Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jedynie Szymon Matysek powalczy o fotel burmistrza - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Jedynie Szymon Matysek powalczy o fotel burmistrza
03-10-2018 13:39   Janusz Ludwiczak
Żaden komitet wyborczy nie zgłosił kandydata na burmistrza w dodatkowym terminie. O stanowisko burmistrza gminy Kostrzyn ubiegać będzie się jedynie urzędujący włodarz Szymon Matysek. Podobna sytuacja miała miejsce w 2010 roku, kiedy to Paweł Iwański był jedynym kandydatem na burmistrza. Głosowanie, które odbędzie się 21 października przypominać będzie referendum lub plebiscyt. By Szymon Matysek został ponownie burmistrzem gminy Kostrzyn będzie musiał uzyskać więcej niż połowę głosów na TAK. Mieszkańcy, który nie będą chcieli poprzeć tej kandydatury będą mogli zagłosować na NIE, jednak w takim przypadku burmistrza wybierze nowa Rada Miejska Gminy Kostrzyn.

Jak już informowaliśmy tydzień temu, w środę 26 września o północy minął termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta. W gminie Kostrzyn zgłoszony został tylko jeden kandydat. Jest nim urzędujący burmistrz Szymon Matysek, którego wystawił Komitet Wyborczy Wyborców Nowe Oblicze Gminy. Swojego kandydata nie wystawił ani konkurencyjny komitet Razem Gnina Kostrzyn, ani inne komitety lokalne (Aktywni Razem czy Samorządne Siekierki). Kandydata na burmistrza nie wystawił też żadne z ogólnopolskich komitetów, w tym PiS, który ma 4 kandydatów do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Miejska Komisja Wyborcza wydłużyła do wtorku termin zgłaszania dodatkowych kandydatów na burmistrza.

– Nie ma dodatkowych kandydatów na burmistrza – powiedział Waldemar Kukuła, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Kostrzynie.

Szymon Matysek jest więc jedynym kandydatem na burmistrza Gminy Kostrzyn.

Wybory samorządowe odbędą się za nieco ponad dwa tygodnie. Głosowanie będzie przypominać referendum lub plebiscyt. Na karcie do głosowania pojawią się dwa pola TAK i NIE.

By Szymon Matysek został ponownie burmistrzem gminy Kostrzyn będzie musiał uzyskać więcej niż połowę głosów (czyli powyżej 50%) poparcia.

Mieszkańcy, który nie będą chcieli poprzeć tej kandydatury będą musieli pozostawić znak "x" przy polu NIE.

W przypadku, gdyby Szymon Matysek nie otrzymał poparcia połowy wyborców wtedy nowa rada gminy wskaże burmistrza.

Okazuje się, że taka sytuacja w naszej gminie miała już miejsce w 2010 roku, kiedy to Paweł Iwański z komitetu "Samorządna Gmina" był jedynym kandydatem na burmistrza Gminy Kostrzyn. Uzyskał on 80,36% głosów. Za było 4076 osób, przeciw 996.

Z kolei w poprzednich wyborach, które odbyły się cztery lata temu o stanowisko burmistrza gminy Kostrzyn ubiegało się w sumie czterech kandydatów:
• Renata Lepczyk (890 głosów – 13,05%),
• Mirosław Rusin (1162 głosów – 17,04%),
• Paweł Iwański (2205 głosów – 32,33%),
• Szymon Matysek (2563 głosów – 37,58%).
Frekwencja wyniosła wtedy 50,59% (na 13 679 uprawnionych do głosowania do urn poszło 6920 wyborców).

Jednak pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia kto zostanie włodarzem gminy. Dwa tygodnie później odbyły się kolejne wybory. W II turze Szymon Matysek zdobył 3001 głosów (53,54%), pokonując poprzedniego burmistrza Pawła Iwańskiego (2604 głosów – 46,46%). Frekwencja wyniosła wtedy 41,12%.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Po raz pierwszy będziemy wybierać samorząd na 5 lat do 2023 roku. Do tej pory kadencja burmistrza i rady gminy trwała 4 lata. Burmistrz będzie mógł pełnić swoją funkcję maksymalnie przez dwie kadencje licząc od najbliższych wyborów.


Aktualności
Niezapominajka
13

lip

Drzązgowo
Festyn rodzinny w Drzązgowie
w godz. 16:00-24:00

14

lip

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

16:00
SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Spotkanie integracyjne

KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - okręg nr 11 (Andrzejewo i zachodnia część os. Grunwaldzkiego w Kostrzynie)
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

15

lip

17:30
TARNOWO, świetlica wiejska
"Diamentowa podróż Zosi" - spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Kurtynka

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: