Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Znajdujący się od ponad 150 lat wiatrak w Czerlejnie niszczenie. Czy jest szansa na jego uratowanie? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Znajdujący się od ponad 150 lat wiatrak w Czerlejnie niszczenie. Czy jest szansa na jego uratowanie?
20-07-2019 14:37   Janusz Ludwiczak
W Czerlejnie, przy drodze do Kleszczewa stoi drewniany wiatrak - koźlak z 1780 roku. Jednak ciągle oniszczeje i niedługo może się zawalić. Wiatrak znajduje się na terenie prywatnym, ale gmina jest zainteresowana wykupem nieruchomości.

Wiatrak-koźlak został zbudowany na przełomie lat 1754-1780. Pierwotnie znajdował się w Spławiu. W 1865 został zakupiony przez Piotra Brodzińskiego i po jego rozebraniu elementy wiatraka zostały przewiezione i złożone ponownie w Czerlejnie. Wiatrak został uruchomiony w 1867 roku.

– Starsi mieszkańcy wspominają, że "gdy wiatrak chodził, cieszył oko pracujących na polu rolników". Jest to obecnie jedyny wiatrak na terenie gminy Kostrzyn i jeden z niewielu pozostałych na terenie Wielkopolski. Ze względu na walory zabytkowe i emocjonalne, żal byłoby, gdyby zniknął z panoramy naszej wsi. To jej nieodłączny element od wielu, wielu lat – wskazuje Agnieszka Augustyn, sołtys Czerlejna.

Drewniany wiatrak, który w Czerlejnie stoi od ponad 150 lat niszczeje. Jeśli nic się z nim nie zrobi wkrótce może runąć i przejść do historii. Znajduje się on jednak na terenie prywatnym.

– Temat wiatraka jest mocno poruszany przez mieszkańców Czerlejna na zebraniach wiejskich. Jednak znajduje się on na terenie prywatnym. Musi być wola właściciela, my możemy zakupić tą nieruchomość. Jest to ok. 150-200 metrów kwadratowych. Stosowaliśmy wielokrotnie praktyki wykupu gruntów, będziemy starać się reanimować ten wiatrak – powiedział Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Podobny wiatrak jest przy drodze do Skorzęcina. Możemy znaleźć środki na jego odrestaurowanie, są możliwości pozyskania dofinansowania w ramach programu "Wielkopolska Odnowa Wsi" czy innych projektów. Z naszej strony jest wola, spróbujemy dotrzeć do właściciela tego terenu – dodaje burmistrz Szymon Matysek.

Rewitalizacja wiatraka leży na sercu gospodarzom Czerlejna.

– Wiatrak obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Zdajemy sobie sprawę, że koszty działania na rzecz jego rewitalizacji nie są w zasięgu osób prywatnych, ale warto byłoby tematem zainteresować różnego rodzaju instytucje, fundacje przywracające do życia takie obiekty. Osobiście czytałam o rewitalizacji wiatraków poprzez składanie jednego z elementów pozyskanych z innych, bardziej zniszczonych obiektów. Nie wiem jak przebiega to technicznie, ale być może byłaby to jakaś alternatywa. Gdyby udało się pozyskać wiatrak przez gminę, na pewno otwarłoby to furtkę do możliwości pozyskania środków z funduszy unijnych, programów rządowych. Stworzyłoby to szansę na podjęcie działań w zakresie rewitalizacji. Przy jej okazji możnaby zagospodarować przestrzeń wokół wiatraka oraz w jego środku choćby poprzez zgromadzenie pamiątek związanych z Czerlejnem – zaznacza Agnieszka Augustyn, sołtys Czerlejna.

– Warto byłoby przede wszystkim podjąć rozmowy, które dążyłyby do pozyskania nieruchomości przez Gminę. Sami, czy też w porozumieniu z właścicielami wiatraka nie podołamy w tak podstawowej kwestii jakiej jest pozyskanie funduszy na jego renowację. Wierzymy głęboko, że jest nadzieja na to by uratować nasz wiatrak, aby kolejnym pokoleniom mieszkańców Czerlejna mógł przypominać o naszej wspaniałej historii – przekonuje sołtys Agnieszka Augustyn.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: