Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jak Niemcy okradali ziemian – o cennych skarbach utraconych podczas II wojny światowej - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Jak Niemcy okradali ziemian – o cennych skarbach utraconych podczas II wojny światowej
20-02-2024 07:40   Janusz Ludwiczak
W czasie II wojny światowej Niemcy ukradli z pałaców w Gułtowach, Iwnie, a także innych miejsc wiele dzieł sztuki i zabytkowych mebli. Co się stało z przedmiotami? Można było się o tym dowiedzieć podczas prelekcji Antoniego Łęszczaka.

4 lutego w Nekielskim Ośrodku Kultury Antoni Łęszczak – historyk, dziennikarz, ekspoator historii, antykwariusz i autor podkastu "Antyk_w_akcji" wygłosił prelekcję "Bezcenne skarby utracone. Wojenna grabież majątków w powiecie wrzesińskim i średzkim".

– Trudno dziś, nawet w przybliżeniu ocenić straty poniesione wskutek działań wojennych. W okresie drugiej wojny światowej życie straciło wielu Polaków, zniszczone zostały ich domy, a majątki rozkradzione. Wśród przedmiotów, które przepadły bezpowrotnie, były dzieła sztuki, wartościowe antyki i numizmaty – wskazuje Antoni Łęszczak.

W czasie II wojny światowej Polacy byli wyrzucani z domów i wysiedlani, a ich majątek był zagrabiany przez Niemców. Niektórzy właściciele majątków sporządzali szczegółowy spis wartościowych przedmiotów, chociażby do celów ubezpieczeniowych.

Hitlerowcy zagrabiane meble, pieniądze, dzieła sztuki przewozili przede wszystkim do Poznania – m.in. do Muzeum Cesarza Fryderyka (obecnie Muzeum Narodowe przy al. Marcinkowskiego), Katedry czy na Targi.

Podczas prelekcji Antoni Łęszczak mówił również o kilku majątkach zrabowanych przez okupantów w czasie II wojny światowej. W pałacu w Gułtowach znajdował się księgozbiór liczący ponad 4 tysiące tomów, kolekcje obrazów, grafik, zbiory starej broni czy cenna porcelana.

– W pałacu tym było dużo mebli gdańskich i holenderskich. Były też cenne meble stylowe z nadwornej fabryki Józefa Sroczyńskiego, założonej w 1906 r. Znikały też srebra, które były przetapiane na sztangi. Część rzeczy zniknęła jeszcze po wojnie w 1945 i 1946 roku – mówi Antoni Łęszczak.

Podczas prelekcji mówiono również o grabieżach w Pałacu Mielżyńskich w Iwnie.

– W 1987 roku trwały prace remontowe. Pracownicy znaleźli pod podłogą część ukrytego złota i srebra. Część przedmiotów została przewieziona do muzeum w Gnieźnie. Nie wiemy co jeszcze dziś może być pod podłogą. Wiemy natomiast, że hrabia Mielżyński był człowiekiem bardzo przewidującym, wiele rzeczy pochował – wskazuje Antoni Łęszczak.

– Niemcy wkraczali wszędzie. Na liście zagionych przedmiotów są również pałace w Siedlcu i Czerlejnie – podsumowuje Antoni Łęszczak.

Cześć dzieł chciał mieć u siebie sam Adolf Hitler, dlatego w późniejszym okresie miejscem składowania zrabowanych przedmiotów były bunkry i podziemne pomieszczenia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Ze względu na panująca tam wilgoć część dzieł uległa zniszczeniu. Część skarbów niszczyli też celowo Niemcy, by zlikwidować kulturalny dorobek Polaków. Niektóre przedmioty zostały wywiezione też do wschodnich Niemiec.

Organizatorem spotkania był prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Jerzy Osypiuk oraz Urząd Miasta i Gminy Nekla.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

kwi

13:45
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - KS Błękitni Psary Polskie

16

kwi

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

20

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - LKS Ślesin

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: