Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dyliżansem pocztowym z Kostrzyna do Poznania - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Dyliżansem pocztowym z Kostrzyna do Poznania
05-05-2021 06:00   Janusz Ludwiczak
Równo 28 lat temu, 4 maja 1993 roku z okazji Światowej Wystawy Filatelistycznej na MTP z Kostrzyna do Poznania wyruszył dyliżans pocztowy.

Światowa Wystawa Filatelistyczna została zorganizowana na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w maju 1993 roku z okazji 100-lecia polskiego zorganizowanego ruchu filatelistycznego.

"Znaczki pocztowe można traktować jako świadectwo miejsca i czasu. Ilustrują one dzieje ostatnich stuleci. Spotykamy się na otwarciu Światowej Wystawy Filatelistycznej. To że odbywa się ona w Polsce, jest także znakiem czasu. Jest świadectwem zmian, jakie dokonują się w naszym kraju i tej części Europy" – mówił podczas otwarcia Lech Wałęsa, ówczesny Prezydent RP.

Na Światowej Wystawie Filatelistycznej "Polska 93" kolekcjonerzy z 93 państw prezentowali znaczki i kartki pocztowe oraz inne materiały.

Z okazji wydarzenia zorganizowano pocztę balonową, a także 4 maja 1993 roku dawnym szlakiem wyruszył z Kostrzyna do Poznania dyliżans pocztowy.

W pochodzącej z XIX wieku willi przy ul. Poznańskiej 13, naprzeciwko Biblioteki Publicznej mieściła się Poczthalteria Kostrzyńska. Zatrzymywały się przy niej dyliżanse dowożące pasażerów traktem z Warszawy do Berlina.

– Na głos trąbki pocztowej gromadzili się przed stacją liczni mieszkańcy miasteczka, by dowiedzieć się od podróżnych nowinek ze świata – opowiada regionalista Kazimierz Matysek.

W XVIII wieku przez Kostrzyn przebiegały szlaki królewskiej poczty polskiej, mającej centralny węzeł w Poznaniu (potwierdzone w latach 1764- 1793).

– W Kostrzynie znajdowała się stacja pocztowa przeprzęgowa, a od 1793 roku urząd pocztowy – posterunek trudniący się wymianą przesyłek. Stacja pocztowa funkcjonowała też z powodzeniem w okresie Księstwa Warszawskiego, kiedy wprowadzono regularne kursy poczty dyliżansowej. Około 1838 roku pobudowana została szosa państwowa o bitej nawierzchni, prowadząca z Poznania do Warszawy przez Kostrzyn i Wrześnię. W 1852 roku utwardzono i przebudowano drogę z Kostrzyna do Gniezna, będącą odcinkiem szosy z Poznania do Torunia. W 1863 roku pobudowana została powiatowa żwirówka ze Środy przez Kostrzyn do Pobiedzisk. Utwardzenie wszystkich dróg przelotowych przechodzących przez Kostrzyn sprawiło, że stał się on w połowie XIX wieku ważnym węzłem. Wskazują na to wysokie dochody z opłat drogowych rogatki w Kostrzynie (przy rozwidleniu dróg do Warszawy i Gniezna), wynoszące np. w 1850 roku 3.090 talarów rocznie. Mniej intratne były rogatki w Siedlcu, Sannikach, Promnie czy Klonach. Jak wynika z rozkładu jazdy poczt konnych z 1863 roku, przez Kostrzyn wiodły trasy dyliżansów kursujących z Poznania do Gniezna, Trzemeszna, Strzałkowa, Pleszewa i Ostrowa. W Kostrzynie można było uzyskać odpowiednie połączenia na poczty osobowe w kierunku Pobiedzisk, Gniezna, Żnina, Szubina, Wrześni i Miłosławia – pisze Kazimierz Matysek w publikacji "Dzieje Kostrzyna".

Poczta dyliżansowa została zlikwidowana wraz z uruchomieniem linii kolejowej z Poznania przez Kostrzyn do Wrześni w 1887 roku, a później w 1974 roku wybudowaniem dwujezdniowej obwodnicy Kostrzyna i krajowej trasy E-8 – obecnie drogi krajowej nr 92.


Fot: Izba Muzealna Ziemi Kostrzyńskiej (1-2,5), Janusz Ludwiczak (3-4), TVP Poznań (6-7), Polska Telewizja Internetowa/AlfaTV (8)

ZOBACZ TAKŻE: Pamiątki z Kostrzyna i okolic

ZOBACZ TAKŻE: Kostrzyn jest już miastem od 769 lat {HISTORIA}

ZOBACZ TAKŻE: Upamiętniono Poczthalterię

Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
19

maj

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji budżetowo-prawnej oraz komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

22

maj

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Antares Zalasewo

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Piast II Kobylnica/Karamba Gruszczyn - Lechia II Kostrzyn

27

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

28

maj

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: