Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W 103. rocznicę powstania Pułku Ułanów {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W 103. rocznicę powstania Pułku Ułanów {►FILM}
26-08-2023 04:43   Janusz Ludwiczak
W niedzielę już po raz 44. w Iwnie odbyły się obchody Święta 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Podczas uroczystości burmistrz Szymon Matysek zapowiedział, że planowana jest rewitalizacja pałacu Mielżyńskich w Iwnie.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w intencji ułanów i ich rodzin, która tuż przed południem została odprawiona w kościele Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Iwnie. Po nabożeństwie w kaplicy Ignacego i Seweryny Mielżyńskiej złożone zostały wieńce.

Następnie uroczystości przeniosły się pod Pałac w Iwnie, gdzie przed tablicą Ignacego Mielżyńskiego złożone zostały wiązanki kwiatów i znicze w imieniu władz samorządowych, rodzin oraz przedstawicielu kilku organizacji – Klub Przyjaciół 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. hetmana Karola Chodkiewicz z Bydgoszczy, Stowarzyszeń: Pancerni Poznań, Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, Marsz Powstania Wielkopolskiego oraz Fundacji Życie i Rodzina.

– Już po raz 44. świętujemy ten wyjątkowy dzień. Tradycja zrodziła się kawał temu i jest pielęgnowana dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodzin – mówił podczas uroczystości Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

26. Pułk Ułanów Wielkopolskich, im. hetmana Jana Karola Chodkiewicza został sformowany z własnej inicjatywy i na własny koszt przez Ignacego Mielżyńskiego w lipcu 1920 r. w Poznaniu, jako 215. Ochotniczy Pułk Jazdy Wielkopolskiej. W okresie pokoju stacjonował w garnizonie Baranowicze, a Szwadron Zapasowy w Łukowie. 16 października 1936 r. Minister Spraw Wojskowych, gen. dyw. Tadeusz Kasprzycki nadał pułkowi nazwę " 26. Pułk Ułanów Wielkopolskich imienia hetmana Jana Karola Chodkiewicza”.

– Gdy było wielkie zagrożenie, Rosjanie przerwali front polsko-rosyjski i pędzili na Warszawę. Zatrzymały ich nasze siły. Były odezwy rządu, żeby zgłaszało się jak najwięcej ochotników, by zagrodzić drogę tej nawale sowieckiej. Powstały wtedy różne ochotnicze oddziały. Ignacy Mielżyński zorganizował pułk, przekazując część swoich koni. W ciągu dwóch tygodni zorganizowano prawie 700-osobowy pułk, z czego 350 żołnierzy było na koniach, reszta to była piechota. Ostatni ułan tego pułku pan Renke, pochodzący z Warszawy zmarł pięć lat temu. Na szczęście tradycję kultywują synowie i wnukowie – opowiada regionalista Kazimierz Matysek.

W spotkaniu uczestniczyły przede wszystkim rodziny Ułanów.

– Spotykamy się po to, by pamiętać o naszych przodkach. Mój dziadek, Jan Góralczyk ponad 20 lat służył w 26. Pułku. Jest to też okazja do poznania historii Polski. Przyjeżdżają do nas coraz młodsi. Są z nami chociażby uczniowie szkoły w Trzemesznie – powiedziała Magdalena Duszyńska.

Podczas uroczystości burmistrz zapowiedział, że planowany jest remont pałacu Mielżyńskich w Iwnie.

– Właścicielem pałacu jest należąca do Skarbu Państwa spółka Stadnina Koni Iwno. Rozmawialiśmy, by w końcu zacząć działać. Staramy się pozyskać środki na remont tego pięknego, zabytkowego pałacu. Szansą jest druga edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład na ochronę zabytków – zapowiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Niedzielne uroczystości zakończył pokaz filmu "Z Wielkopolski na Kresy Wschodnie. Dzieje 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich" oraz występ Zespołu "Złota Jesień".


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
08

gru

19:30
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Spotkanie autorskie z Agnieszką Graj – autorką książki „Najdalszy Zakątek Miłości”.

09

gru

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Rockowe Andrzejki na rzecz Jakuba Czubaka

10

gru

KOSTRZYN, Rynek
Jarmark Bożonarodzeniowy
w godz. 16:00-20:00

11

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

12

gru

17:00
IWNO, Park Mielżyńskich
Wieczornica z kolędami:
• śpiew kolęd
• występy uczniów ze szkoły w Iwnie
• poczęstunek
• przejazd saniami Świętego Mikołaja

[ wszystkie ]

Sonda
Czy będziesz korzystać z lodowiska, które powstaje przy ul.Powstańców Wielkopolskich w Kostrzynie?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: