Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Oddano hołd w rocznicę zrzutu broni dla oddziałów Armii Krajowej - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Oddano hołd w rocznicę zrzutu broni dla oddziałów Armii Krajowej
16-09-2019 11:16   Janusz Ludwiczak
W niedzielę w Janowie w gminie Dominowo (niedaleko Węgierskiego i Gułtów) odbyły się obchody 76. rocznicy zrzutu broni i sprzętu dla oddziałów Armii Krajowej w Wielkopolsce.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, wiceprzewodniczący rady Powiatu Średzkiego Jacek Gabała, wójt gminy Dominowo Krzysztof Pauter, wiceburmistrz Nekli Anna Mizgajska, burmistrz Środy Wielkopolskiej Piotr Mieloch i władze gminy Kostrzyn oraz władze Lasów Państwowych Nadleśnictwa Czerniejewo złożyli wieńce w Kręgu Pamięci, Ruchu Oporu i Walki lat 1939-1945, który jest miejscem hołdu i pamięci bohaterów, a także przypomnieniem wkładu mieszkańców Wielkopolski w dzieło ruchu oporu i walki narodu polskiego.

W uroczystości wziął udział porucznik Adam Kurkowiak, ostatni z żyjących uczestników akcji "Riposta". Został aresztowany 19 kwietnia 1944 roku i osadzony w obozie w Żabikowie. Skazany na karę śmierci trafił do obozu koncentracyjnego w Mauthausen w Austrii. Po pewnym czasie został odesłany wraz z grupą więźniów do Komendy Loibl-Passen w Jugosławii. Podczas transportu został odbity wraz z kolegami przez jugosłowiańską partyzantkę. Oswobodzony wstąpił do polskiej armii gen. Władysława Andersa. Wszedł w skład 5. Kresowej Dywizji Piechoty. 29 maja 1947 roku wrócił do Polski, gdzie zamiast powitania czekały go represje. Por. Adam Kurkowiak mieszka w domu rodzinnym w Bagrowie, w gminie Dominowo.

W Janowie, na polanie leśnej przy kapliczce i kręgu pamięci ks. kan. Ireneusz Rachwalski, dziekan dekanatu kostrzyńskiego odprawił polową mszę świętą, a kazanie wygłosił ks. Marcin Jałoszyński, proboszcz Parafii Św. Kazimierza w Gułtowach.

Na zakończenie uroczystości major Artur Chlebowski z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu odczytał apel poległych, żołnierze oddali salwę honorową, a żyjący uczestnicy akcji, przedstawiciele rodzin i delegacje złożyły kwiaty. Wartę honorową pełnili harcerze z 10. Kostrzyńskiej Drużyny "Riposta", 2. Próbnej Kostrzyńskiej Drużyny Harcerzy "Grań" oraz drużyny harcerzy "Gawra".

Podczas obchodów wystąpiła orkiestra dęta ze Środy Wielkopolskiej.

Uroczystości odbyły się już po raz 36. Odbywają się one dokładnie w rocznicę zrzutu broni i sprzętu dla oddziałów Armii Krajowej w Wielkopolsce.

W ramach ogólnokrajowej akcji "Riposta" odbywały się lotnicze zrzuty zaopatrzeniowe w materiały bojowe dla Poznańskiego Okręgu Armii Krajowej. Była to jedna z form przygotowania konspiracji Wielkopolskiej do walki zbrojnej z okupantem hitlerowskim.

W nocy z 14 na 15 września 1943 r. miał miejsce pierwszy aliancki zrzut broni, amunicji i środków opatrunkowych w Wielkopolsce - koło wsi Tursko nieopodal Gołuchowa oraz na polach przy gajówce Janowo. W konsekwencji pobliskiego zrzutu w więzieniach i obozach znalazło się około 200 żołnierzy, z których blisko 50 oddało życie za Ojczyznę.

Corocznie od 1983 r. władze okolicznych gmin (Dominowa, Nekli, Kostrzyna i Środy Wlkp.), mieszkańcy oraz zaproszeni goście oddają hołd poległym.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
11

kwi

14:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Las PuszczykowoODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Wełna SkokiODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

18

kwi

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Serce od Serca" - warsztaty szycia poduszek dla kobiet po masketomii
w godz. 10:00-13:00

19

kwi

16:30
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - LKS KicinODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

Kostrzyn
Wybory uzupełniające w okręgu nr 9 do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy obawiasz zarazić się koronawirusem?

TAK, to realna groźba

TROCHĘ, więc staram się zachowywać środki ostrożności

NIEZBYT, pozostanie w domu pomoże opanować epidemię

NIE, to mało prawdopodobne


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: