocznie się budowa pierwszej części tunelu. Rozpoczęcie samych prac budowlanych ma nastąpić jeszcze w kwietniu. Starosta przysłał nam wyceny gruntów, będziemy musieli wypłacić odszkodowania właścicielom dwóch nieruchomości, jeden z nich zadeklarował już, że ją opuści, będzie ona wyburzona pod budowę przedłużenia Al. 3 Maja – objaśniał burmistrz Szymon Matysek.
Z kolei radna Anna Dudzińska pytała o status formalny projektu organizacji ruchu i dlaczego dopiero teraz jest ona opracowywana.
– Organizacją ruchu powinna zając się specjalista firma projektowa, która przedstawi projekty. Może warto byłoby zasięgnąć opinii Policji. Dopiero teraz mówimy o koncepcji, szkoda, że nie rozmawialiśmy o tym od listopada, kiedy mieliśmy czas. Wstępną organizację ruchu należało przygotować wtedy, kiedy składaliście Państwo wniosek o dofinansowanie budowy tunelu – wskazywała Anna Dudzińska, radna gminy Kostrzyn
– Projekt tymczasowej organizacji ruchu jest opracowywany. Czekamy jeszcze do poniedziałku na wioski mieszkańców, które pojawiają się na spotkaniu – przekonywał burmistrz Szymon Matysek.
– Mamy 1 miesiąc i 6 dni do zamknięcia. Mamy odpowiednio dużo czasu. Dzisiaj mówimy o koncepcji. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem – uspokajał wiceburmistrz Waldemar Biskupski.
Tymczasem burmistrz Gminy Kostrzyn zaprasza mieszkańców osiedla Grunwaldzkiego, Kórnickiego oraz Strumiany Południe na spotkanie, podczas którego zostaną omówione i wyjaśnione kwestie związane z organizacją komunikacji w czasie realizacji inwestycji "Budowa układu drogowego na terenie miasta Kostrzyn w rejonie ulic Grunwaldzkiej, Średzkiej i Powstańców Wielkopolskich wraz z tunelem pod torowiskiem linii kolejowej E20 relacji Poznań-Warszawa".
Omawiana będzie sprawa budowy tymczasowego przejścia dla pieszych pomiędzy osiedlem Strumiany Południe a ulicą Kopernika, zmiany w organizacji ruchu samochodowego na osiedlach Grunwaldzkim i Kórnickim czy zmiany w funkcjonowaniu Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 15 kwietnia o godz. 18:00 w restauracji "u Krzysztofa" (ul. Grunwaldzka 24 w Kostrzynie).
Fot: Janusz Ludwiczak, Map: Urząd Miejski w Kostrzynie
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Mieszkańcy Brzeźna, Siedlca, Siedleczka, Leśnej Grobli i Wiktorowa nie mają wody – pękła rura {AKTUALIZACJA}
(08-10-2024 12:16)
· Stracił prawko, auto i może pójść do więzienia
(07-10-2024 13:04)
· Awaria wodociągowa w Siekierkach
(07-10-2024 10:06)
· Policjanci będą znakować rowery – w obawie przed złodziejami
(07-10-2024 09:43)
· Skakali przez kłody i opony, czołgali się w błocie, wspinali się na wieże z palet
(07-10-2024 02:02)
· Kostrzyn: Przy Warszawskiej powstaje druga galeria handlowa
(12-01-2024 08:16)
· Były proboszcz parafii bł. Jolanty w Kostrzynie usłyszał wyrok
(21-06-2024 12:08)
· W ciągu pięciu dni przeszedł pieszo 272 km z Iwna nad morze!
(25-08-2024 08:45)
· Czerlejno: Samochód wjechał w mur kościoła [AKTUALIZACJA]
(06-08-2024 01:41)
· Są ze sobą pół wieku, a nawet 60 lat {◎ GALERIA ZDJĘĆ, ►FILM}
(02-03-2024 07:30)
Niezapominajka |
paź
Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-15:00
paź
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Noc Bibliotek
w godz. 14:00-22:00
paź
14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Tarnovia Tarnowo Podgórne
18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Spotkanie z Krzysztofem Skibą
Bezpłatne wejściówki do odbioru od 16.09. w MGOK
paź
10:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Las Puszczykowo
Sonda |
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(27-08-2018 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: