Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni udzielili podwyżki nauczycielom i przeznaczyli 100 tys. zł na budowę stacji CNG - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Radni udzielili podwyżki nauczycielom i przeznaczyli 100 tys. zł na budowę stacji CNG
25-09-2019 01:21   Janusz Ludwiczak
W trakcie poniedziałkowej, trzynastej już sesji kostrzyńscy radni podjęli uchwałę dotyczącą wynagrodzeń nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu prowadzonych przez gminę. Dodatek dla nauczycieli został zwiększony ze 100 do 300 złotych. Ponadto Rada Miejska Gminy Kostrzyn przekazała 100 tys. zł na budowę stacji CNG dla autobusów gminnej komunikacji.

– W maju administracja rządowa podpisała porozumienie z częścią strajkującej grupy nauczycieli czego efektem są podwyżki płac – objaśniał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Podwyżki dla nauczycieli zakładają wzrost wynagrodzeń od 1 września o 9,4%. Nas dotyka podwyżka za pełnienie roli wychowawcy. Wzrasta dodatek ze 100 zł do kwoty 300 złotych. Rozporządzenie rozszerzyło uprawnione osoby do tego dodatku również dla wychowawcy przedszkolnego. Ten wzrost jest na poziomie pół miliona złotych. Subwencją, która wpłynęła do gminy to jest niecałe 300 tys. zł, to nie jest nawet połowa tej kwoty – tłumaczył Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

Rada Miejska Gminy Kostrzyn jednogłośnie przyjęła również gminny program wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, zamieszkałych na terenie Gminy Kostrzyn.

W sumie stypendia w wysokości 200 zł/mc w okresie od września do czerwca otrzyma 32 najbardziej uzdolnionych uczniów i sportowców.

W kolejnej części poniedziałkowej sesji kostrzyńscy radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie. Najważniejsze zmiany to zwiększenie wydatków budżetu o kwotę 1 mln 245 tys. zł. W poprawkach budżetu uwzględniono wynagrodzenia dla nauczycieli w kwocie 711 796 zł i dotację dla niepublicznych jednostek oświatowych w wysokości 232 tys. zł.
Ponadto przeznaczono łącznie 207 tys. zł na przebudowę fragmentu sieci wodociągowej na os. Grunwaldzkim i Strumiany w związku z budową tunelu i zmniejszono środki o 135 tys. zł na budowę układu drogowego w rejonie ulic Grunwaldzkiej, Średzkiej i Powstańców Wlkp. Wydatki zwiększono również o dotację dla Zakładu Komunalnego w wysokości 100 tysięcy złotych na budowę stacji gazu CNG dla potrzeb Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej i to wywołało największą dyskusję wśród radnych.

– Czy stacja będzie świadczyć usługi komercyjne? Jaki jest koszt dojazdu autobusów do stacji CNG w Komornikach? – pytała radna Anna Dudzińska.

– Kto będzie sprzedawcą usług? Po jakiej kwocie będzie kupowane paliwo? – dodał radny Piotr Hojeński.

– Stacja nie będzie świadczyć usług komercyjnych, gdyż to wymaga uzyskania koncesji na sprzedaż paliw gazowych – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

– Gaz kupujemy od PGNiG. Stacja będzie dzierżawiona przez firmę, która będzie ten obiekt serwisować. Jak rynek będzie tego wymagał to będziemy również sprzedawać paliwa komercyjnie, jeśli będzie to się kalkulowało. Oprócz standardowej stawki za paliwo będziemy płacić dodatkowo za dzierżawę 1 zł/m³ – dodał wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Pod koniec sesji burmistrz przedstawił informacje o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2019 r.

– Według planu budżet miał wynieść 81 mln 428 tys. zł. Po pierwszym półroczu wykonanie wynosi 41 mln 879 tys. zł, co stanowi 51,43%. Dochody bieżące zaplanowaliśmy na poziomie 69 mln 120 tys. zł, wykonane zostały one w 56,68%. Dochody majątkowe na plan 12 mln 308 tys. zostały wykonane na poziomie 2 mln 696 tys. zł, co stanowi 21,09%. W zakresie dochodów widzimy wzrost naszego udziału w podatkach związanych z nieruchomościami. Liczmy na to, że osiągniemy znacznie większe przychody niż na początku 2019 r. Tych nieruchomości przybywa. Niepokojące są sprawy związane z oświatą. Udział w subwencji jest znacznie mniejszy niż zwiększające się wydatki – wyjaśniał burmistrz Szymon Matysek.

Na zakończenie posiedzenia w punkcie wolne głosy i wnioski radni dyskutowali o walce ze smogiem i likwidacji starych pieców węglowych. Do tej poru z gminnego programu "Czyste powietrze" skorzystały 62 osoby.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Komentarze (1)

27-09-2019 23:47:12
Pytanie do redakcji.
Skoro cytuję Pan wypowiedzi p. Matyska dlaczego nie cytuję Pan, że p. Matysek zwraca się do Pani Radnej per redaktor? Dlaczego nie pyta Pan o przyczyny takiego dyskryminujacegozzachowania? Przecież radny to funkcjonariusz publiczny, a zgodnie z KK art 226 par 1, kto zniewaza funkcjonariusza publicznego, podlega karze do 1 roku więzienia. Na miejscu Pani Radnej złożyłbym zawiadomienie do prokuratury. Drugie o mobbing - zachowanie p. Matyska (oraz p. Biskupskiego) na sesjach nosi znamiona uporczywosci i powinno być zbadane przez prokuraturę pod kątem mobbingu. W sumie zachowanie, a w zasadzie brak reakcji p. Radcy prawnego chyba też powinien być przedmiotem analizy właściwej komisji samorządu prawniczego. No chyba, że jestem przewrazliwiony ?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

wrz

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Huragan Pobiedziska

20

wrz

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Patriot Mieścisko

22

wrz

17:30
Brzeźno
Powitanie nowego wozu bojowego

25

wrz

11:00
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
"Ups! Arka odpłynęła"
► bilety

26

wrz

20:00
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Wieczorek Poetycki"
► rejestracja

[ wszystkie ]

Sonda
Czy obawiasz się drugiej fali koronawirusa i powrotu obostrzeń?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: