Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wierni przeszli ulicami Kostrzyna {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wierni przeszli ulicami Kostrzyna {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ}
04-06-2021 11:28   Janusz Ludwiczak
W czwartek w kostrzyńskim parku Miejskim odprawiona została polowa msza, a po niej wierni przeszli ulicami Dworcową, Kilińskiego i Średzką w uroczystej procesji Bożego Ciała.

Wielu mieszkańców wzięło udział w czwartkowej mszy świętej, która została odprawiona w parku Miejskim. Eucharystię sprawowali proboszczowie kostrzyńskich parafii – ks. Piotr Lidwin z fary oraz ks. Mateusz Napierała z błog. Jolanty, a także o. Robert Szymański, paulin i misjonarz w Kamerunie i ks. Paweł Szkoda, wikariusz parafii farnej. Kazanie wygłosił ks. prałat Jan Majchrzak.

– Droga od poczęcia, przez chrzest, bierzmowanie i wszystkie inne sakramenty wiedzie do domu Ojca. Naszą ziemią obiecaną jest niebo. Tam jest Bóg, w Trójcy Świętej Jedynej, tam jest Maryja, wszyscy święci. Tam są nasi rodzice, nasi przodkowie, wszyscy, którzy uczciwie żyli, uczciwie postępowali. Tam jest nasze miejsce. Bóg z nami zawiera przymierze, bo wie, że jesteśmy słabi. Zna naszą sytuację, nasze potrzeby, nasze słabości, upadki, zwątpienia, to wszystko co nas przygniata – mówił w kazaniu ks. prałat Jan Majchrzak, proboszcz leszczyńskiej fary i dziekan dekanatu leszczyńskiego.

Po czym przywołany został wiersz Leopolda Staffa:
"Idą gościńcem ludzie biedni,
Niosą w węzełkach chleb powszedni.
A na ich ustach lęk ich trwoga.
Nie mamy Boga! Brak nam Boga!".

– Nie ma moralności, nie ma odwołania do ostatecznej przyczyny. Ten chleb powszechni, to lęk przed zakażeniem wirusem. Lęk czy będziemy zdrowi, co będzie w domu, co będzie z naszą rodziną, jak będzie z pracą. To jest ten chleb powszechni. Nasze powszechnie sprawy, którymi żyjemy i niesiemy w tych tobołkach. Nie jest to nic złego, ale dlaczego na naszych obliczach jest lęk i trwoga? Nie mamy Boga, brak nam Boga. Brak uwierzenia i zaufania panu Bogu – dodał w homilii ks. prałat Jan Majchrzak.

Po mszy świętej wierni przeszli w procesji, która prowadziła ulicami: Dworcową, Kilińskiego i Średzką do czterech ołtarzy. Ostatni z nich znajdował się przy kościele farnym, gdzie na zakończenie odprawione został błogosławieństwo na cztery strony świata.

Również na wsiach – w Czerlejnie, Gułtowach, Siedlcu i Siekierkach procesje eucharystyczne odbyły się przed południem. W Iwnie procesje Bożego Ciała prowadziły wokół kościoła NMP Szkaplerznej i były sprawowane po każdej z trzech mszy świętych (o 8:00, 9:30 i 11:00).

Boże Ciało, czyli święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni idąc ulicami manifestują wiarę w Boga oraz wspominają ostatnią wieczerzę oraz przeistoczenie chleba i wina.
W Polsce święto to obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto biskup Nanker w 1320 roku w diecezji krakowskiej. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu w Polsce był kościół poznański kościół Bożego Ciała.


Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ FILM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

sty

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert zespołu "Castle Bras" z okazji Dnia Babci i Dziadka
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Poznańska 33, od 17 stycznia 2022 roku od godziny 8:00

22

sty

09:00
GUŁTOWY, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fidlera ul. Średzka 8
XIII Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn o Puchar Burmistrza
(sala sportowa)

30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: