Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Postępują prace przy budowie tunelu pod linią kolejową oraz układu drogowego - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Postępują prace przy budowie tunelu pod linią kolejową oraz układu drogowego
11-10-2019 08:10   Janusz Ludwiczak
Na początku przyszłego roku kierowcy mają już przejechać z osiedla Grunwaldzkiego na os. Strumiany-Południe. Z kolei w maju ma być gotowa konstrukcja samego tunelu - wiaduktu kolejowego.

W ubiegłą środę postępy inwestycji sprawdzili kostrzyńscy radni (na spotkaniu obecnych było 13 osób z wyjątkiem radnych: Anny Dudzińskiej i Marka Kowalskiego). Burmistrz Szymon Matysek i jego zastępca Waldemar Biskupski oprowadzili portal InfoKostrzyn.pl po budowie dwa dni później.

– Zgodnie z założeniami z początkiem maja przyszłego roku ma być oddany do użytku tunel pod linią kolejową. Następnie do prac przystąpi wykonawca infrastruktury drogowej – powiedział Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Mostowcom udało się już wykopać przekop po północnej stronie, pod torami kolejowymi w kierunku Poznania. Za kilka dni prace zakończą się pod sąsiednim torem, w kierunku Wrześni.

Gotowe jest już tzw. rondo "Wschodnie", które powstało w miejscu skrzyżowania ulicy Akacjowej z Powstańców Wielkopolskich. Powstał również most - przepust nad ciekiem Strumień.

– Wykonawca chciałby przesunąć termin realizacji ulicy Kopernika. Zakładaliśmy, że będzie ona robiona od połowy przyszłego roku, ale prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Dla nas najważniejsze jest, aby zapewnić przejezdność między os. Strumiany-Południe a osiedlem Grunwaldzkim. W ostatnich tygodniach została wyburzona nieruchomość od strony ul. 3 maja, co umożliwi budowę w tym miejscu drogi. Zakładamy, jeżeli zima będzie sprzyjająca to w II kwartale wykonawca zapewni przejezdność pomiędzy oba osiedlami – dodaje burmistrz Szymon Matysek.

A kiedy pierwsi kierowcy skorzystają z wiaduktu pod linią kolejową? Zgodnie z harmonogramem ma to nastąpić za półtora roku.

– Inwestycja ma zakończyć się w połowie 2021 roku, ale robimy wszystko, by stało się to wcześniej. Pamiętajmy, że tunel budowany jest równolegle z modernizacją linii E20. Przywrócony został ruch pociągów, ale prace wciąż są prowadzone - powstają ekrany akustyczne – zaznacza Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

W sumie cała inwestycja kosztować będzie blisko 54 miliony złotych (53 807 707,38 zł), z czego część środków pokryje kolej i powiat poznański. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przekaże 14,426 mln zł, kolejne 6 mln zł dołoży Starostwo Powiatowe w Poznaniu. Pozostałą kwotę sfinansuje Gmina Kostrzyn. Czy więc koszty inwestycji wzrosną?

– Specyfika prowadzenia takich inwestycji w systemie ofert kosztorysowych powoduje, że rozliczenie realizacji prac przez inspektorów następuje na bieżąco, na bazie wykonanych konkretnie obmiarów. Płacimy za realne wykonanie pracy. Podobnie mieliśmy w przypadku ulicy Wrzesińskiej – zaznacza burmistrz Szymon Matysek.

– Na 2019 rok zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn z dnia 18.12.2018 r. na budowę tunelu pod torowiskiem przeznaczono następujące kwoty: 19,426 mln zł (w tym: 5 mln zł Gmina Kostrzyn, 14,426 mln zł PKP PLK S.A.), rok 2020 – 10,061 mln zł (Gmina Kostrzyn). Na budowę układu drogowego zaplanowano w roku 2019 kwotę 2 mln zł (Starostwo Powiatowe), w 2020 roku kwotę 6,939 mln zł (2 mln zł Starostwo Powiatowe, 4,939 mln zł Gmina Kostrzyn), 2021 r. kwotę 17 mln zł (2 mln zł Starostwo Powiatowe, 13,561 mln zł Gmina Kostrzyn – nadwyżka stanowić będzie koszt nadzoru inwestorskiego oraz wykup nieruchomości wynikających z postępowania Starostwa Powiatowego na podstawie decyzji ZRID wydanej w dniu 12.12.2018 r. – informuje burmistrz.


Map: Urząd Miejski w Kostrzynie


Komentarze (2)

11-10-2019 11:50:02
Mati
Wystarczy wybrać się do Pobiedzisk. Aktualnie remontowana droga z Pobiedzisk przez Kociałkową Górkę do S5. Droga rowerowa w całości wykonana z asfaltu. Dlaczego u nas zawsze musi być inaczej ? :(
11-10-2019 10:34:08
.
Szkoda, że drogi rowerowe wykonane są z kostki, niczym w latach dziewięćdziesiątych. W Poznaniu i innych większych (bardziej oświeconych?) miastach przestano używać kostki już przed kilku laty. Kostka jest niepraktyczna i niewygodna dla rowerzystów, nie dość mocno oddziela przestrzeń pieszą od rowerowej, nie jest tańsza od asfaltu, po późniejszym rozkopaniu jest w praktyce zawsze krzywo i nierówno położona, zjazdy z kostki na asfalt nigdy nie są równe. Ja wiem, że to dla wielu nieistotny szczegół, niewart wspominania przy okazji tak wielkiej inwestycji, ale uważam, że biedny nie powinien wydawać pieniędzy na bubel, a tym bardziej beztrosko traktować (nie) swoje pieniądze. Złotówka wydana na bubel jest tyle samo warta co złotówka wydana na rozwiązanie efektywne, nowoczesne i wygodne, a przykładów wygodnych dróg rowerowych jest wokoło wiele (np. wszystkie nowe inwestycje Swarzędza, droga powiatowa Zalasewo - Kleszczewo), wystarczyło krytycznie przyjrzeć się projektowi a nie bezrefleksyjnie zaakceptować to co zaproponował projektant.
Aktualności
Niezapominajka
19

maj

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji budżetowo-prawnej oraz komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

22

maj

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Antares Zalasewo

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Piast II Kobylnica/Karamba Gruszczyn - Lechia II Kostrzyn

27

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

28

maj

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: