Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co zrobić z nadmiarem żywności po świętach? Można zanieść do jadłodzielni - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Co zrobić z nadmiarem żywności po świętach? Można zanieść do jadłodzielni
02-04-2024 18:39   Janusz Ludwiczak
Po świętach w lodówce zalega nam nadmiar jedzenia? Nie trzeba go wyrzucać. Można podzielić się żywnością z osobami potrzebującymi.

Żywność, która pozostała nam po świętach można pozostawić w jadłodzielni, która od grudnia działa przy ul. Braci Drzewieckich 1 w Kostrzynie, tuż obok Ośrodka Pomocy Społecznej.

W jadłodzielni można pozostawiać produkty, których mamy za dużo i są w opakowaniach, jak np. marchew, ziemniaki, cebula, jabłka czy pietruszka, własne wyroby – ciasto czy zupy, a także sery, jogurty, twarogi czy artykuły, które przekroczyły datę minimalnej trwałości, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia zgodnie z opisem na opakowaniu "należy spożyć do".

Do jadłodzielni nie można jednak przynosić surowego mięsa, produktów z niepasteryzowanego ("surowego") mleka, potraw zawierających surowe jajka, w tym budynie, kremy, domowe majonezy, a także produktów napoczętych – np. otwartych puszek czy produktów wymagających warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut.

Rocznie w Wielkopolsce marnuje się ponad pół miliona ton żywności.

– Samorząd Województwa Wielkopolskiego szczególnie chcąc ograniczyć zjawisko marnowania jedzenia realizuje konkurs "Wielkopolskie Jadłodzielnie", który wspiera wypracowanie postawy wymiany nadwyżek żywności i dzielenia się nią wśród lokalnych społeczności. W czasach rosnących kosztów życia oraz drożejącej żywności coraz więcej osób stara się ograniczyć wydatki włączając to zakup jedzenia. Jadłodzielnie doskonale wpisują się w trend dzielenia się nadwyżkami żywności z innymi i potrzebującymi w sposób anonimowy i bezinteresowny. Jednostki Samorządu Terytorialnego mogą uzyskać wsparcie do 25 tys. zł na stworzenie lub doposażenie istniejącej Jadłodzielni. W ramach dwóch edycji konkursu w Wielkopolsce powstało i funkcjonuje 21 punktów wymiany żywności – zaznacza Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Dodajmy, że jadłodzielnie i to aż trzy działają również w Swarzędzu:
• ul. Poznańska 25, w pobliżu DK92 - przy budynku Ośrodka Pomocy Społecznej
• ul. Zamkowa 32 – przy targowisku miejskim ("Bazar")
• os. Mielżyńskiego 3a – przy Szkole Podstawowej nr 5.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

kwi

13:45
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - KS Błękitni Psary Polskie

16

kwi

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

20

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - LKS Ślesin

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: