Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Śnięte ryby w Jeziorze Średzkim. Zamknięto kąpielisko [AKTUALIZACJA] - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Śnięte ryby w Jeziorze Średzkim. Zamknięto kąpielisko [AKTUALIZACJA]
19-08-2022 08:35   Janusz Ludwiczak
Około 80 kilogramów śniętych ryb wyłowiono z Jeziora Średzkiego. Decyzją sanepidu kąpielisko zostało zamknięte.

Martwe ryby w Jeziorze Średzkim zauważyli wędkarze i biegacze. Na miejsce wysłano służby. Pobrane zostały próbki wody.

Decyzją sanepidu kąpielisko nad Zalewem Średzkim zostało zamknięte z uwagi na znalezione śnięte ryby, ale również wykryte sinice.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że powodem padniętych ryb jest przyducha.

– Z takich wstępnych obserwacji wynika, że ryby posnęły z powodu bardzo wysokich temperatur oraz z braku w wystarczającej ilości tlenu w wodzie, czyli z powodu przyduchy. (...) Nie znaleziono żadnej substancji, czyli żadnych ścieków, nieczystości, które mogłyby doprowadzić do śnięcia tych ryb, także nic nie wykryto tam niepokojącego.(...) My przypuszczamy tylko, że doszło tutaj do przyduchy, natomiast konkretne wyniki przedstawią badania – powiedział Radiu Poznań Jarosław Władczyk, rzecznik wielkopolskiego oddziału spółki Wody Polskie.

W środowe popołudnie strażacy przeprowadzili akcję napowietrzania wody w Zalewie Średzkim.

W ostatnich głośno jest o zatruciu rzeki Odry, z której wyłowiono kilka ton śniętych ryb, a także znaleziono m.in. martwe bobry. Również w rzece Ner, będącej dopływem Warty znaleziono padnięte ryby.

– Każdy, nawet najmniejszy sygnał o pojawieniu się śniętych ryb na wielkopolskich wodach jest przez dedykowanego służby weryfikowany i skrupulatnie badany – poinformował wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Aktualizacja: Są wyniki badań wody, o których poinformował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
"Wstępna analiza próbek wykazała, że jakość wody była najlepsza na północy zbiornika (odcinek początkowy) i pogorszyła się na w południowej jego części i przy tamie. Zaobserwowano zasadowy odczyn wody oraz podwyższoną zawartość tlenu rozpuszczonego (przy pomoście kąpieliska), co wskazuje na występujący zakwit glonów, który był przyczyną pogorszenia się pozostałych parametrów" – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
"Z uwagi na charakter zlewni zbiornika można domniemywać, że przyczyną pierwotnego zanieczyszczenia wód zbiornika (a następnie wtórnego zanieczyszczenia na skutek zakwitu glonów) są spływy z terenów użytkowanych rolniczo lub ścieki bytowe z nieskanalizowanych terenów powyżej zbiornika" – czytamy w komunikacie WIOŚ.


Fot: mł.asp. Paweł Gawarecki/Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej (1-5), OSP Środa Wlkp (6-8)

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: