Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Kostrzynie będzie można oglądać filmy w "Lemoniadzie" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Kostrzynie będzie można oglądać filmy w "Lemoniadzie"
01-05-2020 23:51   Janusz Ludwiczak
Pomieści 30 widzów i organizowane będą w nim również spektakle teatralne czy spotkania literackie. W piątek w jednej z sal domu Parafii Błog. Jolanty na kostrzyńskim Andrzejewie zostało otwarte Kino "Lemoniada", które powstało za blisko 127 tys. zł, z czego 69% kwoty stanowią środki unijne, które udało się pozyskać z projektu "Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu", realizowanego przez Urząd Marszałkowski.

Po blisko 30 latach do Kostrzyna powróciło kino. Po dwóch latach od złożenia projektu i po kilku miesiącach prowadzonych prac budowlanych w budynku domu katolickiego Parafii Błogosławionej Jolanty przy ul. Wyszyńskiego na os. Grunwaldzkim w Kostrzynie otwarte zostało Kino "Lemoniada".

– Do samej realizacji projektu zachęcił nas dyrektor ekonomiczny naszej archidiecezji, ks. Waldemar Hanas, który zauważył, że został ogłoszony konkurs "100 kin na 100-lecie niepodległości".
Chcemy, by były tu prezentowane filmy wartościowe, mające podkreślić godność człowieka. Dlatego rozpoczęliśmy współpracę z Fundacją Pro Publico, która udostępni nam filmy, sprawdzone na arenie międzynarodowej
– powiedział ks. Mateusz Napierała, proboszcz Parafii Błogosławionej Jolanty w Kostrzynie.

A dlaczego kino nosi nazwę właśnie Lemoniada?

– Podczas przygotowań do festynu parafialnego, gdy ogłaszałem pomysł kina panie przygotowywały lemoniadę i stąd wzięła się właśnie nazwa kina. Jest to pierwsze kino realizowane w ramach projektu przy parafii. Obok znalazła się kawiarenka, która ma być miejscem spotkań filmowego klubu dyskusyjnego. Będzie też galeria, w której prezentowane będą prace kostrzyńskiej młodzieży – zaznacza ks. Mateusz Napierała.

W Kinie "Lemoniada" odbywać będą się nie tylko seanse filmowe.

– Sala została tak przygotowana, że będziemy mogli organizować tutaj również przedstawienia teatralne, skecze, spotkania poetyckie i literackie, ale również nauki przedmałżeńskie i to wszystko co jest wpisane w funkcję duszpasterską – zapowiada ks. Mateusz Napierała.

Sala, która niegdyś była jednym z pomieszczeń domu parafialnego została wygłuszona, posiada 30 miejsc siedzących, została wyposażona w klimatyzację i nowoczesny system nagłośnieniowy.

– Jest też możliwość dołożenia krzeseł i foteli leżących. Zamontowana została kotara sceniczna, która będzie tłem również do spektakli teatralnych – tłumaczy Dorota Adamska.

Powstanie kina kosztowało blisko 127 tysięcy złotych (126 936 zł), z czego 87 720 zł (czyli 69% kwoty) dofinansował Urząd Marszałkowski ze środków Unii Europejskiej w ramach programu "Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu".

– Wniosek na realizację kina złożyliśmy w 2018 roku. Pamiętam, że kilka dni i nocy przesiedziałam nad jego realizacją. Mieliśmy nieco ponad 2 tygodnie na złożenie aplikacji, ale się udało. Prace budowlane rozpoczęliśmy latem ubiegłego roku. Mieliśmy kilka przygód w trakcie prac budowlanych, m.in. zbierała się woda, ale udało się i tak otwieramy kino. Nie będzie u nas płatnych biletów – opowiada Dorota Adamska.

Ze względu na epidemię koronawirusa otwarcie kina nie zostało zorganizowane dla szerokiej publiczności. W uroczystości uczestniczyły tylko osoby, które przyczyniły się do powstania kina. Wydarzenie, które pod względem artystycznym uświetnił występ solistki Martynki Kaczmarek i harfisty Michała Zatora było transmitowane przez internet.

– Po otwarciu naszego kina w bibliotece będziemy mieli w Kostrzynie 50 miejsc kinowych. Myślę, że będziemy mogli wspólnie organizować festiwale filmowe – mówił na otwarciu kina Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Podczas otwarcia zaprezentowane zostały również nagrane wcześniej życzenia od biskupa pomocniczego Archidiecezji Poznańskiej.

– Kino może służyć jako rozrywka, ale może być inspiracją do zadumy, przemyślenia. Chciałbym by było to miejsce wspólnego spotkania ze sztuką – powiedział biskup Damian Bryl.

"Łatwe i właściwe zastosowanie sztuki porozumiewania się prowadzi do postępu ludzkiej rodziny i doskonale odpowiada zamiarom Boga, który pragnie, aby ludzie byli zjednoczeni w prawdzie i wolności" – mówił przed pobłogosławieniem kina ks. Mateusz Napierała.

Dodajmy, że niebawem w Kostrzynie zostanie otwarte drugie kino. Będzie ono znajdować się w gmachu Biblioteki Publicznej przy ul. Poznańskiej. Sala kinowa ma mieć 21 miejsc, będzie wyposażona w nowoczesne nagłośnienie i akustykę oraz klimatyzację. Otwarcie kina, które realizuje gmina zaplanowano na jesień.


Komentarze (7)

04-05-2020 13:54:37
Red
Przecież większość szwalni którymi sie tak rząd chwali przetrwała dzięki statusowi zpch a co do polityków to oddaje jedna z ujawnionych rozmów czy znajdzie sie miejsce dla posła x w radzie nadzorczej spółki skarbu państwa bo x chce spróbować sił w biznesie (nie pamietam o którego posła chodziło) a ilu posłów to lobbyści tych biznesmenów
04-05-2020 11:26:14
Neutralny
Polski biznesmen w dobie covid-19 najpierw czeka na kasę od Państwa (od polskich podatników), potem oskubie swoich pracowników (bezpłatne urlopy, obniżka pensji, zwolnienia, itp.). Swojej kasy "odłożonej na jacht" nie dotknie nigdy!!! Oczywiście takie jego prawo... no bo przecież każdy może założyć firmę i korzystać... Tylko jakoś tak dziwnie firmy biznesmenów bankrutują po miesiącu epidemii, a zwykli ludzie potrafią przetrwać o "chlebie i wodzie" dłużej niż miesiąc?! Czyli te biznesy niby takie fajne ale do bani w czasie kryzysu...
04-05-2020 10:24:04
Red
Teraz to pierwsi złożyli wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej do wpłaty do budżetu ostatni do wypłaty pierwsi. Ostatnio szukałem informacji o pewnej dużej spółce kiedyś giełdowej (znikła w 2008) okazało sie ze właścicielem jest spółka zarejestrowana na Cyprze należąca do twórcy jednej z polskich prywatnych telewizji .
04-05-2020 08:35:29
Neutralny
Ciekawe też ile podatku płacą polscy biznesmeni, którzy często chwalą się, jak to można dzięki kreatywnej księgowości oddawać do US mniej niż pracownicy u nich zatrudnieni!
03-05-2020 22:06:10
Red
Ciekawe żeby za daleko nie odejść od tematu ile podatku płaca w Polsce operatorzy sieci kin czy są to spółki zarejestrowane w Polsce czy Rajach Podatkowych?
03-05-2020 21:37:55
Neutralny
A ja jeszcze bardzie nie lubię, gdy zachodnie koncerny mające miliardowe obroty nie płacą nawet grosika podatku CIT i do tego dostają zwolnienia podatkowe od samorządów na kilka lat za to, że lokują u nas swoje biznesy.
03-05-2020 20:47:03
Red
Wole takie wydawanie publicznych pieniędzy niz sponsorowanie przez spółki skarbu państwa zawodowych klubów piłkarskich lub wydawanie przez PKN Orlen 100 mln na starty Kubicy w F1 i chwalenia sie ile dzięki temu wzrosła wartość spółki albo 2 mld na TVP.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

paź

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Orlik Miłosław

14:00
Siedleczek
VI Różaniec do granic

04

paź

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Spotkanie autorskie z Marcinem Walczakiem
Recital muzyczny promujący książkę "Wiedźmin"

07

paź

11:00
Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Wiwat! - koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Siekieracy" z okazji Dnia Tańca Ludowego

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach parlamentarnych i referendum 15 października?

TAK wezmę udział w wyborach i referendum

TAK wezmę udział, ale tylko w wyborach

TAK wezmę udział tylko w referendum

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: