Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

75. rocznica śmierci pilota Józefa Prętkowskiego - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
75. rocznica śmierci pilota Józefa Prętkowskiego
14-04-2020 15:11   Janusz Ludwiczak
W Wielkanoc minęła 75. rocznica śmierci pochodzącego z Kostrzyna pilota Józefa Prętkowskiego. O tragicznie zmarłym pilocie pamiętali mieszkańcy holenderskiego Abbekerk, którzy złożyli wieńce pod pomnikiem. Kwiaty i znicze zostały również złożone na polskim cmentarzu wojennym w Bredzie. Plutonowy Józef Prętkowski miał 29 lat.

Józef Prętkowski urodził się 15 września 1915 r. w Kostrzynie, gdzie ukończył szkołę powszechną i zawodową. Jako młodzieniec wstąpił do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. Ćwiczył też w oddziałach Przysposobienia Wojskowego i wziął udział w obozach junackich w Rozewiu i Pleszewie.

– W październiku 1936 r. Józef Prętkowski powołany został do czynnej służby wojskowej w 69. Pułku Piechoty w Gnieźnie. Po ukończeniu szkoły podoficerskiej w 1937 r. przeniesiony został do Korpusu Ochrony Pogranicza w miejscowości Głębokie Wileńskie i przydzielony do plutonu ciężkich karabinów maszynowych. We wrześniu 1938 r. znalazł się w 5. Pułku Lotniczym w Lidzie w dawnym województwie nowogródzkim. Naukę pilotażu ukończył w czerwcu 1939 r. w jednostce szkolnej w Pohulance pod Wilnem – pisze Kazimierz Matysek, regionalista w "Kostrzyńskim Słowniku Biogragicznym".

– Udział w wojnie obronnej zakończył 17 września 1939 r., uchodząc z Polski na Łotwie Łotwę, przed wkraczającymi wojskami sowieckimi. Podczas nieudanej ucieczki z Łotwy po zajęciu przez ZSRR w sierpniu 1940 r. został uwzięziony przez Rosjan i zesłany na Sybir. Tam, w ciężkim łagrze cierpiał głód i skrajną nędzę, kiedy nieoczekiwana wiadomość o tworzeniu się Armii Polskiej wyrwała go z kazamat bolszewickich 1 listopada 1941 r. Wraz z polskimi oddziałami przebył daleką drogę z Kołtubanki przez Iran i Irak do Palestyny. W czasie transportowania drogę morską przez Atlantyk do Anglii okręt, na którym płynął został uszkodzony przez Niemców i tonął, ale nasz bohater szczęśliwie został uratowany – opowiada Kazimierz Matysek, regionalista.

Plutonowy Józef Prętkowski zginął 12 kwietnia 1945 r.

– Odbył 31 lotów bojowych, uczestnicząc w atakowaniu celów naziemnych na terenie okupowanej przez Niemców Holandii. Startował po raz ostatni 12 kwietnia 1945 r. lecąc Supermarine „Spitfire” ML 421. Podczas tego lotu został trafiony nad Schagen (50 km na północ od Amsterdamu) przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą. Spadł ok. 12 km dalej koło miejscowości Twisk w pobliżu Abbekerk na terenie okupowanej przez Niemców Holandii. Dokumenty osobiste pilota uratowali przed Niemcami mieszkańcy pobliskich miejscowości – wyjaśnia Kazimierz Matysek.

Józef Prętkowski został pochowany na cmentarzu Abbekerk, w 1962 r. jego prochy przeniesiono na Cmentarz Ofiar Wojennych w Bredzie. Był ostatnim pilotem alianckim poległym na froncie zachodnim podczas II wojny światowej. Został odznaczony Polową Odznaką Pilota, a pośmiertnie – Krzyżem Walecznych. W 1990 r. jedna z ulic w Kostrzynie otrzymała jego imię. Siedem lat później odsłonięto tablicę pamiątkową. Józef Prętkowski miał 29 lat.


Fot: Urząd Miejski w Kostrzynie

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
08

sie

15:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Wełna Skoki

10

sie

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wspólne posiedzenie Komisji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

15

sie

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Sparta Złotów

16

sie

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - GKS Golęczewo
- rozpoczęcie sezonu 2020/2021

22

sie

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Sparta Szamotuły

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku planujesz spędzić wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: