Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Siekierkach odsłonięto tablicę upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Siekierkach odsłonięto tablicę upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich {► FILM}
27-12-2018 04:09   Janusz Ludwiczak
W przededniu 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na cmentarzu w Siekierkach poświęcono i odsłonięto obelisk upamiętniający Powstańców Wielkopolskich z Siekierek, Paczkowa i okolic. W uroczystości wziął udział poseł Bartłomiej Wróblewski, powiatowi radni Kazimierz Dworczak i Marian Markiewicz, burmistrz Szymon Matysek, a także radni i sołtysi gminy Kostrzyn i Swarzędz, członkowie Wiary Lecha, strażacy OSP Gułtowy, uczniowie szkół i mieszkańcy.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą w kościele Św. Jadwigi Śląskiej odprawił nowo mianowany ks. kanonik Ireneusz Rachwalski, proboszcz i dziekan dekanatu kostrzyńskiego. Po nabożeństwie uroczysty pochód z wozem strażackim OSP Gułtowy, pocztami sztandarowymi strażaków, szkół z Siekierek i Paczkowa, przybyłymi gośćmi i mieszkańcami wyruszył z kościoła i przeszedł obok niedawno nadanego skweru im. Powstańców Wielkopolskich i ulicą Szkolną na cmentarz parafialny, na którym została poświęcona i odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Powstańcom Wielkopolskim z terenu Siekierek, Paczkowa i okolic.

– Ta okazja jest wyjątkowa: 100-lecie odzyskania niepodległości przez nas Wielkopolan. Nasza rocznica jest szczególna, gdyż Powstanie Wielkopolskie należy do nielicznych zwycięskich. Przyniosło wolność i niepodległość – powiedział podczas uroczystości poseł Bartłomiej Wróblewski.

– Ci powstańcy często pochodzili z naszych domów. Powstańcy wywodzą się praktycznie z każdej wsi w naszej gminie – z Czerlejna, Gułtów, Brzeźna, Siedlca, Wiktorowa, Iwna i oczywiście Siekierek. Oni wyszli na powstanie opuszczając rodzinę, walcząc o niepodległą, wolną Wielkopolskę. Ci bohaterowie, którzy wyruszyli 27 grudnia 1918 r. w bój, systematycznie wybawiając kolejne miejscowości: Śrem, Rawicz, Gniezno, miejsca gdzie mieszkali Wielkopolanie stały się wolne. Dawało nam to nadzieję, że Wielkopolska zostanie włączona do Polski i staniemy się jednym, wspaniałym narodem – dodał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Obelisk, na którym znalazła się tablica pamiątkowa z napisem: "100 lat odzyskania niepodległości. W hołdzie walczącym za wolność i niepodległość Polski. Bohaterom Powstania Wielkopolskiego tej ziemi" powstała z inicjatywy Siekierczan i nie tylko.

– Inicjatywa, która powstała kilka miesięcy temu wypłynęła ze strony Stowarzyszenia Mieszkańców Siekierki, ze współpracy z Wiarą Lecha. Tablica została ufundowana przez Stowarzyszenie Mieszkańców Sołectwa Siekierki oraz ze środków pochodzących ze zbiórek powstańczych Wiary Lecha, która odbywa się na cmentarzach w okresie 1 listopada m.in od trzech lat również w Siekierkach – podsumowuje Anna Dudzińska ze Stowarzyszenia Mieszkańców Sołectwa Siekierki i radna gminy Kostrzyn.

Główne uroczystości gminne związane z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego zaplanowano w czwartek. O godz. 11:15 pod Urzędem Miejskim Gminy Kostrzyn przy ul. Dworcowej 5 odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa. W samo południe odbędą się uroczystości na cmentarzu w Kostrzynie. Złożone zostaną m.in. znicze i kwiaty na grobach Powstańców.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
19

maj

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji budżetowo-prawnej oraz komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

22

maj

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Antares Zalasewo

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Piast II Kobylnica/Karamba Gruszczyn - Lechia II Kostrzyn

27

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

28

maj

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: