Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z masztem sieci komórkowej w Gułtowach? SKO uznało, że protest mieszkańców jest bezzasadny - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Co dalej z masztem sieci komórkowej w Gułtowach? SKO uznało, że protest mieszkańców jest bezzasadny
14-06-2019 07:15   Janusz Ludwiczak
Samorządowe Kolegium Odwoławcze nakazało gminie wydać ponowną decyzję o lokalizacji 63-metrowego masztu sieci komórkowej w Gułtowach. Tymczasem mieszkańcy nie chcą trzeciego masztu w centrum wsi.

Temat ten był głównym punktem środowego zebrania wiejskiego. Przypomnijmy. Spółka P4, operatora sieci Play chce w Gułtowach wybudować 63-metrowy maszt telekomunikacyjny. Cześć mieszkańców Gułtów nie chce jednak kolejnego masztu, gdyż we wsi są już dwa podobne maszty, a budowa kolejnego może ich zdaniem pogorszyć stan zdrowia.

10 stycznia burmistrz Gminy Kostrzyn wydał odmowną decyzję ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego.

– Firma odwołała się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO). 16 maja wpłynęła decyzja uchylająca. SKO uznało, że argument mieszkańców nie jest żadnym argumentem – wyjaśniał podczas zebrania wiejskiego Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Nie możemy wydać ponownej decyzji z tym samym uzasadnieniem. Nie mamy podstaw prawnych, by odmówić lokalizacji inwestycji. Dlatego możecie państwo po raz kolejny pisać pisma, ale z inną argumentacją – dodała Agata Stoińska, kierownik Wydziału Nieruchomości, Urbanistyki i Ochrony Środowiska urzędu gminy.

Sołtys Aldona Gola pytała czy do tej inwestycji nie jest konieczna decyzja środowiskowa.

– Ta inwestycja nie wymaga decyzji środowiskowej – przekonywała Agata Stoińska.

Na spotkanie zaproszony był przedstawiciel inwestora, jednak nikt nie pojawił się ze spółki P4.

– Inwestor nie odpowiedział również na pismo pana Zbigniewa Ratajczaka, który złożył rezygnację umowy uzasadniając protestami mieszkańców. Mieszkańcy nie chcą trzeciego masztu – zaznaczył Marek Kowalski, radny Gminy Kostrzyn.

– Po decyzji SKO sytuacja jest skomplikowana. Argumenty są za słabe, nie możemy ich użyć. Mamy miejscowości, które narzekają, że nie mają zasięgu – wskazywał Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

Czy więc w Gułtowach powstanie jednak trzeci maszt sieci komórkowej?

– Uzasadnienie przedstawione przez SKO mówi, że argumenty składane w proteście mieszkańców nie powinny być brane pod uwagę, jako istotny element wydania decyzji. Mamy ponownie rozpatrzyć sprawę. Spotkaliśmy się z mieszkańcami, żeby omówić sprawę. Pojawiły się nowe argumenty. Dzierżawca terenu, złożył pismo do inwestora, że wycofuje się z tej inwestycji, jednak nie widzieliśmy tej umowy. Zwrócimy się do Playa, czy to wypowiedzenie będzie skuteczne – powiedział portalowi InfoKostrzyn.pl burmistrz Szymon Matysek.

Podczas środowego zebrania wiejskiego mieszkańcy zostali również poinformowani o nowym projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kostrzyn wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, które zakłada przeznaczenie części terenów pod zabudowę mieszkaniową. Projekt wyłożony jest do publicznego wglądu do 19 czerwca w siedzibie Urzędu Miejskiego oraz na stronie internetowej gminy.

Gułtowanie postulowali również, by autobus linii nr 464 był lepiej skomunikowany z rozkładem jazdy pociągów.

– Brakuje nam jednego autobusu. Obecnym autobusem obsługujemy szkołę w Gułtowach, ale również w Brzeźnie. Problem pojawia się między godz. 7 a 8, by zawieźć dzieci do obu szkół – przekonywał burmistrz Szymon Matysek.

– Mamy tu stację kolejową, węzeł przesiadkowy, mieszkańcy nie mają szans dotrzeć tym autobusem na pociąg – wskazywał radny Marek Kowalski.

– Składaliśmy wniosek o cztery autobusy w ramach węzła przesiadkowego w Kostrzynie oraz o trzy autobusy w ramach węzła Gułtowy. Póki co mamy tylko 4 autobusy, którymi musimy obsłużyć całą gminę. Dowóz dzieci do szkół to jeden z elementów gminnej komunikacji – podsumował wiceburmistrz Waldemar Biskupski.


Komentarze (3)

20-06-2019 18:55:05
Anka
Brawo dla mieszkańców Gułtowów. Walczyli o swoje zdrowie. Nie tak jak Kostrzyniacy. W mieście postawiono pięć masztów telefoni .15c4komórkowej i nikt ani pisnął. Teraz mieszkamy w kuchance mikrofalowej. Już słychać o nadmiernej zachorowalności na schorzenia mózgu. A jak odcinano połowę miasta przez PKP to ktoś zaprotestował? Nie "baranki szły na rzeź".
18-06-2019 13:55:09
@ Panteon
wszystko dobrze, ale w tym przypadku urząd wydaje decyzję lokalizacji inwestycji celu publicznego a tutaj art. 61 ust. 1 nie ma zastosowania
18-06-2019 09:43:46
Panteon
…Nie mamy podstaw prawnych, by odmówić lokalizacji inwestycji. Dlatego możecie państwo po raz kolejny pisać pisma, ale z inną argumentacją – dodała Agata Stoińska. Dziwi mnie podejście pani Stoińskiej. Przecież żeby wydać prawidłowo warunki zabudowy konieczne jest spełnieni przesłanek zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 1 Planowania i zagospodarowania przestrzennego który mówi: co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. Jestem ciekaw czy wszystkie założenia zostały spełnione – wszak dookoła są maszty 63 metrowej wysokości. Ponadto argumentacja mieszkańców winna się opierać na wcześniejszych przesłankach wraz z nowymi dowodami w sprawie. Całość winna być spójna i logiczna merytorycznie poparta odpowiednim przepisem. Myślę że warto poszperać na forach internetowych – takich przypadków jest bez liku.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

25

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: