Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przemierzyli śladami Powstania Wielkopolskiego oddając hołd bohaterom {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Strumiany | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe
Przemierzyli śladami Powstania Wielkopolskiego oddając hołd bohaterom {► FILM}
02-09-2018 01:06   Janusz Ludwiczak
Blisko 70 osób wzięło udział w sobotnim rajdzie rowerowym śladami Powstania Wielkopolskiego, którego celem było upamiętnienie bohaterów szczególnie pochodzących z terenu gminy Kostrzyn. Uczestnicy mieli do pokonania blisko 20-kilometrową trasę. Rowerzyści oddali również hołd powstańcom zapalając znicz na grobie Wincentego Galanta, poległego w 1919 r. pod Kcynią, spoczywającego na cmentarzu w Gułtowach oraz w Siedlcu na grobie Ludwika Wachacza, powstańca poległego pod Rynarzewem, pochodzącego z Brzeźna.

W dniu 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyła się wycieczka rowerowa śladami Powstańców Wielkopolskich. Uczestnicy rajdu wyruszyli w sobotnie przedpołudnie z Klonów i pokonali liczącą 19,6 km trasę prowadzącą przez Gułtowy, Siedlec, Wiktorowo, Iwno do Sokolnik Klonowskich.

– Zgłosiło się 73 uczestników. Celem rajdu jest upamiętnienie bohaterów Powstania Wielkopolskiego, zwłaszcza pochodzących z gminy Kostrzyn. Wydarzenie odbywa się w ramach Lokalnej Grupy Działania Trakt Piastów – powiedział Tadeusz Makowski, sołtys Sokolnik.

Zanim rowerzyści wyruszyli na drogi ziemi kostrzyńskiej wysłuchali pogadanki o bezpieczeństwie, którą wygłosił asp. Tomasz Kasprzak. Cykliści mogli dowiedzieć się, że rower musi być wyposażony w światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej i światło odblaskowe barwy czerwonej i co najmniej jedno światło barwy czerwonej, które może być migające. Rowerzyści dowiedzieli się również, że w przypadku istniejącej drogi lub ścieżki rowerowej jazdą nią jest obowiązkowa (bez poruszania się jezdnią drogi).

Kilkanaście minut po godz. 10 uczestnicy rajdu wyruszyli z Klonów. Pierwszy punktem wycieczki był cmentarz w Gułtowach, gdzie zapalony został znicz na grobie poległego w 1919 r. pod Kcynią powstańca Wincentego Galanta z Gułtów.

Następnie rowerzyści udali się do Siedlca, gdzie na grobie Ludwika Wachacza, powstańca poległego pod Rynarzewem, pochodzącego z Brzeźna zapalono również znicz.

Uczestnicy wycieczki rowerowej śladami miejsc Powstania Wielkopolskiego odwiedzili również Iwno, gdzie oddano hołd pod tablicą jednego z dowódców powstańczych, podpułkownika hrabiego Ignacego Mielżyńskiego.

Rajd zakończył się w Sokolnikach Klonowskich, tam chętni mogli posilić się grochówką. Organizatorzy - Sołectwo Sokolniki przygotowało dla wszystkich uczestników również prowiant i pakiet startowy – wodę, kanapki, owoce i słodkie.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

mar

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Wszystko dla pań" - recital Roberta Kudelskiego, aktora znanego m.in. z serialu "Na Wspólnej"
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury od 11 marca

23

mar

18:00
GUŁTOWY, Pałac
I Gułtowskie Potyczki Poetyckie

25

mar

19:00
SIEDLEC, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - sołectwo Siedlec

26

mar

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Premiera publikacji "Kostrzyniacy w Powstaniu Wielkopolskim", autorstwa regionalisty Kazimierza Matyska

29

mar

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Targi Edukacyjne
w godz. 9:00-15:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborch sołeckich?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: