Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wieś czy miasto? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wieś czy miasto?
10-09-2023 01:23   Janusz Ludwiczak
Niby jest to jeszcze część Kostrzyna, ale wciąż zachował się tu wiejski charakter. Mowa o Ignacewie, do którego zaglądamy w kolejnym odcinku naszego cyklu "Cudze chwalicie… swego nie znacie".

Ignacewo znajduje się w południowo-zachodniej części Kostrzyna, 2,2 kilometry od Rynku.Według danych z końca 2022 r. mieszka tutaj 105 osób (choć jeszcze 10 lat temu, pod koniec 2013 ul. Ignacewo liczyła 141 mieszkańców).

Jest to dawna wieś folwarczna, tzw. ulicówka. Pierwsze wzmianki o wsi Ignacewo pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, gdy właścicielem terenu był Mikołaj Wadyński wraz z małżonką Józefą z rodu Wierzcholskich. Majątek został przepisany synowi, Ignacemu Wadyńskiemu.

– Ignacy Wadyński ożenił się z Julianną Niemczewską i miał z nią trójkę dzieci: córkę Annę oraz synów: Stanisława i Franciszka. Niestety, najmłodszy Franciszek zmarł zaraz po urodzeniu, w 1868 roku, a wkrótce po nim, ze świata żywych, odeszła jego matka Julianna Wadyńska. Rok później zmarł nestor rodu Mikołaj. Owdowiały Ignacy Wadyński nie załamał się. Z myślą o żyjących dzieciach, drogą kupna, ojcowiznę powiększył, założył tam gospodarstwo, a w 1879 ukończył budowę stojącego do dziś dworu. Od swego imienia nazwał majątek "Ignacewem" – opisuje Gosia na łamach bloga "Na przekór dniom".

Nazwa Ignacewo wywodzi się więc od imienia Ignacego Wadyńskiego, a sam dwór od 1992 r. wpisany jest do rejestru zabytków (nr 2260/A).

W latach 1879-1904 właścicielem wsi był Stanisław Wadyński, który między innymi wspierał działalność klubu sportowego "Sokół".

W 1949 r. w wyniku reformy rolnej majątek przejął Skarb Państwa, funkcjonowała tu gułtowska filia PGR – czyli Państwowego Gospodarstwa Rolnego (PGR-y zlikwidowano ustawowo przez rząd Jana Krzysztofa Bieleckiego w 1991 r.).

Do 2004 roku działał tutaj sklep spożywczy, a kilka lat wcześniej funkcjonowało przedszkole.

Teraz mieszkańcom brakuje teraz przede wszystkim autobusu.

– Paradoksalnie – flota KKP parkuje jakieś pół kilometra stąd, na terenie Zakładu Komunalnego. Widzimy autobusy codziennie, jednak bez możliwości wyruszenia spod naszych mieszkań. Transport miejski przydałby się z całą pewnością, szczególnie wówczas gdy nieciekawa jest pogoda. Nasze społeczeństwo jest coraz starsze i wkrótce rower może być dla wielu głównym środkiem transportu, by stąd się wydostać – mówiły Janina, Barbara i Izabela, mieszkanki Ignacewa w rozmowie z "Echo Ziemi Kostrzyńskiej".

W pobliżu dworku, niedaleko budynku pod numerem 9 znajduje się przydrożna figurka Jezusa z 1983 roku, odrestaurowana w czerwcu 2019 roku. Podczas prac renowacyjnych znaleziono pod postumentem butelki z zapiskami mieszkańców z drugiej połowy XX wieku.

Dodajmy, że w 2021 roku po północno-zachodniej stronie ulicy Ignacewo wybudowany został chodnik. Inwestycja kosztowała 206 tys. zł. W tym roku przeprowadzono II etap – chodnik wybudowano do końca ulicy.

Ciekawostki:

  • przy ul. Ignacewo znajduje się zajezdnia autobusowa i baza Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej (KKP), a obok zlewnia ścieków
  • w Polsce są przynajmniej cztery wsie Iwno (w gminie Ślesin w powiecie konińskim, w gminie Złotniki Kujawskie – pow. inowrocławski, w gm. Strzegowo na Mazowszu i w gm. Stawiski w woj. podlaskim). Ignacewo to także przysiółek, czyli skupisko kilku gospodarstw położonych poza zwartą zabudową wsi w gminie Kościan. Ignacewo to także osada w gminie Skoki


Dron: Robert Kaczmarek, Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Cudze chwalicie, swego... nie znacie

Komentarze (2)

12-09-2023 08:59:45
Mjezzz
Osoba prywatna
11-09-2023 13:36:26
Maruda
Kto jest obecnie właścicielem dworku ? To własność prywatna czy jakaś państwowa spółka ?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
30

maj

12:00
Kostrzyn
Procesja Bożego Ciała ulicami Kostrzyna - z fary do parafii bł. Jolanty

02

cze

18:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Kosynier Sokołowo

04

cze

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Glinka

19:00
BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
Wybory sołeckie - Sołectwo Brzeźno

05

cze

17:00
SIEDLECZEK, świetlica
Wybory sołeckie - Sołectwo Siedleczek

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: