Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Były proboszcz parafii z Czerlejna nie uszanował decyzji arcybiskupa. Ks. Sławomir rzucił sutannę? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Były proboszcz parafii z Czerlejna nie uszanował decyzji arcybiskupa. Ks. Sławomir rzucił sutannę?
09-10-2019 07:45   Janusz Ludwiczak
Arcybiskup Stanisław Gądecki zdecydował o przeniesieniu ks. kan. Sławomira Andreé, dotychczasowego proboszcza Parafii w Czerlejnie do Parafii Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej na poznańskim Łazarzu, gdzie proboszczem jest archidiecezjalny egzorcysta. Tymczasem duchowny nie dotarł na Stolarską w Poznaniu, tym samym nie uszanował dekretu arcybiskupa. Wszystko wskazuje na to, że ks. kan. Sławomir porzucił stan kapłański.

Przypomnijmy. O byłym proboszczu z Czerlejna zrobiło się głośno w połowie sierpnia, kiedy to na facebookowym profilu "Parafia Czerlejno proboszcz Show" pojawiło się prawie 20-minutowe nagranie, w którym ks. kanonik Sławomir Andree, ówczesny proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Czerlejnie umawia się na seks z innym mężczyzną. W trakcie rozmowy kapłan nie tylko ujawniał swoje preferencje seksualne, ale również chciał zdobyć narkotyki. Więcej na ten temat w artykule: Proboszcz parafii w Czerlejnie umawiał się na seks z innym mężczyzną i chciał kupić narkotyki.

Kuria początkowo odsunęła ks. Sławomira do wyjaśnienia sprawy, a do posługi duszpasterskiej w parafii w Czerlejnie został skierowany kan. Ireneusz Rachwalski, dziekan dekanatu kostrzyńskiego i proboszcz Parafii Św. Jadwigi w Siekierkach. Po czym 23 sierpnia arcybiskup Stanisław Gądecki zwolnił kapłana z funkcji proboszcza w Czerlejnie, a z dniem 28 sierpnia zastąpił go ks. mgr Tomasz Kozica, dotychczasowy dyrektor administracyjny Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.

Równocześnie arcybiskup Stanisław Gądecki zdecydował, że ks. Sławomir miał "tymczasowo" zamieszkać na terenie Parafii Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej na poznańskim Łazarzu, gdzie proboszczem jest archidiecezjalny egzorcysta.

Metropolita poznański powołując się na Kodeks Prawa Kanonicznego udzielił także księdzu upomnienia oraz poprosił o powstrzymanie się od sprawowania jakichkolwiek funkcji kapłańskich do czasu wyjaśnienia sprawy.

"Jednocześnie w oparciu o kan. 1339 $ 1 KPK udzielam Księdzu kanonicznego upomnienia. W razie niezastosowania się do moich poleceń, będę zmuszony nałożyć na Księdza przewidziane prawem sankcje prawne" – napisał ks. arcybiskup Stanisław Gądeckiego w liście do przewielebnego.

Tymczasem jak się okazuje ks. Sławomir w ogóle nie pojawił się w Parafii Michała Archanioła na Stolarskiej w Poznaniu. Zapytaliśmy najpierw o to archidiecezję.

– W sprawie byłego proboszcza z Czerlejna mogę jedynie potwierdzić to, co zostało przekazane parafianom: proboszcz został odwołany po tym, jak sam złożył rezygnację – odpisał nam ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Duchowny nie uszanował decyzji arcybiskupa, najprawdopodobniej porzucił stan kapłański.

– Ks. Sławomir w ogóle do nas nie dotarł. Nie miałem z nim żadnego kontaktu – powiedział nam ks. Eugeniusz Guździoł, proboszcz Parafii św. Michała Archanioła w Poznaniu.


Komentarze (8)

09-10-2019 23:50:54
Black Magic Women
Dajcie w końcu chłopu spokój,lubił seks z facetami, trudno...takie miał fantazje.Co kto komu będzie do łóżka zaglądał.Bezczelność i wścibskość katolicka nie ma granic.Normalny człowiek,a że hipokryta...taka to religia
09-10-2019 20:05:44
ren
A co miał w tej sytuacji zrobić? Przynajmniej będzie mógł teraz żyć po swojemu. A kuria nic więcej wam nie powie w tej sprawie bo jest to dla nich bardzo niewygodna sprawa. Na rękę jest im to, że ksiądz Andree nie stawił się w nowej parafii.
09-10-2019 17:53:02
Ulka
Ks Kaczmarek miał gorsze ekscesy ale nie dał się złapać Nie bez znaczenia jest też to że ma wujka biskupa I zadowolony siedzi na nowej parafii
09-10-2019 15:52:14
Parafianin
Ksiądz Andree będąc jeszcze Grodzisku bzykał na lewo i prawo co popadnie. Wylądował tez na odtruciu w szpitalu, a później na terapii w ośrodku odwykowym. Biskup doskonale wiedział o jego wyczynach i mimo tego nadal go krył, dając co chwilę nową parafię. Ksiądz Sławomir sam powinien uderzyć się w piersi i czynić pokutę, bo hańbi sutannę!
09-10-2019 15:47:51
REDAKCJA
@klat: Ksiądz Sławomir nie dotarł w ogóle do Parafii Michała Archanioła w Poznaniu i nawet się skontaktował z proboszczem. O stanowisko w tej sprawie została poproszona kuria, taką odpowiedź udzielił rzecznik. Żaden komentarz na profilu na facebooku nie był kasowany, nie mam go nawet w bazie. Proszę o dodanie wpisu raz jeszcze. Pozdrawiam.
09-10-2019 10:39:46
klat
No właśnie o ten fragment mi chodzi: "najprawdopodobniej porzucił stan kapłański?" Dlaczego fakt, że nie stawił się w tej parafii może oznaczać że prawdopodobnie porzucił stan kapłański? Nie powinniście wysnuwać takich wniosków. A może coś mu się stało i nie mógł tam dotrzeć, albo jest jeszcze jakas inna przyczyna? Należało jeszcze tą sprawę wyjaśniać, a teraz wydźwięk tego artykułu i sam tytuł jest bardzo mylący i nakierowuje czytelników jednoznaczenie, że porzucił stan kapłański, a tego nie wiemy. Zwłaszcza fragment: Wszystko wskazuje na to, że ks. kan. Sławomir porzucił stan kapłański. Mój pierwszy komentarz został przeze mnie zamieszczony również na facebooku i dziwnie zniknął - w widoku widać że są dwa komentarze ale mojego nie można przeczytać. Proszę o interwencję w tej sprawie.
09-10-2019 09:15:12
REDAKCJA
@klat: W tekście jasno zaznaczyłem: najprawdopodobniej porzucił stan kapłański. Ks. Sławomir rzucił sutannę?
09-10-2019 08:55:24
klat
Nie uszanowanie decyzji Arcybiskupa a zrzucenie sutanny to dwie różne kwestie. Radzę zaznajomić się z prawem kanonicznym, a dopiero później opisywac swoje przypuszczenia co do działań kapłana. Ksiądz Andree nadal figuruje na liście kapłanów w archidiecezji poznańskiej. Rzetelność dziennikarska pierwsza klasa.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

paź

13:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GLKS Wysoka

08

lis

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - KS Polonia Poznań

14

lis

13:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Concordia Murowana Goślina

27

lis

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla potrzebujących
w godz. 8:30-14:00

18

gru

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Bezpłatne badanie mammograficzne dla pań w wieku 50-69 lat
Rejestracja: tel. 68 41 41 411

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w gminie Kostrzyn powinny powstać nowe sołectwa: Buszkówiec, Klony i Ługowiny? ►więcej szczegółów

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: