Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Baronowa zapraszała gości, hrabia pokazał salę balową i swój gabinet - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Baronowa zapraszała gości, hrabia pokazał salę balową i swój gabinet
01-10-2023 01:33   Janusz Ludwiczak
W sobotni wieczór można było zobaczyć od środka na co dzień niedostępny dla zwiedzających zabytkowy pałac barokowy, który został oddany dla użytku w 1786 roku dla hrabiego Ignacego Bnińskiego.

Podczas "Nocy muzeów", którą zorganizowało Sołectwo Gułtowy można było zwiedzić drewniany kościół św. Kazimierza, który powstał 285 lat temu. Budowę obecnej świątyni zainicjował w 1737 r. skarbnik średzki, Marcin Skaławski. Inwestycję dokończył i wyposażył Kazimierz Słucki i stąd nadano nowego patrona - św. Kazimierza.

– Pod drugą ławą z prawej strony nawy głównej został pochowany jeden z ówczesnych proboszczów, takie było życzenie kapłana. W ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem, który po pracach konserwatorskich ukazał dwóch dodatkowych patronów - św. Wita i Dorotę, którzy byli patronami parafii przed 1738 r. U stóp Maryi można zobaczyć drewniany kościół, który tak najprawdopodobniej wyglądał niegdyś. Pod świątynią znajduje się krypta rodu Bnińskich, która jest zamurowana i nie ma do niej dostępu – opowiada Michał Łukomski, przewodnik i wicesołtys Gułtów.

Budowę kościoła dokończył w latach 1750-1760 starosta gniewskowski Kazimierz Słucki. W 1784 r. został on powiększony o murowaną kaplicę dla rodziny Bnińskich, a w 1834 r. dobudowano wieżę dzięki wsparciu rodziny Ostrowskich. W 1895 r. świątynia była remontowana. Kościół odnowiony w 1957 r. (polichromia), remontowany w 1984 i 1992 r. oraz na początku XXI w.
Przy kościele znajduje się symboliczny grobowiec rodziny hrabiego Adolfa Bnińskiego, a wewnątrz świątyni odnowiona tablica poświęcona poległym w 1863 r. powstańcom – braciom Władysławowi i Wincentemu Strzyżewskim.

Niespełna godzinę później można było zwiedzić zakamarki barokowego pałacu, zbudowanego w latach 1779-1786 dla hrabiego Ignacego Bnińskiego.

– Pałac powstał pod koniec XVIII wieku. Jest wybudowany w stylu klasycystycznym z elementami barokowymi. Na początku odpowiedzialny za jego konstrukcję był nieznany niestety architekt, potem projektantem był Ignacy Graff. W środku znajduje się bardzo ładna sala balowa, która jest wymalowana freskami architektonicznymi autorstwa Antoniego Smuglewicza, mają one optycznie powiększyć to pomieszczenie – opowiada Michał Łukomski.

Co ciekawe sala balowa zajmuje aż dwie kondygnacje. W sąsiednich pomieszczeniach stylowo prezentują się salony: błękitny z fryzem ze scenami antycznymi, "marmurowy", a właściwie stiukowy z rozetą zwieńczoną orłami napoleońskimi i salon z kolumnami jońskimi, będący dawną sypialnią hr. Bnińskich.

Przy samym wejściu znajdziemy meble gdańskie, a na klatce schodowej znajduje się rzeźba lwa trzymającego herb.

W prawym skrzydle pałacu znajduje się gabinet hrabiego Adolfa Bnińskiego, w nim izba pamięci.

– Znajduje się w niej dużo pamiątek związanych z hrabim. Jedną z nich jest medal Orła Białego przyznany przez prezydenta Lecha Wałęsa – dodaje Michał Łukomski.

Pałac został zniszczony w 1945 roku. Po II wojnie światowej został przekazany we władanie PGR. W latach 1968-1974 przeprowadzono prace konserwatorskie.

W 1995 roku Maria Jadwiga Bnińska, córka Adolfa Bnińskiego przekazała pałac Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2008-2011 przeprowadzono remont obiektu w celu przekształcenia go w Dom Pracy Twórczej. Prace remontowo-konserwatorskie przerwał pożar na początku września 2009 r., straty szacowano na 2 mln złotych, ale remont udało się dokończyć. Obecnie obiekt służy jako hotel, który dysponuje 42. miejscami noclegowymi, w tym 2-osobowym apartamentem. Odbywają się tutaj konferencje, sympozja, szkolenia i imprezy organizowane przez UAM. Pałac wynajmowany jest również na śluby czy komunie.

Dodajmy, że w skład zespołu pałacowego wchodzi także wozownia i budynek stajni, mała oficyna i domek ogrodnika ze szklarnią, a także park o powierzchni 17 hektarów ze stawem oraz platanami, kasztanowcami, limbami i modrzewiami.

Nocne zwiedzenie w Gułtowach zorganizowało Sołectwo Gułtowy w ramach projektu "Aktywne Sołectwa LGD 2023 " dzięki dofinansowaniu ze środków Lokalnej Grupy Działania Trakt Piastów.

Zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, gdyż nie wszyscy zwiedzający mogli zmieścić się chociażby do ogromnej sali balowej.

– Bardzo nas cieszy, że aż tyle gości przybyło dziś do Gułtów. Rok temu zorganizowaliśmy piknik historyczny, chcieliśmy powtórzyć możliwość zwiedzania pałacu, udało się o wieczornej porze, o czym świadczy takie zainteresowanie zwiedzających – podsumowuje Aldona Gola, sołtys Gułtów.

Dodajmy, że na każdego zwiedzającego czekała kawa, herbata i słodki poczęstunek w niezwykłych podziemiach pałacu.


Zapowiedzi nadchodzących wydarzeń można znaleźć jak zawsze w naszej "niezapominajce" na stronie: www.niezapominajka.infokostrzyn.pl.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

cze

11:00
IWNO, Stara Cegielnia
Bieg "Cegła RUN" - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14

lip

KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - okręg nr 11 (Andrzejewo i zachodnia część os. Grunwaldzkiego w Kostrzynie)
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: