Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Plon , niesiemy plon" – w Kostrzynie dziękowano za tegoroczne żniwa {►FILM, ◎ZDJĘCIA} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Plon , niesiemy plon" – w Kostrzynie dziękowano za tegoroczne żniwa {►FILM, ◎ZDJĘCIA}
28-08-2023 15:29   Janusz Ludwiczak
W niedzielę na kostrzyńskim Andrzejewie odbyły się dożynki gminne, w trakcie której poświęcony został chleb z tegorocznych plonów oraz wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa. Obrzęd dożynkowy przygotował Zespół Pieśni i Tańca "Siekieracy".

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą w kaplicy Parafii błogosławionej Jolanty odprawił ks. Mateusz Napierała.

– Dziękując za tegoroczne plony, pracę rolników. Zawsze patrzymy z podziwem na ich trud. Dobrze znana jest mi giełda na Franowie, gdzie też dane było mi jeździć rano, pilnować zbiorów. Czytałem ostatnio pewne wspomnienia z II wojny światowej. Dla pewnego rolnika ważniejsze były plony, pilnował ich bardziej niż obawiał się nalotów samolotów – zaznaczył w trakcie kazania ks. Mateusz Napierała, proboszcz Parafii błog. Jolanty.

W trakcie nabożeństwa poświęcony został chleb z tegorocznych plonów i wieńce dożynkowe przygotowane wspólnie przez sołectwa, po czym korowód dożynkowy przeszedł ze świątyni ulicą Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Andrzejewo na plac, na którym Zespół Pieśni i Tańca "Siekieracy" przygotował obrzęd dożynkowy. Nie zabrakło pieśni "Plon, niesiemy plon". Zespół zaśpiewał też "Otwórzcie wrota i bramy, Hej idziemy tutaj", "Bądź pozdrowiona Wielkopolska ziemio" czy "Udarzył nam się piękny plon" tańcząc kujawiaka, poloneza, ale również tyrolinka, walcerka, oberka, marynię, wisieloka i świniorza.

Nie zabrakło też obrzędu dożynkowego, w trakcie którego burmistrz podzielił się z mieszkańcami chlebem upieczonym z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów.

"Mam nadzieję że przez cały rok ten piękny bochen chleba będzie dzielony sprawiedliwie tak, by nikomu go nie zabrakło" – mówił podczas uroczystości Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn, dziękując również rolnikom i sadownikom.

Na zakończenie głos zabrał też poseł Barłomiej Wróblewski oraz radna powiatu poznańskiego Elżbieta Nawrocka.

Poniżej relacja filmowa:


Komentarze (4)

01-09-2023 15:19:04
NieRolnik
Są jacyś rolnicy w Kostrzynie?
31-08-2023 15:05:49
Ona
Jakie zainteresowanie, takie i dożynki.
30-08-2023 18:20:13
Ktoś
Dożynki gminne? Patrząc na zdjęcia myślałem, że to dożynki osiedlowe.
30-08-2023 14:24:23
Piotr
Jakoś tłumów tam nie widać!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
08

gru

19:30
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Spotkanie autorskie z Agnieszką Graj – autorką książki „Najdalszy Zakątek Miłości”.

09

gru

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Rockowe Andrzejki na rzecz Jakuba Czubaka

10

gru

KOSTRZYN, Rynek
Jarmark Bożonarodzeniowy
w godz. 16:00-20:00

11

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

12

gru

17:00
IWNO, Park Mielżyńskich
Wieczornica z kolędami:
• śpiew kolęd
• występy uczniów ze szkoły w Iwnie
• poczęstunek
• przejazd saniami Świętego Mikołaja

[ wszystkie ]

Sonda
Czy będziesz korzystać z lodowiska, które powstaje przy ul.Powstańców Wielkopolskich w Kostrzynie?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: