Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"DziałaMY dla Klimatu!" w Gminie Kostrzyn - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"DziałaMY dla Klimatu!" w Gminie Kostrzyn
20-09-2023 04:09   PROMOCJA
---MATERIAŁ PROMOCYJNY---
Z dumą ogłaszamy zakończenie projektu "Działamy dla Klimatu!”. Projekt, realizowany przez Stowarzyszenie CREO, Stowarzyszenie Metropolia Poznań, Stowarzyszenie Ecologist without Borders (EBM) ze Słowenii oraz organizację Norsensus Mediaforum z Norwegii, miał na celu zwiększenie partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży oraz ich zaangażowania w lokalną politykę dotyczącą ekologii i zmian klimatu.

Projekt miał przed sobą cel, by utworzyć Szkolne Kluby Młodego Obywatela (SKMO), czyli struktury rozwijające wolontariat i aktywność obywatelską w 25 szkołach - w tym w Szkole Podstawowej w Iwnie!

Projekt obejmował szeroki zakres działań, które miały na celu przygotowanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i ochronie środowiska. W ramach projektu przeprowadzono liczne warsztaty dla nauczycieli, uczniów, uczennic oraz przedstawicieli samorządów i rad młodzieżowych. Uczestnicy projektu zdobyli wiedzę i umiejętności związane m.in. z ekologią, zmianami klimatu, wpływem życia codziennego na środowisko, nawiązywaniem współpracy na płaszczyźnie społeczność lokalna - władze lokalne - szkoła i planowaniem kompleksowych działań oraz tworzeniem i realizacją inicjatyw obywatelskich.

Warsztaty w szkołach dotyczyły tematów związanych z ekologią, zmianami klimatu i sposobami minimalizacji śladu węglowego. Młodzież miała okazję uczestniczyć oprócz tego w warsztatach dotyczących tworzenia młodzieżowych kampanii społecznych, organizowania inicjatyw (takich jak debaty oksfordzkie) czy prowadzenia Szkolnego EKO Budżetu Obywatelskiego. To pozwoliło na późniejsze działania, podczas których wiedza była wykorzystywana w praktyce! Młodzież z Iwna zrealizowała debatę na temat organizacji akcji sprzątania świata w szkołach, akcję sprzątania parku w Iwnie (wraz z mieszkańcami i sołectwem Iwno) oraz kampanię społeczną: grupa projektowa zaplanowała i przeprowadziła warsztaty dla najmłodszych uczniów i uczennic szkoły, które dotyczy oszczędzania wody, prądu i segregacji śmieci. Warsztaty opierały się o codzienne sytuacje, by najlepiej zobrazować dzieciom wiedzę.

Na zakończenie roku szkolnego została zrealizowana w Poznaniu konferencja podsumowująca projekt, na którą została zaproszona nauczycielka prowadząca projekt w SP w Iwnie, Pani Monika Jezierska, wraz z reprezentacją uczniów i uczennic z SKMO. Pani Monika wzięła udział w panelu dla szkolnych koordynatorek, dzielących się doświadczeniami z projektu. Szczególnym elementem wydarzenia było wręczenie nagród autorom i autorkom zwycięskich projektów ze Szkolnych Budżetów Obywatelskich. W szkole w Iwnie wygrał projekt pt. "Szkoła chroni najmniejsze stworzenia": projekt miał na celu zapewnienie schronienia pożytecznym owadom i ptakom, ze szkolnego otoczenia.Zakupiono karmniki dla ptaków zimujących oraz budki lęgowe dla ptaków (dla jerzyków i sikorek). Zapewnią one schronienie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i są idealnym miejscem do przezimowania.

Wierzmy, że projekt pozostawił trwały ślad i dzięki niemu młodzież stała się bardziej świadoma i zaangażowana w działania na rzecz ochrony środowiska. Projekt ten dowiódł, że młodzież może odgrywać kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów środowiskowych i wpływać na politykę lokalną.

By dowiedzieć się więcej o projekcie i śledzić nasze dalsze działania zapraszamy na Facebooka Stowarzyszenia CREO.

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.


Aktualności
Niezapominajka
05

paź

11:00
Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14:30
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Meblorz II Swarzędz

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Zjednoczeni II Trzemeszno

06

paź

14:00
Siedleczek, figurka
Różaniec do granic

09

paź

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-15:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinny powstać rady osiedli?

TAK

NIE


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: