Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mruczki czekają na swój dom i kochającego właściciela - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Mruczki czekają na swój dom i kochającego właściciela
18-02-2024 00:37   Janusz Ludwiczak
Potrafią spać nawet 12 godzin dziennie, ważyć 10 kg i mruczeć po głaskaniu. O kim mowa? O kotach, które w sobotę obchodziły swoje święto – Światowy Dzień Kota. Z tej okazji zajrzeliśmy do "kociarni" w schronisku w Skałowie, w którym przebywa blisko 70 kotów. Każdy z nich czeka na dom i kochającego właściciela.

"Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, skorzystałby na tym człowiek, a stracił kot" – powiadał Mark Twain, amarykański pisarz pochodzenia szkockiego i satyryk. I coś faktycznie w tym jest. Swoje święto obchodzą koty.

Nazywa się Felis silvestris catus, został udomowiony już około 4000 roku p.n.e. w Nubii, a dwa tysiące lat później w Egipcie. Na wolności potrafi dożyć do ośmiu, a w warunkach domowych nawet 20 lat.

17 lutego, choć nie wiadomo dlaczego akurat tego dnia, przypada Światowy Dzień Kota, który ma podkreślić znaczenie tych zwierzaków w życiu człowieka. W Polsce święto to obchodzone jest od 2006 roku, a jego pomysłodawcami są miesięcznik "Kot" oraz Wojciech Kurkowski. Polskie obchody Światowego Dnia Kota mają przede wszystkim na celu zbieranie darów na rzecz bezdomnych zwierząt. Ponadto co roku przyznawany jest tytuł "Kociarza Roku".

Zaglądamy do schroniska w Skałowie, w którym na dom i kochającego właściciela czeka blisko 70 kociaków.

– Tak jak w wielu schroniskach również i u nas jest problem z ilością kotów. Całe skrzydło budynku przeznaczyliśmy dla kotów. Z powodu braku miejsca zawiesiliśmy działalność hotelu dla zwierząt, został on przeznaczony dla psów – powiedział Paweł Kubiak, dyrektor Schroniska dla zwierząt w Skałowie.

W skałowskim schronisku koty mają kilka pomieszczeń, w ostatnich miesiącach pojawiły się nowe. Jest szpitalik, do którego trafiają chore koty, wymagające opieki weterynaryjnej. W kolejnych pokojach znajdują się: "Mruczkowo" i "Pazurkowo", w którym znajdują się koty w zależności od wieku. W każdej "kociarni" mruczki mają swoją miskę, kuwetę, domek. Są też zabawki, drapaki, drabinki, bo jak mówi przysłowie "koty chodzą swoimi ścieżkami". Jak zapewniło nas schronisko koty dogadują się.

– Dużym problemem są dla nas koty dzikie, które roznoszą różne wirusy, dlatego jeśli już do nas trafiają, przechodzą kwarantannę, potem są szczepione. Mamy koty w różnym wieku, najstarsze mają nawet po 6-7 lat i niestety one najtrudniej znajdują nowy dom – wyjaśnia Paweł Kubiak, dyrektor schroniska.

Wśród kotów czekających na adopcję jest chociażby "Piracik". Ma on ok. 12 lat, trafił do schroniska już bez prawego oka. Jest towarzyski, dopomina się głaskania, najbardziej po uszkach.

A warto przygarnąć czworonożnego przyjaciela. Jedną z zalet posiadania kota jest to, że nie trzeba go wyprowadzać na spacer, a nasz dom będzie pilnowany przed myszami i szczurami.

– Mamy jednak określone procedury. Z osobą, która jest zainteresowana adopcją przeprowadzamy rozmowę, wypełniamy ankietę. Pytamy o warunki mieszkaniowe, czy są w domu dzieci. Potem następuje zapoznanie z kotem, zaaklimatyzowanie się. Patrzymy, jak dany zwierzak reaguje na ewentualnego przyszłego właściciela. Nie chcielibyśmy, by za chwilę kotek do nas wracał, czy był znów bezdomny – zaznacza dyrektor Schroniska w Skałowie.

W całym ubiegły roku do schroniska w Skałowie trafiło aż 581 zwierzaków, z czego udało się zaadoptować 432 czworonogów. Obecnie na nowy dom czeka 139 psów i 68 kotów.

W sprawie adopcji kotów (a także psów) należy kontaktować się telefonicznie ze Schroniskiem w Skałowie pod numerem telefonu: 783 55 22 72 od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00-15:00. Pełna lista kotów i psów szukających domów znajduje się na stronie internetowej schroniska.

Schronisko dla zwierząt w Skałowie można również wesprzeć również przekazując dowolną kwotę na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie BZ WBK S.A. 98 1090 1450 0000 0001 3127 8097
Tytuł wpłaty: Pomoc dla Schroniska
(Całość wpłaty przekazywana jest na pomoc podopiecznym naszego Schroniska).

Dobrym pomysłem jest również przy wypełnieniu PIT-a za 2023 r. przekazanie 1,5% podatku dochodowego na numer KRS: 0000490587 na rzecz schroniska, bo pomaganie procentuje.

– Dzięki otrzymanym środkom udało nam się za kwotę 40 tys. zł wybudować specjalną wolerię dla kotów – tłumaczy Paweł Kubiak.

Schronisku można pomóc też w innym sposób.

– Nadal zbieramy karmę dobrej jakości, najlepiej ze sklepu zoologicznego, przydadzą się też ręczniki, pościel, dywany, które posłużą jako legowiska dla zwierzaków – podsumowuje dyrektor skałowskiego schroniska.

I na koniec jeszcze kilka ciekawostek o kotach. Już roczny kot odpowiada osiemnastolatkowi, zaś wiek kota wynoszący 15 lat, to nasze 74 lata. Koty potrafią ważyć od 2,5 do nawet 15 kilogramów. Zwierzęta te na wolności żyją średnio od 7 do 8 lat, zaś trzymane w domu średnio 15-20 lat. Natomiast koty "piwniczne" żyją przeciętnie do 2 lat, jednak te regularnie dokarmiane dożywają starszego wieku.

Koty są niesamowitym śpiochami. Przez większość dnia praktycznie śpią. Długość ich snu wynosi od 12 do nawet 20 godzin w ciągu doby. Są ssakami drapieżnymi, a więc dieta wegetariańska u kotów nie wchodzi w rachubę.

Z kotami wiąże się wiele ciekawych opowieści. By wykarmić swoje czterdzieści kotów Ernest Hemingway musiał sprawić sobie krowę, która codziennie dawała kociakom świeże mleko. W 1879 roku w Belgii przeprowadzono próbę zastąpienia gołębi pocztowych innymi zwierzętami. 37 kotów wyposażonych w odpowiedni ekwipunek zostało wywiezionych 30 km od miejscowości Liège. Większość futrzaków okazało się niegodnymi zaufania listonoszami, gdyż pozbyły się one przesyłek.

We wsi Tarnowo w gminie Szydłowo na północy Wielkopolski pojawił się nietypowy znak drogowy z wizerunkiem kota i napisem "zwolnij".

"Inicjatywa wyszła od mieszkańca wsi, który jest miłośnikiem kotów i przygarnia koty wywiezione z miasta, wyrzucone na ulice. No i cyklicznie ginęły koty we wsi pod kołami pojazdów. Wpadł na pomysł znaku, który będzie ostrzegał i to przyniosło efekt". Wcześniej w skali roku ginęło około dziesięciu kotów, a od sierpnia – czyli momentu ustawienia znaku – zginął tylko jeden – przyznał Tadeusz Obrocki, sołtys Tarnowa w gminie Szydłowo.


Aktualności
Niezapominajka
09

paź

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-15:00

11

paź

Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Noc Bibliotek
w godz. 14:00-22:00

12

paź

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Tarnovia Tarnowo Podgórne

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Spotkanie z Krzysztofem Skibą
Bezpłatne wejściówki do odbioru od 16.09. w MGOK

13

paź

10:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Las Puszczykowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinny powstać rady osiedli?

TAK

NIE


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: