Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ogłoszono przetarg na budowę siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej straży pożarnej w Iwnie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Ogłoszono przetarg na budowę siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej straży pożarnej w Iwnie
27-09-2022 06:15   Janusz Ludwiczak
Przy ul. Gnieźnieńskiej w Iwnie powstanie nowa jednostka Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 10 (JRG10) pierwotnie miała powstać w samym Kostrzynie, w rejonie ulicy Wojska Polskiego i Półwiejskiej, tuż obok siedziby OSP Kostrzyn. Wybrano jednak inną lokalizację, pomiędzy szkołą podstawową a ul. Gnieźnieńską w Iwnie.

– Wybrano tą lokalizację ze względu na bliskość drogi ekspresowej S5 i dobrego dojazdu do Pobiedzisk. Dostępność komunikacyjna jest tam doskonała – argumentował Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

W lipcu ubiegłego roku podpisany został trójstronny list intencyjny pomiędzy gminą Kostrzyn, a Wojewódzką i Miejska Komendą Państwowej Straży Pożarnej. Z kolei w lutym podpisano akt notarialny – przekazanie gruntu, a w kwietniu umowę na opracowanie dokumentacji projektowej. Z kolei w poniedziałek Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu ogłosiła przetarg na budowę budynku strażnicy dla JRG10.

– Jestem przekonany, że 2024-2025 to górna data, kiedy ta jednostka powstanie. W lutym podpisaliśmy umowę na realizację projektu. Liczymy, że we wrześniu będziemy mogli wbić przysłowiową łopatę na placu budowy. Lokalizacja tej jednostki poprawi bezpieczeństwo w również w sąsiednich gminach: Swarzędz, Pobiedziska, Kleszczewo, ale również rejon Gniezna czy Środy Wlkp. Położenie JRG10 będzie doskonałe również ze względu na drogę ekspresową S5 i krajową nr 92. Wybór tej lokalizacji padł właśnie na gminę Kostrzyn. Przeprowadziliśmy analizę zdarzeń, mamy w tym rejonie ponad tysiąc zdarzeń. Jednostka zawodowa zapewni bezpieczeństwo 24 godziny na dobę – mówił w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl st. bryg. Jacek Michalak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu podczas obchodów Dnia Strażaka.

Nowa jednostka powstanie na działce o powierzchni blisko 1 hektara.

– Pierwszy etap budowy, który ruszy jeszcze w tym roku przewiduje budowę obiektu strażnicy w stanie surowym - otwartym. Realizacja całego zadania obejmującego budowę strażnicy wraz z jej wyposażeniem oraz zagospodarowaniem terenu zostanie zrealizowane do końca 2025 roku – informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

W ramach inwestycji powstanie budynek dla 8 wozów strażackich i 4 mniejszych pojazdów pożarniczych. W obiekcie znajdzie się też profesjonalna myjnia. Dla strażaków przewidziano pomieszczenia socjalne, biura, salę szkoleniową, świetlicę, jadalnię, siłownię, sypialnie.

W obrębie strażnicy powstanie parking z placem manewrowym, a także boisko wielofunkcyjne oraz klatka ewakuacyjną z funkcją wspinalni. Ponadto budynek zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kWp.

Będzie to trzecia jednostka ratowniczo–gaśnicza na terenie powiatu poznańskiego i dziesiąta w strukturach Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. JRG10 ma obejmować swoim zasięgiem gminę Kostrzyn, ale również Pobiedziska, Swarzędz, Kleszczewo, Murowaną Goślinę i okolice.

– Na terenie chronionym znajduje się wiele zakładów, budynków i obiektów o szczególnym zagrożeniu pożarowym, w tym wiele zakładów przemysłowych oraz hal logistycznych. Rozwój infrastruktury drogowej w tym rejonie m.in. droga ekspresowa S5, droga krajowa nr 92 oraz bliskość Autostrady A2 generują wzrost intensywności transportu drogowego, co jest kolejnym czynnikiem wpływającym na zwiększenie zagrożeń. Przedmiotowa lokalizacja na pograniczu powiatu poznańskiego, gnieźnieńskiego, wrzesińskiego i średzkiego zapewni sprawniejszy (szybszy) dojazd do zdarzeń przez zastępy PSP, co przełoży się na lepsze zabezpieczenie powiatu poznańskiego oraz powiatów ościennych – wyjaśnia Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Wykonawcy mają czas na składanie ofert do 10 października. Jeśli uda się rozstrzygnąć przetarg budowa JRG10 ma ruszyć jeszcze jesienią.


Komentarze (10)

28-11-2022 18:49:10
Robert
I kiedy zaczną ta budowę ?bo tyle szału było a ucichlo
12-11-2022 20:41:16
Tomek
Kiedy wkancu ta straż zaczną budować?????
30-09-2022 18:34:45
Eryk
Nie wiem czy lepiej nie byłoby, gdyby ta strażnica powstała tuż przy samej drodze S5, a nie przy Gnieźnieńśkiej
30-09-2022 11:25:35
Panteon
Dla tych co się tak podniecają tą inwestycją - jeszcze będziecie płakać za ciszą i spokojem. Lokalizacja na tak duży obiekt można było znaleźć gdzie indziej z korzyścią dla mieszkańców jaki i okolicznych firm! Widać jak się liczą mieszkańcy dla władz gminy.
30-09-2022 09:47:50
mimi
śmieszy mnie takie pisanie ze to koniec z blokami ze iwno sie wyludnia po co straz itp. no ok powstal by blok na tej dzialce np. 3pietrowy i co ? zamieszkaliby same emeryty np. wiec przestancie juz dawac przyklad ze ,blok, by zasilil ludnosc wioski bo to zenada a swoja droga iwno ma sporo ziemi tylko wszystko zalezy od stadniny.. ogolnie jestem za psp.
29-09-2022 07:06:47
@Justa
Ziemi w koło pełno, ale przepisy zabraniają jej zabudowy. Pan Matysek właśnie Iwno zabetonował na amen, ale dyskusje już na ten temat były i radny Nadolny swoje zdanie zdążył też wyrazić. Sołtys Nadolny też. A że zdaniem mieszkańców od dawna w Kostrzynie nikt się nie liczy
28-09-2022 18:29:26
Justa
Mieszkaniówki na tym małym terenie???tam idealnie pasuje straż a ziemi w koło pełno pozdrawiam brawo dla pana Matyska wkancu coś się dzieje
28-09-2022 05:24:00
@Tomek
Zdaje się, że jest dokładnie odwrotnie. Budowa jednostki zamknęła praktycznie szansę na budowę mieszkaniówki.
27-09-2022 19:54:23
Tomek
Wkancu coś wybudują w iwnie może jakieś miejsca pracy pamiętajcie może ta jrg to możliwość rozwoju wsi może nastąpią inne budowy np.jakies działki budowlane które sprowadza nowe rodziny do iwna skoro się tak wyludnia bo młodzi uciekają zamiast zostawać
27-09-2022 11:43:56
Michał
Świetny projekt. Szacunek, że taka inwestycja PSP zlokalizowana będzie w naszej gminie. Brawo.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Dmuchany plac zabaw dla dzieci
w godz. 16:00-18:00 (sala gimnastyczna)

22

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

24

lut

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XI Halowy Turniej Piłki Nożnej Radnych i Pracowników Samorządowych

01

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
VIII Targi Edukacyjne i Zawodów
w godz. 8:00-12:00

02

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XV Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy będziesz korzystać z Centrum Aktywności "Frajda"? ►więcej

Zdecydowanie, z każdej formy

TAK, ale tylko z lodowiska

TAK, ale tylko z wrotkowiska

TAK, ale tylko z placu zabaw

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: