Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szymon Matysek jedynym kandydatem na burmistrza - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Szymon Matysek jedynym kandydatem na burmistrza
28-09-2018 16:34   Janusz Ludwiczak
Jedynie Komitet Wyborczy Wyborców Nowe Oblicze Gminy zgłosił kandydata na burmistrza gminy Kostrzyn. Miejska Komisja Wyborcza wydłużyła do wtorku włącznie termin zgłaszania kandydatów na burmistrza.

W środę o północy minął termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta. W gminie Kostrzyn zgłoszony został tylko jeden kandydat. Jest nim urzędujący burmistrz Szymon Matysek, którego wystawił Komitet Wyborczy Wyborców Nowe Oblicze Gminy.

Swojego kandydata nie wystawił ani konkurencyjny komitet Razem Gnina Kostrzyn, ani inne komitety lokalne (Aktywni Razem czy Samorządne Siekierki). Kandydata na burmistrza nie wystawił też żadne z ogólnopolskich komitetów, w tym PiS, który ma 4 kandydatów do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Miejska Komisja Wyborcza wydłużyła do wtorku do godz. 15:00 termin zgłaszania kandydatów na burmistrza.

Na podstawie art. 482 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2018 r. poz. 754, 1000 i 1349) Miejska Komisja Wyborcza w Kostrzynie, wobec zgłoszenia tylko jednego kandydata na Burmistrza Gminy Kostrzyn w wyborach zarządzonych na dzień 21 października 2018 r. wzywa do dokonania dodatkowych zgłoszeń. Termin zgłaszania kandydata na Burmistrza ulega przedłużeniu do dnia 2 października 2018 r. – informuje Waldemar Kukuła, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Kostrzynie.

Zgłoszenia kandydatów na burmistrza gminy Kostrzyn przyjmowane będą w Miejskiej Komisji Wyborczej – w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego przy ul. Dworcowej 5 w Kostrzynie jeszcze w poniedziałek, 1 października w godz. w godz. 16:00 - 17:00 oraz we wtorek 2 października w godz. 14:00 -15:00.

W przypadku jeśli nie zostaną zgłoszeni inni kandydaci głosowanie na burmistrza to Szymon Matysek będzie jedyną osobą ubiegającą się o stanowisko włodarza gminy. Głosowanie będzie przypominać wtedy referendum lub plebiscyt. By Szymon Matysek został ponownie burmistrzem gminy Kostrzyn musi uzyskać wtedy więcej niż połowę głosów (czyli powyżej 50%). Mieszkańcy, który nie będą chcieli poprzeć tej kandydatury wtedy muszą pozostawić pustą kratkę (nie powinni zaznaczać "x" w polu do głosowania).

W przypadku, gdyby Szymon Matysek nie otrzymał poparcia połowy wyborców tedy nowa rada gminy wskaże burmistrza.

Okazuje się, że taka sytuacja w naszej gminie miała już miejsce w 2010 roku, kiedy to Paweł Iwański z komitetu "Samorządna Gmina" był jedynym kandydatem na burmistrza Gminy Kostrzyn. Uzyskał on 80,36% głosów. Za było 4076 osób, przeciw 996.

Z kolei w poprzednich wyborach, które odbyły się cztery lata temu o stanowisko burmistrza gminy Kostrzyn ubiegało się w sumie czterech kandydatów:
• Renata Lepczyk (890 głosów – 13,05%),
• Mirosław Rusin (1162 głosów – 17,04%),
• Paweł Iwański (2205 głosów – 32,33%),
• Szymon Matysek (2563 głosów – 37,58%).
Frekwencja wyniosła wtedy 50,59% (na 13 679 uprawnionych do głosowania do urn poszło 6920 wyborców).

Jednak pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia kto zostanie włodarzem gminy. Dwa tygodnie później odbyły się kolejne wybory. W II turze Szymon Matysek zdobył 3001 głosów (53,54%), pokonując poprzedniego burmistrza Pawła Iwańskiego (2604 głosów – 46,46%). Frekwencja wyniosła wtedy 41,12%.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Po raz pierwszy będziemy wybierać samorząd na 5 lat do 2023 roku. Do tej pory kadencja burmistrza i rady gminy trwała 4 lata. Burmistrz będzie mógł pełnić swoją funkcję maksymalnie przez dwie kadencje licząc od najbliższych wyborów.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

maj

11:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Pogrom Luboń

23

maj

14:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - KS Uchorowo

28

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

29

maj

10:00
Kostrzyn
Kurdeszowy Rajd Samochodowy

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Płomień Połajewo

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie najczęściej robisz zakupy?

Biedronka

Dino

Netto

Tesco

Jana

Chata Polska

targowisko

sklep lokalny

poza gminą Kostrzyn (Poznań/Swarzędz/Środa/Pobiedziska/Nekla/Września)


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: