Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Grali w "Szwedzkich Okopach" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Grali w "Szwedzkich Okopach"
08-09-2023 09:30   Janusz Ludwiczak
Zagadki, konkurencje sprawnościowe czy rozszyfrowanie hasła – to wszystko czekało na uczestników gry terenowej "Szwedzkie Okopy", która już po raz drugi odbyła się w Trzeku.

Na pomysł zorganizowania gry już w zeszłym roku wpadły panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

– Jedna z naszych członkiń jest harcerką, na początku roku, gdy myślałyśmy o zorganizowaniu wydarzeń zrodził się właśnie pomysł na zorganizowanie podchodów, czyli gry terenowej. Chciałyśmy przybliżyć to historyczne miejsce, jakim są właśnie Szwedzkie Okopy. Udało się zebrać silną ekipę – strażaków, harcerzy. Dla każdego uczestnika gry przygotowaliśmy wodę, przekąskę, gadżet, a także poczęstunek w formie grochówki i drożdżówek, no i oczywiście dyplom i pamiątkowy medal – powiedziała Ewelina Kaszowska, sołtyska Trzeku.

W 3-kilometrowych podchodach wzięło udział blisko stu uczestników podzielonych na kilka grup. Zawodnicy musieli pokonywać przeszkody i rozwiązywać zagadki o tematyce myśliwskiej, przyrodniczej i harcerskiej.

Gra terenowa odbyła w Trzeku, na terenie grodziska, które datowane jest na VIII wiek.

– W całym powiecie poznańskim jest ponad 20 grodzisk, które są najcenniejszą formą stanowisk archeologicznych i objęte najważniejszą formą ochrony zabytków, jaką jest wpis do rejestru zabytków. To grodzisko w Trzeku jest bardzo ładnie zachowane, ponieważ mamy widoczne pozostałości fosy, są widoczne wały. Na to grodzisko można przejść od strony północnej poprzez usypaną groblę i wejść do wnętrza grodziska, czyli na majdan. Grodzisko to datowane jest z okresu od VIII do X wieku – opowiada Agnieszka Krawczewska, zastępca Powiatowego Konserwatora Zabytków Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

W gminie Kostrzyn grodziska znajdują się również w Gułtowach, Siedlcu, Sokolniki Drzązgowskich, Siekierkach, Wróblewie, Trzeku i Wiktorowie, a w sąsiedztwie m.in. w Kociałkowej Górce i miejscowości Góra w gminie Pobiedziska, a także w Nekli i Gieczu (gm. Dominowo).


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

wrz

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

12:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Unia II Swarzędz

25

wrz

19:00
GWIAZDOWO, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Jagodno
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

26

wrz

18:30
SKAŁOWO, bar
Zebranie wiejskie Sołectwa Skałowo
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

19:30
SIEKIERKI WIELKIE, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Siekierki
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

[ wszystkie ]

Sonda
Kogo poprzesz w wyborach parlamentarnych 15 października?

lista 1 – Bezpartyjni Samorządowcy

lista 2 – Trzecia Droga

lista 3 – Nowa Lewica

lista 4 – Prawo i Sprawiedliwość

lista 5 – Konfederacja

lista 6 – Koalicja Obywatelska

nie wezmę udziału w wyborach


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: