Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jak zdali ósmoklasiści? – znamy wyniki egzaminów na zakończenie podstawówki - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Jak zdali ósmoklasiści? – znamy wyniki egzaminów na zakończenie podstawówki
15-11-2023 13:44   Janusz Ludwiczak
Język polski na poziomie 64,7%, matematyka – 51,9%, język angielski – 60,8%, język niemiecki – 42%. To wyniki tegorocznych egzaminów ósmoklasisty, do których w maju przystąpiło 268 abiturientów. 66% absolwentów zostało przyjętych do szkoły średniej pierwszego wyboru.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn przedstawione zostały wyniki egzaminu ósmoklasisty.

Egzamin z języka polskiego najlepiej zdali ósmoklasiści ze szkoły w Czerlejnie – na poziomie 73% (o 7 proc. wyższy od średniej krajowej). Najgorzej poszło uczniom z Iwna 58% i Gułtów – 61%. Do egzaminu tego przystąpiło łącznie 268 abiturientów, a średni wynik dla gminy wyniósł 64,7% (dla kraju – 66%, dla Wielkopolski – 63%, w skali powiatu poznańskiego – 66%).

Z matematyką najlepiej poradzili sobie ósmoklasiści, którzy uczęszczali do szkoły w Gułtowach – 75% (dla porównania wynik w skali kraju wynosi 53%). Nasłabiej z "matmy" wypadli uczniowie z Iwna – 34% i Brzeźna – 45%. Do egzaminu z królowej nauk przystąpiło również 268 abiturientów, a średni wynik dla gminy wynosi 51,9%.

Do egzaminu z języka angielskiego przystąpiło 262 ósmoklasistów. Najlepiej wypadli uczniowie z Siekierek – 76% oraz z Iwna – 71%. Poniżej średniej krajowej zdali abiturienci z pozostałych szkół: SP Czerlejno – 63%, SP2 Kostrzyn – 59%, SP1 Kostrzyn – 58%, SP Brzeźno – 54%, SP Gułtowy – 46%. Wynik z języka angielskiego dla całej gminy wynosi 60,8% (kraj – 66%, Wielkopolska – 63%, powiat poznański – 71%).

Pozostałych siedmiu ósmoklasistów przystąpiło do egzaminu z języka niemieckiego, który wypadł na poziomie 42% w Szkole Podstawowej w Iwnie. W skali kraju wynik ten wynosi 53%, w Wielkopolsce – 46%, a w powiecie poznańskim – 55%.

Spośród łącznie 284 absolwentów 188 z nich (66%) zostało przyjętych do szkoły średniej pierwszego wyboru, 6 uczniów nie zostało przyjętych do żadnej z wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych, ale za to udało im się dostać do innej placówki, zaś jedna osoba nie została przyjęta do żadnej ze szkół.

– Rok szkolny 2022/2023 był jednym z najtrudniejszych, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Uczniowie musieli wejść w tryb nauki stacjonarnej. Wyzwaniem była też integracja z uczniami ze wschodu, którzy przybyli w związku z wojn – powiedział Przemysław Kubiak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– W porównaniu do roku poprzedniego lepsze są wyniki z języka polskiego z 54,52% do 64% dla szkół z Kostrzyna i z 57,91% w roku 2022 do 65% w roku 2023 dla szkół wiejskich. Jednak problemem jest matematyka. Jedynie szkoła podstawowa w Gułtowach osiągnęła lepszy wynik – dodał wiceprzewodniczący Przemysław Kubiak.

Zdaniem wiceburmistrza takie wyniki to nie jest tylko wina uczniów i nauczycieli.

– Patrząc na te wyniki wyboru pierwszej szkoły to nie są one złe. To nie jest tylko wina ucznia, nauczyciela czy dyrektora. Dużo zależy też od rodziców, którzy naciskają na wybór danej szkoły. Nie każde dziecko dostanie się do szkoły pierwszego wyboru – wskazywał Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

– Duża rola jest rodziców. Wszyscy pchają się do liceów, do szkół branżowych już mniej. Już po raz drugi mieliśmy też półtora rocznika – zaznaczył Adam Grzelak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego w Kostrzynie.

– Aż 70% absolwentów wybiera licea, a tylko 20% technika i 10% szkoły zawodowe. W powiecie aż 2 tysiące z tych 3 tys. poszło do liceów. Bardzo sprawnie poszła za to rekrutacja przez to zwiększenie miejsc – zaznaczył wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

– Trzeba patrzeć na te wyniki z pewnym przymrużeniem oka. To jest tylko statystyka. Trzeba byłoby jeszcze sprawdzić ile uczniów faktycznie kończy dane szkoły średnie i ile dostaje się studia – uważa Grzegorz Banaszak, przewodniczący kostrzyńskiej rady gminy.

Dyrektorzy szkół podstawowych wskazywali, że na wyniki wpływają też problemy psychologiczne i w życiu rodzinnym uczniów. Kolejną przyczyną może być nadmiarowy program nauczania.

– Po drodze były sprawy wychowawcze, którymi musieliśmy się zająć. To nauczanie niestety spadło w dół. Do tego dochodzą też problemy z nauczycielami, wielu odchodzi z zawodu. Niestety nas się nie słucha, brakuje debaty. Wiele spraw podejmowany jest zza biurka w Warszawie – tłumaczy Jarosław Połomskim, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Iwnie.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2023 roku w gminie Kostrzyn:

Źródło: Wydział Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Kostrzynie

Wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2023 roku w powiecie poznańskim:

Źródło: Wydział Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Kostrzynie


Komentarze (7)

17-11-2023 16:38:24
@ Nick
Może trzeba Młodzieży zapytać "co jest nie tak"??? W końcu to Młodzież zdaje egzaminy!
17-11-2023 16:36:53
@ Do @nauczyciel
Z głowy podałam sentencję... Sens został w 100% zachowany. Co jest nie tak?!
17-11-2023 15:48:35
Nick
Pan Biskupski mówi, że wyniki nie są złe. Śmiać się chce. Najłatwiejsze egzaminy ósmoklasisty od lat, a wyniki i tak w drugiej połowie powiatowej stawki. Od 2013 czy 2014 słyszę o programach naprawczych, motywacyjnych itd., a w kwestii poprawy wyników nic się nie zmienia! Panie Biskupski, Kubiak od lat mówicie o problemie i "próbujecie" coś zrobić, a nawet raz przez ostatnich osiem lat kiedy bezpośrednio zajmujecie się i odpowiadacie za ten temat, Kostrzyn nie miał wyników z górnej stawki. Dotyczy to zarówno już nieistniejących gimnazjów jak i podstawówki. Powiedzcie konkretnie co zrobiliście. Ile pieniędzy przeznaczono na poprawę wyników przez te 8 lat i na jakie konkretne działania zostały wydane. Pan Biskupski, odpowiedzialny za oświatę w gminie Kostrzyn jest zadowolony z „przeciętnych” wyników z egzaminu ósmoklasisty. Daje tym samym jasny sygnał dyrektorom i nauczycielom, że tak jak jest to jest ok. Nie ma sensu się starać. Tylko młodzieży żal.
16-11-2023 11:20:22
Do @nauczyciel
Bynajmniej. "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?" Tak brzmi cytat.
16-11-2023 11:13:27
Była nauczycielka
Wypowiedzi dyrektora Grzelaka "wszyscy pchają się do liceum" i dyrektora Połomskiego "nauczanie spadło w dół" to papierek lakmusowy stanu kostrzyńskiej edukacji.
16-11-2023 08:00:40
@nauczyciel
"Widzisz drzazgę w oku brata, a belki we własnym nie dostrzegasz..."
15-11-2023 19:12:38
nauczyciel
patrząc na wyniki z angielskiego i matematyki to są KATASTROFALNE. Cieszy za to jednak dobre samopoczucie pana Biskupskiego i radnego Kubiaka. Radny Banaszak za to mógłby otworzyć oczy zamiast je mrużyć, to wtedy zobaczy, że pomimo "programów naprawczych" ponoć kiedyś wdrażanych poprawy nie ma żadnej. Najważniejsze jednak jest to, że na Dworcowej nie tracą rezonu. WIWAT!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
02

cze

18:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Kosynier Sokołowo

04

cze

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Glinka

19:00
BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
Wybory sołeckie - Sołectwo Brzeźno

05

cze

17:00
SIEDLECZEK, świetlica
Wybory sołeckie - Sołectwo Siedleczek

19:00
SIEDLEC, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Siedlec

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: