Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Gminie Kostrzyn będzie "gratowisko". W ubiegłym roku wyrzuciliśmy ponad 7 tys. ton śmieci - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Gminie Kostrzyn będzie "gratowisko". W ubiegłym roku wyrzuciliśmy ponad 7 tys. ton śmieci
10-02-2019 19:34   Janusz Ludwiczak
Najprawdopodobniej w przyszłym roku w Gminie Kostrzyn powstanie tzw. "gratowisko", czyli PSZOK – Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów, w którym możemy bezpłatnie pozostawić m.in. zużyte baterie i akumulatory, opony, przeterminowane leki czy odpady budowlane.
Okazuje się, że w całym 2018 r. z gminy Kostrzyn wywieziono ponad 7 tysięcy ton odpadówi, a przeciętny mieszkaniec wyrzucił 289 kilogramów śmieci.

Jak już informowaliśmy od lipca więcej zapłacimy za wywóz śmieci. I tak opłata za wywóz odpadów w przypadku sortowania szkła, papieru, plastiku i innych tworzyw sztucznych wzrośnie o 4 złote (z 12 do 16 złotych), a w przypadku zabudowy wielolokalowej (budynki o liczbie wydzielonych lokali mieszkalnych powyżej 4) stawka wyniesie 14 złotych od osoby. Z kolei jeśli wszystkie śmieci wrzucamy do jednego pojemnika zapłacimy o 10 złotych więcej niż do tej pory (zamiast 20 zł opłata wyniesie 30 zł).

Jak przekonywał Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej powodem podwyżki jest stale rosnąca ilość odbieranych i poddawanych zagospodarowaniu odpadów oraz m.in. wprowadzenie konieczności oddzielnego odbierania odpadów biodegradowalnych, co pociąga za sobą wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania. Zdaniem GOAP-u kolejny powód to konieczność intensyfikacji działań w zakresie selektywnej zbiórki, w celu osiągnięcia poziomów odzysku i recyklingu, wynikających z przepisów prawa. GOAP przekonuje, że dotychczasowe opłaty obowiązują od 2013 roku.

W trakcie czwartkowej sesji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn szef GOAP-u przekonywał, że opłaty za wywóz śmieci w aglomeracji poznańskiej są i tak niskie.

– Dla przykładu najniższa stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Warszawie wynosi 30 złotych za selektywne. We Wrocławiu opłata ta wynosi 22 złote od osoby. Weźmy też Lublin – w zabudowie jednorodzinnej dla gospodarstwa domowego 1-osobowego już od 2013. stawka wynosiła 30 złotych, a od 1 lutego wynosi już 45 zł. I zobaczmy bliżej nas. W Środzie Wielkopolskiej stawka za wywóz śmieci od 2013 roku zmieniała się już pięć razy. W tym roku wzrost ceny w stosunku do 2013 r. jest prawie dwukrotny. My wyposażamy gminy w pojemniki – zaznaczył Andrzej Springer, dyrektor Biura Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP).

Dyrektor biura GOAP zadeklarował, że niebawem w Gminie Kostrzyn powstanie tzw. PSZOK, znany również jako "gratowisko", czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, w którym możemy bezpłatnie pozostawić m.in. zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt AGD i RTV, opakowania wielomateriałowe, opony, przeterminowane leki, chemikalia, termometry rtęciowe, odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne czy również odzież, tekstylia oraz papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło i odpady ulegające biodegracji.

– W budżecie na przyszły rok mamy zaplanowane środki na PSZOK, chcemy by docelowo taki punkt był w każdej gminie, również w Gminie Kostrzyn. W sumie takich punktów mamy na razie 8, a to zdecydowanie za mało. Lenistwo powoduje, że kanapy są porzucane w lesie, a można przecież za darmo oddać odpady problemowe np. w Swarzędzu. Chcemy, by mieszkańcy mieli bliski dostęp do PSZOK-ów – przekonywał Andrzej Springer, dyrektor Biura GOAP.

Najbliższe "gratowisko" znajduje się w Rabowicach przy ul. Świerkowej 17. Odpady przyjmowane są tam od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 17:00 oraz w soboty od 8 do 14. Kolejny punkt mieści się przy ul. Wrzesińskiej 12 w Poznaniu (rejon os. Warszawskiego) i czynny jest w dni robocze od 8 do 17, w soboty w godz. 7:00-14:30.

Z danych Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej wynika, że w ubiegłym roku deklaracje złożyło łącznie 16 823 mieszkańców Gminy Kostrzyn. Według GUS liczba osób w Gminie Kostrzyn wynosi 18 194. Z obliczeń GOAP-u wynika, że objętych deklaracjami jest 92,46% mieszkańców. Dla porównania w Poznaniu jest to 97,43% (523 843 deklaracji na 537 643 mieszkańców), w Swarzędzu – 96,69% (48 477 deklaracji na 50 138 mieszkańców), a w Pobiedziskach – 91,17% (17 747 deklaracji na 19 466 mieszkańców). Ewenementem jest Gmina Kleszczewo, gdzie deklaracje złożyło 8 520 osób na 8 180 mieszkańców.

– Różnica wynika stąd, że w Kleszczewie nie wszyscy są zameldowani, a gmina prężnie się rozwija – przekonywał Andrzej Springer, dyrektor Biura GOAP.

Okazuje się, że w całym 2018 r. od mieszkańców gminy Kostrzyn wywieziono ponad 7 tysięcy ton śmieci (7 114,92 MegaGram, w 2016 – 6 914,40 Mg). Dla porównania w Gminie Pobiedziska było to ponad 9 tys. ton (9 103,72 Mg), a w Gminie Swarzędz blisko 20,5 tys. ton odpadów (20 483,14 Mg). Z kolei poznaniacy wyrzucili ponad 207 tysięcy ton śmieci (207 462,41 Mg). W całym ubiegłym roku przeciętnie mieszkaniec Gminy Kostrzyn wyrzucił 289 kilogramów śmieci.

Na zakończenie o działalność GOAP-u pytali kostrzyńscy radni.

– Jak przyjeżdżają ekipy wszystko wrzucane jest do jednej śmieciarki. Mieszkańcy, którzy segregują śmieci się oburzają, że są oszukiwani – wskazywała radna Beata Jankowiak.

– Takie sytuacje nie powinny się zdarzać. Jeżeli faktycznie wszystko jest wysypywane z worków do śmieciarki wykonawca może zapłacić karę w wysokości 10 tysięcy złotych. Przeprowadzana są regularne kontrole, kontrolerzy pracują już od godz. 5 do 22. Proszę podać adres sprawdzimy czy taka sytuacja ma miejsce. Śmieci posegregowane na plastik, papier i szkło są po to w odrębnych workach, by mogły być oddzielane na sortowni. Wprowadziliśmy również pojemniki do odpadów biodegradowalnych. Nie da się już gromadzić odpadów BIO w workach, gdyż odpady te nie nadają się potem do przetwarzania, gniją, a po za tym ważą kilkadziesiąt ton i takie worki są zbyt ciężkie dla pracowników wrzucających do śmieciarek – odpowiedział Andrzej Springer, dyrektor Biura GOAP.

– Czy to prawda, że GOAP ma zadłużenie? – pytał radny Przemysław Kubiak.

– Po pierwszym roku działalności straty wyniosły 45 mln zł, obecnie jest to ok. 15 mln zł. Stan środków wynosi ok. 8 mln zł. Żyjemy tylko z opłat, które uzyskamy od mieszkańców. Nie mamy kredytów, posiadamy środki na bieżące gospodarowanie – odpowiedział Andrzej Springer z GOAP-u.

ZOBACZ TAKŻE: Nie wiesz kiedy wywożą śmieci?


R E K L A M A

Komentarze (2)

19-02-2019 12:39:13
Gosia
Rozumiem że masz lepszą?
19-02-2019 00:12:15
Maria
Boże to są Radni ich wiedza powala ...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Wenezuela - kraj utracony" - spotkanie z podróżniczką Renatą Matusiak

21

lut

11:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Niemiecka natura" - spotkanie z muzyką dla dzieci

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na hemofilię
w godz. 8:30-14:00

25

lut

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Zimbabwe i Malawi są OK?" - spotkanie z podróżnikiem, fotografem i miłośnikiem Afryki Robertem Gondekiem

27

lut

10:30
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Przedstawienie teatralne dla dzieci pt. „Dziadek do orzechów”

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w centrum Kostrzyna powinna powstać strefa płatnego parkowania? ►więcej szczegółów

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: