Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Spalał węgiel brunatny – ukarała go policja - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Spalał węgiel brunatny – ukarała go policja
02-12-2019 07:40   Janusz Ludwiczak
5 tysięcy złotych grzywny grozi mieszkańcowi Kostrzyna, który w centrum miasta spalał węgiel brunatny i śmieci. Sprawca otrzymał już mandat w kwocie 500 zł.

– W minioną środę, 27 listopada ukarano mieszkańca Kostrzyna za palenie węglem brunatnym. Obowiązuje zakaz palenia śmieci odpadów drewna iglastego, drewna niesezonowanego, palet węgla brunatnego. Policjanci ukarali sprawcę mandatem, jednak sąd może przyznać również karę grzywny do 5 tys. zł – wyjaśnia st. asp. Tomasz Kasprzak, dzielnicowy Komisariatu Policji w Kostrzynie.

Trwa "Kostrzyńska Kampania Antysmogowa".

– Upoważnieni pracownicy Urzędu Miejskiego wraz z funkcjonariuszami Policji przeprowadzają kontrole w zakresie spalania odpadów w paleniskach pieców domowych. Kontrolowane są piece, co do których zachodzi podejrzenie, że spalane są w nich śmieci lub paliwa zakazane. Zespół kontrolny ma prawo do wejścia na nieruchomość prywatną w godzinach od 6:00 do 22:00 na podstawie upoważnienia Burmistrza Gminy Kostrzyn oraz przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska.
W czasie kontroli należy przedstawić pracownikowi certyfikat jakości węgla, zawierający wyniki badań jakości opału, dowód zakupu opału oraz pełną informację produktową. Ww. dokumentów należy domagać się w trakcie zakupu od sprzedawcy opału
– informuje Urząd Miejski w Kostrzynie.

Osoba naruszająca przepisy może zostać ukarana mandatem w wysokości 500 zł lub grzywną w wysokości 5 000 zł, w przypadku skierowania sprawy do Sądu.

Podejrzenie spalania odpadów można zgłaszać osobiście w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kostrzynie, przy ul. Dworcowej 5 w pok. 32 lub 28, telefonicznie: 61 8178 565 wew. 19 lub 11 bądź też na adres e-mail: smog@kostrzyn.wlkp.pl.

Zgłoszenia najlepiej zgłaszać w Komisariacie Policji przy ul. Półwiejskiej 1a - tel. 61 841 32 10 lub 61 841 56 13 bądź też 61 841 56 12.

– Dymy wydostające się z kominów domów mogą wyglądać bardzo różnie. W zależności od tego co spalane jest w piecach domowych, dymy przybierają różne zabarwienie. Kolor i gęstość dymu nie musi jednak być wyznacznikiem tego, że ktoś pali np. butelkami po napojach. Wpływ na kolor i gęstość dymu ma nie tylko jakość i rodzaj opału, a także inne uwarunkowania, np. wiek pieca, stopień zanieczyszczenia komina, warunki atmosferyczne itp. Ilość, gęstość, kolor i zapach dymu z identycznego paliwa mogą się bardzo różnić w zależności od tego, przez które z etapów spalania dym przeszedł (od panujących w palenisku temperatur). Im temperatura paleniska jest wyższa, tym dymu jest mniej i nie jest to już gęsta chmura – informują kostrzyńscy urzędnicy.


Czarny dym to oznaka tego, że pali się złej jakości drewnem, węglem, mułem weglowym lub flotem.


Dym o niejednolitej barwie, bladopomarańczowy/bury – powstaje w wyniku spalania odpadów różnego pochodzenia.


Szary dym powstaje, gdy spalane jest gorszej jakości drewno lub węgiel, albo też te paliwa stałe są mokre; takiej barwy daje też spalanie biomasy


Biały dym powstaje w wyniku spalania suchego drewna, gazu, oleju opałowego, koksu lub węgla dobrej jakości.


Komentarze (4)

05-12-2019 03:10:12
Buntownik
Gdyby ci wszyscy mądrzy co walczą ze smogiem poprzez nakładanie kar finansowych na ludzi których nie stać na drogi węgiel dobrej jakości pomyśleli i postarali się aby obniżyć ceny gazu ziemnego to dużo szybciej by się pozbyli smogu niż nakładaniem kar. Bo czy nie wygodniej jest włączyć gaz i mieć ciepło bez chodzenia do kotłowni i dokładnie i brudzenie się? Zacznijmy myśleć żeby obniżyć koszty gazu,a szkodliwe dymy z kominów same zaczyna znikać!
02-12-2019 19:24:21
Nadal Ciekawski
Zatem jakim sposobem zakupił jegomość ten węgiel brunatny? Za wschodnią granicą? Z drugiej strony skąd właściciel kopciucha ma wiedzieć, że węgiel brunatny (kiedyś bardzo popularne paliwo wydobywane m.in. w byłym województwie konińskim) jest dzisiaj zakazany? Wiem, wiem, nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania... Ale nikt z nas nie jest "alfą i omegą" i nie każdy z nas ma czas, aby googlać aktualne przepisy. Kończąc - z tym zanieczyszczaniem środowiska przez spalanie węgla brunatnego jest jak z nowym silnikiem diesla, który100 razy mniej truje niż 20 letni benzyniak! Ale diesel to diesel i koniec :)
02-12-2019 16:04:48
A.
Do Ciekawski - Na terenie Gminy Kostrzyn nie obowiązują gminne zapisy dotyczące paliw dozwolonych do spalania – od 1 maja 2018 r. na terenie całego Województwa Wielkopolskiego obowiązuje uchwała antysmogowa, zgodnie z którą zakazane jest stosowanie jako opał w piecach paliw wskazanych w § 3, w tym węgla brunatnego. Z treścią ww. uchwały można zapoznać się pod adresem: https://www.umww.pl/attachments/article/53903/uchwa%C5%82a%20antysmogowa%20-%20woj.%20wielkopolskaie%20(bez%20Kalisza%20i%20Poznania).pdf
02-12-2019 10:55:33
Ciekawski
W gminie Kostrzyn nie wolno palić węglem brunatnym?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

gru

17:00
SIEKIERKI, Szkoła Podstawowa im. Pauliny i Augusta Wilkońskich ul. Karalusa 1
Kiermasz świąteczny - rękodzieło, domowe wypieki i jasełka

16

gru

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

18

gru

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Posiedzenie komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

19

gru

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
XVII sesja (budżetowa) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

27

gru

18:00
CZERLEJNO, kościół NMP Wniebowziętej, ul. Kostrzyńska 1
Obchody 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
- msza św. w kościele, przemarsz pod Obelisk Powstańców, odpalenie iluminacji świetlnej

[ wszystkie ]

Sonda
Ile planujesz w tym roku wydać na święta?

Do 300 złotych

Nie więcej niż 500 zł

Szacuję, że będzie to do 1 tys. zł

Między 1000 a 1500 zł

Powyżej 1500 zł


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: