Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będzie program pomocowy dla przedsiębiorców? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Będzie program pomocowy dla przedsiębiorców?
08-04-2020 13:49   Janusz Ludwiczak
Koronawirus nie ułatwia pracy. Po ogłoszeniu epidemii wiele firm utraciło źródła dochodu lub zawiesiło działalność, a pracownicy zostali wysłani na postojowe lub grożą im zwolnienia. Przedsiębiorcom chcą jednak pomóc samorządy. I tak Swarzędz zadeklarował już udzielenie ulg w spłatach podatków lokalnych. O podjęcie działań w celu wdrożenia na terenie gminy Kostrzyn pakietów pomocowych dla przedsiębiorców, rolników i osób ekonomicznie dotkniętych obecną sytuacją wystąpiła radna Anna Dudzińska. Jak zapowiedział burmistrz Szymon Matysek 20 kwietnia ma odbyć się sesja rady gminy, podczas której podjęte maja zostać uchwały dotyczące zwolnień z podatków dla przedsiębiorców, którzy nie mogą prowadzić działalności.

Już pod koniec marca burmistrz Swarzędza zadeklarował pomoc dla lokalnych przedsiębiorców.

– Będziemy posługiwać się tymi narzędziami, jakimi obecnie dysponuje burmistrz, czyli odroczenie terminu płatności lub rozłożenia zapłaty na raty podaktu od nieruchomości, podatku rolnego, podatku od środków transportowych. Wszystko zależy od wniosku i wielkości firmy. Nie mogę jednak odgórnie wszystkich zwolnić – powiedział w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Marian Szkudlarek, burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz.

Swarzędz podjął również decyzję o odwołaniu praktycznie do końca roku imprez kulturalnuch i sportowych. Środki finansowe przeznaczone na organizację tych wydarzeń gmina chce przeznaczyć na pomoc przedsiębiorcom.

– Trudno organizować imprezy, kiedy sytuacja jest trudna. Rezygnujemy z organizacji wydarzeń. Środki finansowe chcemy przeznaczyć na pomoc dla szpitala - już przekazaliśmy 100 tysięcy złotych, a także chcemy pomóc naszym przedsiębiorcom w ramach narzędzi, którymi dysponuję – dodaje Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza.

Z wnioskiem o wdrożenie na terenie gminy Kostrzyn pakietów pomocowych dla przedsiębiorców wystąpiła radna Anna Dudzińska.

– W związku z ogłoszeniem na terenie naszego kraju stanu epidemii koronawirusa zwróciłam się do przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn Grzegorza Banaszaka i burmistrza Szymona Matyska z wnioskiem o podjęcie działań w celu wdrożenia na terenie gminy Kostrzyn pakietów pomocowych dla przedsiębiorców, rolników i osób ekonomicznie dotkniętych obecną sytuacją. Złożyłam wniosek, by wzorem sąsiednich gmin, stosowną Uchwałą Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn przekazać kwotę z budżetu gminy na pomoc dla szpitali. Bądźmy solidarni w obliczu niełatwej sytuacji z jaką przyszło nam się zmierzyć – wnioskuje Anna Dudzińska, radna gminy Kostrzyn.

Władze gminy pracują nad stworzeniem ulg dla przedsiębiorców. Na 20 kwietnia ma być zwołana sesja rady gminy, podczas której podjęte zostaną uchwały dotyczące zwolnień z podatków dla przedsiębiorców, którzy nie mogą prowadzić działalności w czasie stanu epidemii.

– Rząd zaoferował tarczę antykryzysową. Myślimy, co my jako gmina możemy zaproponować. Pamiętajmy, że kwartalnie z podatku od nieruchomości od osób prawnych wpływa do budżetu gminy 2 miliony złotych. Mamy również wiele inwestycji w toku, podpisane umowy z firmami, mamy też pewne zobowiązania. Na 20 kwietnia zwołana ma zostać sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, podczas której przyjęty ma zostać projekt uchwały dotyczący zwolnień z podatków – powiedział nam Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Przedsiębiorcy dają wielki komfort w funkcjonowaniu samorządu. Oni też kreują życie gospodarcze, zatrudniając mieszkańców, czy wspierając inicjatywy. Wsparcie dla swojej strony oferuje tarcza antykryzosowa, ale również my przygotowujemy program wsparcia. Przygotowujemy projekt uchwały, dotyczący zwolnień z podatków dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy ze względu na obecną sytuację nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Myślimy też o drobnych przedsiębiorcach - kosmetyczkach, fryzjerach, restauratorach. Projekt uchwały będziemy konsultować z radnymi. Na 20 kwietnia planowane jest zwołanie sesji. Jeśli ta uchwała zostanie podjęta, będziemy gotowi do przyjmowania wniosków – zapowiedział w telewizji STK burmistrz Szymon Matysek.

Dodajmy, że pod koniec marca gmina zakupiła 250 zestawów do kompleksowej ochrony osobistej oraz 800 litrów płynu do dezynfekcji dla poznańskich szpitali zaangażowanych w związku ze stanem epidemii koronawirusa. Na ten cel kostrzyński samorząd przekazał ponad 35 tys. zł. Więcej o tym w artykule: Gmina za ponad 35 tys. zł zakupiła maseczki i płyny dla dezynfekcji dla szpitala zakaźnego.

Ponadto kostrzyńscy radni postanowili zrzec się swoich diet z tytułu pełnionych funkcji. Zebrane środki w kwocie ponad 15 tysięcy złotych radni przekazali na rzecz szpitala miejskiego im. Strusia w Poznaniu. Więcej o tym w artykule: Kostrzyńscy radni przekazali swoje diety dla szpitala zakaźnego.

Również sołtysi postanowili przekazać swoje marcowe diety na rzecz szpitala zakaźnego, o czym pisaliśmy już w niedzielę. Szerzej na ten temat w artykule: Sołtysi przekazali swoje diety na szpital zakaźny.


Komentarze (1)

08-04-2020 12:45:53
MIA
ZAMIAST KOPAĆ BAJORO TRZEBA BYŁO OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE NA CZARNĄ GODZINĘ. PO CO NAM TO BYŁO? JESZCZE W DODATKU TA POŻAL SIĘ BOŻE PLAŻA.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
XXXVIII sesja (zwyczajna) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

02

paź

15:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Grom Camperspol Plewiska

03

paź

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy - AZS Politechnika Lubelska
- liga unihokeja

11:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Orlik Miłosław

05

paź

15:00
KOSTRZYN, skate park, ul. Powstańców Wielkopolskich
Pokaz z instrukcją bezpieczeństwa

[ wszystkie ]

Sonda
Z której linii Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej korzystasz najczęściej?

Linia 460: Kostrzyn - Glinka - Iwno

Linia 461: Kostrzyn - Jagodno

Linia 462: Kostrzyn - Trzek - Czerlejno

Linia 463: Kostrzyn - Siekierki

Linia 464: Brzeźno - Siedlec - Gułtowy

Linia 465: Kostrzyn - Sokolniki Klonow.

korzystam z innych linii podmiejskich (486, 489, 431, 11)

nie korzystam z autobusowej komunikacji publicznej


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: