Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wierni zostali w domach – dyspensa od uczestniczenia we mszy - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wierni zostali w domach – dyspensa od uczestniczenia we mszy
18-03-2020 00:06   Janusz Ludwiczak
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w świątyniach na nabożeństwach może przebywać do 50 osób. W obawie przed koronowirusem arcybiskup udzielił dyspensy wiernym od obowiązku udziału w niedzielnej mszy św. W niedzielnej eucharystii w kostrzyńskiej farze uczestniczyło od 15 do 20 osób. Podobnie było w innych kościołach.

W piątek wprowadzono stan epidemiczny. Liczbę uczestników zgromadzeń ograniczono do 50 osób. Dotyczy to również kościołów.

– W obliczu światowej pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Musimy wykonać wszystkie możliwe kroki, żeby bezpieczeństwo zdrowotne Polaków było utrzymane. Zgodnie z ustawą, jest to stan pozwalający nakładać dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne by powstrzymać rozprzestrzenię się wirusa – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański w związku z zagrożeniem koronawirusem udzielił do 29 marca dyspensy od obowiązku niedzielnego udziału we mszy św. Wiernym zalecany był udział w nabożeństwach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Transmisję z nabożeństw od dłuższego czasu na swojej stronie internetowej przeprowadza Parafia błog. Jolanty na kostrzyńskim Andrzejewie. Transmisję przeprowadziła również Parafia Św. Kazimierza w Gułtowach.

Większość wiernych pozostała w domach. W kostrzyńskiej farze we mszy świętej o godz. 12:00 uczestniczyło zaledwie 19 osób.

– Jak mówił papież Franciszek "Tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach". My kapłani pozostajemy do dyspozycji wiernych, którzy poproszą o wysłuchanie spowiedzi, udzielenie Komunii św. czy sakramentu namaszczenia chorych. Zachęcamy do gorliwej modlitwy. Kościół jest otwarty przez cały dzień – mówił podczas niedzielnej mszy św. ks. Piotr Lidwin, proboszcz Parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Kostrzynie.

Podobnie było w innych świątyniach. W kościele św. Mikołaja w Siedlcu na mszy św. o godz. 9:00 uczestniczyło 20 osób, a w kolejnej o godz. 11:00 zaledwie 15 wiernych.

Na zakończenie niedzielnych mszy św. odśpiewywana była suplikacja, czyli pieśń błagalna, śpiewana w okresie klęsk żywiołowych oraz nieszczęść, której słowa brzmią m.in.
"Od powietrza, głodu, ognia i wojny
Wybaw nas Panie!
Od nagłej i niespodzianej śmierci
Zachowaj nas Panie!"

To nie jedyne zalecenia. Z kropielnic usunięta została woda święcona, w konfesjonałach pojawiła się folia ochronna.

Do końca marca odwołane zostały niedzielne nabożeństwa Gorzkich Żali oraz piątkowe Drogi Krzyżowe. Nie odbywają się również spotkania grup duszpasterskich, dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania czy spotkania o charakterze formacyjnym, jak spowiedź dla dzieci pierwszokomunijnych. Odwołano również rekolekcje wielkopostne.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

lip

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Poznań FC
- mecz sparingowy

12

lip

Gmina Kostrzyn
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

18

lip

IWNO, Park Mielżyńskich
Serce od Serca
w godz. 13:00-16:00

25

lip

Siedleczek, figurka
Bieg do Nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

28

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku planujesz spędzić wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: