Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Węgierskie ma nowego gospodarza – to najmłodszy sołtys w gminie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Węgierskie ma nowego gospodarza – to najmłodszy sołtys w gminie
29-03-2023 08:48   Janusz Ludwiczak
25-letni Mirosław Lewandowski został wybrany na nowego sołtysa Węgierskiego.

We wtorek podczas zebrania wiejskiego mieszkańcy Węgierskiego wybrali nowego sołtysa. Zanim jednak przeprowadzono wybory nowego gospodarza minutą ciszy upamiętniono zmarłą niedawno Annę Ostańską, wieloletnią członkinię rady sołeckiej.

Wybory sołeckie zostały przeprowadzone po tym, jak z końcem ubiegłego roku z pełnionej funkcji zrezygnował dotychczasowy sołtys.

– Po 35 latach mieszkania w Węgierskich niestety opuszczam to miejsce, ale przeprowadziłem się niedaleko. Półtora roku to nie było zbyt długo. Nie udało się wszystkiego zrealizować. Chciałbym podziękować radzie sołeckiej za współpracę – powiedział podczas zebrania Zbigniew Bukowski, były już sołtys Węgierskiego.

Zbigniew Bukowski był sołtysem Węgierskiego od 8 września 2021 r. do 31 grudnia 2022 r., po tym, jak utworzone zostały nowe sołectwa (po podzieleniu sołectwa na dwa odrębne: Węgierskie i Ługowiny).

W dalszej części wybrano komisję skrutacyjną, po czym przeprowadzono wybory sołtysa. Zgłoszonych zostało troje kandydatów, których wybierało w sumie 27 mieszkańców Węgierskiego:
1. Ryszard Begier – 5 głosów (18,52%)
2. Mirosław Lewandowski – 20 głosów (74,07%)
3. Robert Myłek – 2 głosy (7,41%).

Mirosław Lewandowski jest najmłodszym sołtysem w gminie Kostrzyn. Ma 25 lat, prowadzi gospodarstwo rolne.

– Dostałem taką propozycję od sąsiadów i mieszkańców Węgierskiego. Zgodziłem się kandydować. Myślę, że uda nam się zmienić wiele rzeczy tutaj na wsi. Mam nadzieje, że nie zabraknie mi siły i werwy, by działać. Nie zostało zbyt dużo tek kadencji, nie wszystko uda się zrealizować. To jest moje pierwsze stanowisko związane ze społecznością, nigdy nie byłem nawet w samorządzie szkolnym, ani nie pełniłem jakiegoś stanowiska – powiedział w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Mirosław Lewandowski, nowowybrany sołtys Węgierskiego.

W dalszej części zebrania mieszkańcy Węgierskiego poruszali temat związany z przebudową węzła przesiadkowego i budowy przystanku autobusowego i chodnika.

– Nie mamy jeszcze pozwolenia na realizację inwestycji. Czekamy na uzgodnienia z Powiatem Poznańskim. Zatwierdzony jest już projekt. Zdajemy sobie sprawę, że trwa to już 4 lata, ale to nie wszystko jest zależne od gminy – tłumaczył Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Burmistrz zaznaczył również, że zmodernizowany ma zostać plac zabaw, w ramach programu, na który gmina otrzymała dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Mieszkańcy wskazywali również na problem z dostępem do światłowodu. Chodzi głównie o domy we wschodniej części wsi.

Jak argumentował wiceburmistrz nie jest to zadanie gminy, lecz inwestora i operatora, czyli firmy Inea.

– Nie możemy wydatkować pieniędzy, które nie są w naszej kompetencji i zadaniu gminy. Również w samym Kostrzynie, chociażby na Mickiewicza jest problem z podłączeniem do światłowodu, o który zabiegają mieszkańcy – wskazywał Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

Sołectwo Węgierskie według danych z końca ubiegłego roku liczy 160 mieszkańców i na ten rok dysponowało funduszem w wysokości 17 586,31 zł. Ze środków tych zrealizowane zostaną warsztaty z zakresu robotyki i programowania (4 tys. zł), przeprowadzona zostanie modernizacja placu zabaw (7 086,31 zł), a także przewidziano organizację spotkań mieszkańców (1,5 tys. zł) oraz festyn dla dzieci (5 tys. zł).


Komentarze (1)

30-03-2023 11:47:49
Fan
Super

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

mar

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

18:00
CZERLEJNKO, świetlica wiejska, ul. Jesionowa 23
Koncert Mis Tybetańskich prowadzony przez NatAya -Ruch i Dźwięk
Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy - tel. 505 094 375

08

mar

18:00
IWNO, Pałac
Koncert Pawła Bączkowskiego z okazji Dnia Kobiet

10

mar

11:00
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Koncert pieśni wielkopostnych - chór Cantores assumptae
(po mszy św.)

16

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
II Turniej Tańca Towarzyskiego

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: