Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mieszkańcy Iwna żegnają wieloletniego proboszcza - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Mieszkańcy Iwna żegnają wieloletniego proboszcza
16-07-2019 22:01   Janusz Ludwiczak
We wtorek wieczorem w kościele NMP Szkaplerznej w Iwnie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w sobotę ks. kan. Remigiusza Pieprzyka, który przez 36 lat był proboszczem.

Ksiądz kanonik Remigiusz Pieprzyk urodził się 29 września 1935 roku w Kobylinie w powiecie krotoszyńskim. Był jednym z czwórki rodzeństwa - miał brata i dwie siostry. Jego ojciec był urzędnikiem miejskim i organistą w kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa w Kobylinie, a także wieloletnim dyrygentem chóru Cecylia.

Ukończył Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie. Po maturze wstąpił do seminarium duchownego w Gnieźnie, a później przeniósł się do Poznania.

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1958 z rąk ks. arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Był wikariuszem w parafiach: w Wielichowie, Buku, a później w Poznaniu w parafiach: Św. Anny, św. Jana Kantego, św. Krzyża.

Od 1975 r. przez 36 lat, do 2011 roku pełnił urząd proboszcza Parafii NMP Szkaplerznej w Iwnie, po czym zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Poznaniu, w którym zmarł 13 lipca.

W czasie pobytu w Iwnie odbywał też studia doktoranckie w zakresie prawa kanonicznego na ATK w Warszawie, jednak z powodu śmierci promotora doktoratu nie zdążył obronić.
Od 1999 r. był kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Środzie Wlkp. Był też sędzią w Metropolitalnym Sądzie Duchownym w Poznaniu.

– Był dla nas dobrym pasterzem, znał nas, a my jego. Wiele pokoleń ochrzcił, przygotował do komunii świętej, przygotował do bierzmowania. Jako kleryk w kaplicy seminaryjnej z pewnością wpatrywał się w napis: "Sacerdos et Hostia" ("Kapłan i ofiara"). Jego ofiara to cierpienie. Całe jego kapłańskie życie, a zwłaszcza ten ostatni czas był naznaczony z cierpieniem – mówił podczas kazania ks. Mateusz Szkudlarek, pochodzący z parafii w Iwnie, obecnie wikariusz Parafii Miłosierdzia Bożego w Obornikach.

– Dziś, kiedy wprowadzamy do kościoła jego trumnę przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej, patronki tej parafii, w której przez tyle lat był proboszczem. To nie przypadek. Wszystkim kieruje Boża opatrzność. Maryja jest obecna nie tylko w jego życiu, ale w śmierci, bo umiera w sobotę, 13 lipca, w dzień fatimski – zaznaczył ks. Mateusz Szkudlarek.

W środę o godz. 11:00 w kościele NMP Szkaplerznej w Iwnie odprawiona zostanie msza święta żałobna, a po niej odbędzie się pogrzeb.

Ks. kan. Remigiusz Pieprzyk miał 83 lata.


R E K L A M A

Komentarze (2)

16-07-2019 23:12:37
Iwa
Był prawdziwym autorytetem. Ksiądz Remigiusz był księdzem z powołania co żadko się zdarza.
16-07-2019 22:57:21
Parafian
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie. Spoczywaj w pokoju wiecznym.Amen

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

paź

11:00
Sanniki
"Dzikie dziedzictwo" - spacer badawczy południową częścią Kasztelanii Ostrowskiej: grzyby
zbiórka na przystanku autobusowym w Sannikach

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - KS Uchorowo

17:00
Kostrzyn
Capstrzyk - 80. rocznica rozstrzelania mieszkańców Kostrzyna, Nekli i okolic
▶️godz. 16.45 - zbiórka uczestników na placu przed SP 1 ul. Piasta
▶️godz. 17.00 - formowanie szyku i wymarsz Przem

21

paź

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie Komisji stałych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

22

paź

15:30
KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Liga Tenisa Stołowego

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś zadowolony z wyniku wyborów?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: