Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Gminie Kostrzyn będzie "gratowisko". W ubiegłym roku wyrzuciliśmy ponad 7 tys. ton śmieci - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Gminie Kostrzyn będzie "gratowisko". W ubiegłym roku wyrzuciliśmy ponad 7 tys. ton śmieci
10-02-2019 19:34   Janusz Ludwiczak
Najprawdopodobniej w przyszłym roku w Gminie Kostrzyn powstanie tzw. "gratowisko", czyli PSZOK – Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów, w którym możemy bezpłatnie pozostawić m.in. zużyte baterie i akumulatory, opony, przeterminowane leki czy odpady budowlane.
Okazuje się, że w całym 2018 r. z gminy Kostrzyn wywieziono ponad 7 tysięcy ton odpadówi, a przeciętny mieszkaniec wyrzucił 289 kilogramów śmieci.

Jak już informowaliśmy od lipca więcej zapłacimy za wywóz śmieci. I tak opłata za wywóz odpadów w przypadku sortowania szkła, papieru, plastiku i innych tworzyw sztucznych wzrośnie o 4 złote (z 12 do 16 złotych), a w przypadku zabudowy wielolokalowej (budynki o liczbie wydzielonych lokali mieszkalnych powyżej 4) stawka wyniesie 14 złotych od osoby. Z kolei jeśli wszystkie śmieci wrzucamy do jednego pojemnika zapłacimy o 10 złotych więcej niż do tej pory (zamiast 20 zł opłata wyniesie 30 zł).

Jak przekonywał Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej powodem podwyżki jest stale rosnąca ilość odbieranych i poddawanych zagospodarowaniu odpadów oraz m.in. wprowadzenie konieczności oddzielnego odbierania odpadów biodegradowalnych, co pociąga za sobą wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania. Zdaniem GOAP-u kolejny powód to konieczność intensyfikacji działań w zakresie selektywnej zbiórki, w celu osiągnięcia poziomów odzysku i recyklingu, wynikających z przepisów prawa. GOAP przekonuje, że dotychczasowe opłaty obowiązują od 2013 roku.

W trakcie czwartkowej sesji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn szef GOAP-u przekonywał, że opłaty za wywóz śmieci w aglomeracji poznańskiej są i tak niskie.

– Dla przykładu najniższa stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Warszawie wynosi 30 złotych za selektywne. We Wrocławiu opłata ta wynosi 22 złote od osoby. Weźmy też Lublin – w zabudowie jednorodzinnej dla gospodarstwa domowego 1-osobowego już od 2013. stawka wynosiła 30 złotych, a od 1 lutego wynosi już 45 zł. I zobaczmy bliżej nas. W Środzie Wielkopolskiej stawka za wywóz śmieci od 2013 roku zmieniała się już pięć razy. W tym roku wzrost ceny w stosunku do 2013 r. jest prawie dwukrotny. My wyposażamy gminy w pojemniki – zaznaczył Andrzej Springer, dyrektor Biura Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP).

Dyrektor biura GOAP zadeklarował, że niebawem w Gminie Kostrzyn powstanie tzw. PSZOK, znany również jako "gratowisko", czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, w którym możemy bezpłatnie pozostawić m.in. zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt AGD i RTV, opakowania wielomateriałowe, opony, przeterminowane leki, chemikalia, termometry rtęciowe, odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne czy również odzież, tekstylia oraz papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło i odpady ulegające biodegracji.

– W budżecie na przyszły rok mamy zaplanowane środki na PSZOK, chcemy by docelowo taki punkt był w każdej gminie, również w Gminie Kostrzyn. W sumie takich punktów mamy na razie 8, a to zdecydowanie za mało. Lenistwo powoduje, że kanapy są porzucane w lesie, a można przecież za darmo oddać odpady problemowe np. w Swarzędzu. Chcemy, by mieszkańcy mieli bliski dostęp do PSZOK-ów – przekonywał Andrzej Springer, dyrektor Biura GOAP.

Najbliższe "gratowisko" znajduje się w Rabowicach przy ul. Świerkowej 17. Odpady przyjmowane są tam od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 17:00 oraz w soboty od 8 do 14. Kolejny punkt mieści się przy ul. Wrzesińskiej 12 w Poznaniu (rejon os. Warszawskiego) i czynny jest w dni robocze od 8 do 17, w soboty w godz. 7:00-14:30.

Z danych Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej wynika, że w ubiegłym roku deklaracje złożyło łącznie 16 823 mieszkańców Gminy Kostrzyn. Według GUS liczba osób w Gminie Kostrzyn wynosi 18 194. Z obliczeń GOAP-u wynika, że objętych deklaracjami jest 92,46% mieszkańców. Dla porównania w Poznaniu jest to 97,43% (523 843 deklaracji na 537 643 mieszkańców), w Swarzędzu – 96,69% (48 477 deklaracji na 50 138 mieszkańców), a w Pobiedziskach – 91,17% (17 747 deklaracji na 19 466 mieszkańców). Ewenementem jest Gmina Kleszczewo, gdzie deklaracje złożyło 8 520 osób na 8 180 mieszkańców.

– Różnica wynika stąd, że w Kleszczewie nie wszyscy są zameldowani, a gmina prężnie się rozwija – przekonywał Andrzej Springer, dyrektor Biura GOAP.

Okazuje się, że w całym 2018 r. od mieszkańców gminy Kostrzyn wywieziono ponad 7 tysięcy ton śmieci (7 114,92 MegaGram, w 2016 – 6 914,40 Mg). Dla porównania w Gminie Pobiedziska było to ponad 9 tys. ton (9 103,72 Mg), a w Gminie Swarzędz blisko 20,5 tys. ton odpadów (20 483,14 Mg). Z kolei poznaniacy wyrzucili ponad 207 tysięcy ton śmieci (207 462,41 Mg). W całym ubiegłym roku przeciętnie mieszkaniec Gminy Kostrzyn wyrzucił 289 kilogramów śmieci.

Na zakończenie o działalność GOAP-u pytali kostrzyńscy radni.

– Jak przyjeżdżają ekipy wszystko wrzucane jest do jednej śmieciarki. Mieszkańcy, którzy segregują śmieci się oburzają, że są oszukiwani – wskazywała radna Beata Jankowiak.

– Takie sytuacje nie powinny się zdarzać. Jeżeli faktycznie wszystko jest wysypywane z worków do śmieciarki wykonawca może zapłacić karę w wysokości 10 tysięcy złotych. Przeprowadzana są regularne kontrole, kontrolerzy pracują już od godz. 5 do 22. Proszę podać adres sprawdzimy czy taka sytuacja ma miejsce. Śmieci posegregowane na plastik, papier i szkło są po to w odrębnych workach, by mogły być oddzielane na sortowni. Wprowadziliśmy również pojemniki do odpadów biodegradowalnych. Nie da się już gromadzić odpadów BIO w workach, gdyż odpady te nie nadają się potem do przetwarzania, gniją, a po za tym ważą kilkadziesiąt ton i takie worki są zbyt ciężkie dla pracowników wrzucających do śmieciarek – odpowiedział Andrzej Springer, dyrektor Biura GOAP.

– Czy to prawda, że GOAP ma zadłużenie? – pytał radny Przemysław Kubiak.

– Po pierwszym roku działalności straty wyniosły 45 mln zł, obecnie jest to ok. 15 mln zł. Stan środków wynosi ok. 8 mln zł. Żyjemy tylko z opłat, które uzyskamy od mieszkańców. Nie mamy kredytów, posiadamy środki na bieżące gospodarowanie – odpowiedział Andrzej Springer z GOAP-u.

ZOBACZ TAKŻE: Nie wiesz kiedy wywożą śmieci?


Komentarze (2)

19-02-2019 12:39:13
Gosia
Rozumiem że masz lepszą?
19-02-2019 00:12:15
Maria
Boże to są Radni ich wiedza powala ...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

paź

08:00
Gmina Kostrzyn
Posiedzenie Komisji oświaty, kultury i sportu
► porządek obrad

20

paź

11:00
Sanniki
"Dzikie dziedzictwo" - spacer badawczy południową częścią Kasztelanii Ostrowskiej: grzyby
zbiórka na przystanku autobusowym w Sannikach

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - KS Uchorowo

17:00
Kostrzyn
Capstrzyk - 80. rocznica rozstrzelania mieszkańców Kostrzyna, Nekli i okolic
▶️godz. 16.45 - zbiórka uczestników na placu przed SP 1 ul. Piasta
▶️godz. 17.00 - formowanie szyku i wymarsz Przem

25

paź

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla potrzebujących krew
w godz. 8:30-14:30

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś zadowolony z wyniku wyborów?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: