Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Grali w "Szwedzkich Okopach" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Grali w "Szwedzkich Okopach"
08-09-2023 09:30   Janusz Ludwiczak
Zagadki, konkurencje sprawnościowe czy rozszyfrowanie hasła – to wszystko czekało na uczestników gry terenowej "Szwedzkie Okopy", która już po raz drugi odbyła się w Trzeku.

Na pomysł zorganizowania gry już w zeszłym roku wpadły panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

– Jedna z naszych członkiń jest harcerką, na początku roku, gdy myślałyśmy o zorganizowaniu wydarzeń zrodził się właśnie pomysł na zorganizowanie podchodów, czyli gry terenowej. Chciałyśmy przybliżyć to historyczne miejsce, jakim są właśnie Szwedzkie Okopy. Udało się zebrać silną ekipę – strażaków, harcerzy. Dla każdego uczestnika gry przygotowaliśmy wodę, przekąskę, gadżet, a także poczęstunek w formie grochówki i drożdżówek, no i oczywiście dyplom i pamiątkowy medal – powiedziała Ewelina Kaszowska, sołtyska Trzeku.

W 3-kilometrowych podchodach wzięło udział blisko stu uczestników podzielonych na kilka grup. Zawodnicy musieli pokonywać przeszkody i rozwiązywać zagadki o tematyce myśliwskiej, przyrodniczej i harcerskiej.

Gra terenowa odbyła w Trzeku, na terenie grodziska, które datowane jest na VIII wiek.

– W całym powiecie poznańskim jest ponad 20 grodzisk, które są najcenniejszą formą stanowisk archeologicznych i objęte najważniejszą formą ochrony zabytków, jaką jest wpis do rejestru zabytków. To grodzisko w Trzeku jest bardzo ładnie zachowane, ponieważ mamy widoczne pozostałości fosy, są widoczne wały. Na to grodzisko można przejść od strony północnej poprzez usypaną groblę i wejść do wnętrza grodziska, czyli na majdan. Grodzisko to datowane jest z okresu od VIII do X wieku – opowiada Agnieszka Krawczewska, zastępca Powiatowego Konserwatora Zabytków Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

W gminie Kostrzyn grodziska znajdują się również w Gułtowach, Siedlcu, Sokolniki Drzązgowskich, Siekierkach, Wróblewie, Trzeku i Wiktorowie, a w sąsiedztwie m.in. w Kociałkowej Górce i miejscowości Góra w gminie Pobiedziska, a także w Nekli i Gieczu (gm. Dominowo).


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

cze

11:00
IWNO, Stara Cegielnia
Bieg "Cegła RUN" - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14

lip

KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - okręg nr 11 (Andrzejewo i zachodnia część os. Grunwaldzkiego w Kostrzynie)
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: