Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Odszedł na wieczną służbę – ostatnie pożegnanie bryg. Roberta Wojtkowiaka - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Odszedł na wieczną służbę – ostatnie pożegnanie bryg. Roberta Wojtkowiaka
28-09-2023 03:38   Janusz Ludwiczak
Kilkuset strażaków, a także rodzina, bliscy, znajomi, mieszkańcy i władze samorządowe żegnały w środę Roberta Wojtkowiaka, który pełnił służbę w Państwowej Straży Pożarnej, był też komendantem Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kostrzynie oraz radnym gminy Kostrzyn.

Brygadier w stanie spoczynku Robert Wojtkowiak zmarł w czwartek, 21 września w wieku 59 lat.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę. Najpierw w kościele farnym odprawiono msze świętą pogrzebową, w trakcie której homilię wygłosił ks. "Eda" Edmund Jaworski. Po nabożeństwie odbył się pogrzeb na cmentarzu parafialnym w Kostrzynie.

– Potrafimy w ostatniej drodze, w ostatniej dyspozycji, wyjeździe, dla strażaka Roberta Wojtkowiaka zebrać się tutaj razem i towarzyszyć mu. On z tego wyjazdu niestety już nie wróci.Brygadier w stanie spoczynku Robert Wojtkowiak rozpoczął swoja karierę w straży pożarnej w 1984 roku, służąc w komendzie wojewódzkiej w Poznaniu, w komendzie poznańskiej, a przez ostatnie 10 lat na stanowisku komendanta powiatowego we Wrześni. Przyszło mu oddać swoją energię, czas służbie, która nie była łatwa – lata 80, 90` - bardzo trudne czasy w budowaniu Państwowej Straży Pożarnej. Dzisiaj jego syn kontynuuje jego dzieło, służąc w ośrodku szkolenia razem z małżonką Dorotą. Odszedł za wcześnie. Myślę że spełnił zapisy roty ślubowania – mówił podczas uroczystości pogrzebowej starszy brygadier Tomasz Grelak, zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

– Żegnamy brygadiera Roberta Walkowiaka, towarzysząc mu w ostatniej drodze. Druhem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostrzynie był od dziecka, poznawał tajniki straży pożarnej u boku ojca Jana. Po osiągnięciu pełnoletności brał czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, podnosząc swoje kwalifikacje, wstąpił do Państwowej Straży Pożarnej. Ze strażą zawodową związany był przez 32 lata, spośród których niemal 10 przepracował we wrzesińskiej jednostce. W czasie wieloletniej służby był wielokrotnie wyróżniany, m.in. złotym medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.
To wielki społecznik. Od najmłodszych lat aktywnie włączający się w życie lokalnej społeczności gminy Kostrzyn. Przez blisko 20 lat pełnił funkcję komendanta głównego OSP, służąc wiedzą i wsparciem władzom samorządowym gminy Kostrzyn w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców.
Wykorzystując swoją wiedze i umiejętności uczył młodych adeptów sztuki pożarniczej. Był wielkim orędownikiem utworzenia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Kostrzyn.
Na jego wsparcie zawsze mogli liczyć druhny i druhowie z jednostek OSP: Kostrzyn, Gułtowy i Brzeźno. Nieustannie zabiegał o doposażenie jednostek w pozyskiwaniu środków.
W tych trudnych latach 90`, czasach budowy nowej Polski i samorządności aktywnie uczestniczył w tworzeniu nowej, lepszej rzeczywistości z nadzieją patrząc w przyszłość. Dlatego tak aktywnie uczestniczył jako radny, jako społecznik w tworzeniu nowej gminy Kostrzyn, angażując się w wielu projektach o charakterze infrastrukturalnym, społecznym, związanych z bezpieczeństwem mieszkańców. Wielu z nas doświadczyło jego otwartości i życzliwości. Zawsze w służbie dla drugiego człowieka. Dziękuję za pomoc, zaangażowanie. Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. Odpoczywaj w pokoju
– powiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Robert Wojtkowiak urodził się 31 lipca 1964 r. Już będąc dzieckiem wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostrzynie.

W straży pożarnej służbę pełnił przez 32 lat, awansując do stopnia brygadiera. Ukończył Szkołę Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu, Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie oraz studia podyplomowe w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu i na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Pracował w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Pożarnictwa, w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Poznaniu i Komendzie Miejskiej w Poznaniu.

Od 2007 roku pracował w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, najpierw jako zastępca komendanta, a w latach 2011-2017 pełnił funkcję komendanta wrzesińskiej straży pożarnej.

Był też komendantem Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kostrzynie.

W czasie wieloletniej służby był wielokrotnie wyróżniany, m.in. złotym medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

W latach 1998-2002 był radnym gminy Kostrzyn, pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn oraz członka Komisji do Spraw Strategii Gminy Kostrzyn Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn i Inwentaryzacyjnej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. W kadencji 1994-1998 członek Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn – spoza Rady.


Fot: Adam Smułczyński (2-32), Janusz Ludwiczak (1,33-68)

Komentarze (2)

29-09-2023 20:41:55
obserwator
Wspanały człowiek takich jest bardzo mało w gminie
28-09-2023 20:23:29
obserwatorka
Wspanały człowiek takich jest bardzo mało w gminie

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: