Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni udzielili wotum zaufania i absolutorium burmistrzowi - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Radni udzielili wotum zaufania i absolutorium burmistrzowi
07-06-2019 07:30   Janusz Ludwiczak
Burmistrz Szymon Matysek otrzymał jednogłośnie wotum zaufania i absolutorium od radnych za realizację ubiegłorocznego budżetu.

Na początku czwartkowej sesji burmistrz przedstawił raport o stanie Gminy Kostrzyn za rok 2018.

– Taki raport zgodnie z przepisami przedstawiamy po raz pierwszy. Rok 2018 był wyjątkowy, wiele inwestycji udało się zrealizować. Przybywa mieszkańców, których na dzień 31 grudnia było 17 882, w tym 9 092 kobiet i 8 790 mężczyzn. W mieście Kostrzynie zamieszkuje 9 404 osób, a na obszarach wiejskich 8 478. W 2018 r. urodziło się 227 mieszkańców gminy Kostrzyn, w tym 117 chłopców i 110 dziewczynek. Było 146 zgonów. Zawarto 104 związków małżeńskich. Saldo migracji wynosi +328 osób – wyliczał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Przyznaliśmy jednorazowe świadczenie dla 16 nowych mieszkańców, którzy urodzili się w towarzystwie brata lub siostry. Otrzymaliśmy 1680 wniosków na świadczenie 500+, przyznaliśmy 651 decyzji na zasiłek rodzinny. Dla Gminy Kostrzyn rodzina jest priorytetem i dobrem najważniejszym – dodał burmistrz.

Po czym burmistrz zaczął wymieniać zrealizowane inwestycje w minionym roku, wśród nich były m.in. remont w ośrodku zdrowia i budowa windy, kanalizacja na os. Królewskim oraz w Siekierkach, sieć wodociągowa w Wiktorowie, budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kostrzynie, przebudowa ul. Warszawskiej i budowa węzła przesiadkowego, łącznik, modernizacja ulicy Ułańskiej w Iwnie i ulicy Długiej w Brzeźnie, czy modernizacja ulicy Śląskiej i Wielkopolskiej w Kostrzynie.

Po czym rozpoczęła się debata nad raportem o stanie gminy za rok 2018. Wziąć udział mogli w niej również mieszkańcy, którzy przed sesją musieli zgodnie z prawem uzbierać 20 podpisów poparcia. Głos zabrała Renata Lepczyk, mieszkanka Kostrzyna, przewodnicząca rady gminy w latach 2010-2014.

– Pominięto tak ważną informacją jak podpisanie w czerwcu przez burmistrza porozumienia z PKP PLK nakładającego na gminę szereg konsekwencji: zamknięcie dwóch przejazdów kolejowych i obciążenie samego budżetu Gminy Kostrzyn kosztami blisko 40 milionów złotych. Była możliwość budowy tunelu z 85% dofinansowaniem unijnym w ramach ZIT bez konieczności zamykania dwóch przejazdów. Wybrano 25% dofinansowania całości inwestycji z PKP PLK i koszty 40 mln zł z budżetu gminy, głównie z podatków mieszkańców – powiedziała Renata Lepczyk.

– Za te pieniądze można było zbudować drogi i kanalizację na terenie całej gminy. Na realizację czeka kanalizacja i drogi w Siekierkach, drogi na osiedlu Kórnickim i Królewskim, dokończenie budowy na osiedlu przy "Biedronce" - na realizację czeka projekt ul. Rzeźnickiej i obiecywana od ul. Rzemieślnicza i plac zabaw przy ul. Kuśnierskiej , o które wnioskowałam z mieszkańcami.
Od lat wnioski składane przeze mnie i mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego są blokowane.
Uważam, że nie jest racjonalna sprzedaż działek gminy bez uchwalenia planu miejscowego, sprzedaż majątku jako roli po najniższej cenie. Wydano blisko 100 tys. zł na parkometr przy urzędzie pod względem prawnym urządzenie to nie mogło być wykorzystywane.
Szanowna Rado, apeluję, abyście zapoznawali się z działaniami, możecie domagać się aby pan burmistrz przedstawiał wnioski, które składał, możecie zasięgać informacji. Pan burmistrz nie wnioskował o zamknięcie tylko jednego przejazdu. Zabrakło konsultacji z mieszkańcami. Ludzie powinni się wypowiadać i wspólnie podejmować decyzje, po to była zawarta strategia rozwoju gminy. Uważam, że wiele decyzji burmistrza jest niegospodarnych
– dodała Renata Lepczyk.

Do sprawy odniósł się burmistrz.

– Pani Lepczyk nie po raz pierwszy podważa moje decyzje. Stara się pani oczernić moje działania. Pragnę panią zapewnić, że tunel w Kostrzynie powstanie. Gmina buduje tunel, wykorzystała największe możliwości jakie były nam dane. Jako jedna z 7 gmin w województwie wielkopolskim otrzymała najwyższe dofinansowanie w ramach programu poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Jest wiele przejazdów kolejowych w tym kraju. Ja z chęcią zamknąłbym wszystkie. My nie wyrzucamy tych pieniędzy w błoto. Poprawiamy bezpieczeństwo, budujemy nowy układ komunikacyjny, budujemy cztery nowe ulice, modernizujemy trzy istniejące. Sprzedawaliśmy grunt rolnikom, wiedząc, że był on trzeciej klasy – odpowiedział Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Wczoraj o godz. 16 dostałem telefon, zawołali mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej. Okłamała pani mieszkańców. W budżecie gminy jest wpisane 150 tys. zł na tą inwestycję. Mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej są na bieżąco informowani, spotykają się ze mną regularnie, konsultują ze mną dokumentacje, do końca czerwca będzie gotowy projekt, w lipcu ma być ogłoszony przetarg. Straszy pani mieszkańców, że gmina jest zadłużona po uszy na 30 mln zł – dodał burmistrz Szymon Matysek.

– Chciałbym się odnieść do uwag pani Renaty. Jest sprawozdanie z wykonania budżetu, jest opinia Komisji Rewizyjnej i Regionalnej Izby Obrachunkowej. Kwestia sprzedaży gruntu, gdzie została wybudowana Biedronka jest kilkukrotnie wyższa od kwoty operatu szacunkowego.
Od kilkudziesięciu lat nikt w tej gminie nie był pewny, że jest w stanie wybudować taki tunel, nie powstały żadne projekty. Przyszedł rok 2014, mimo braku pewności, że uda się pozyskać środki, została podjęta decyzja przy wsparciu rady miejskiej dla sporządzenia koncepcji architektonicznej. To był pierwszy krok, aby starać się o środki finansowe na budowę tunelu
– stwierdził Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Zarzut niegospodarności jest bardzo poważny. Była pani przez osiem lat radną, przez cztery lata przewodniczącą nie zadbała pani o to, aby zbudować strategię rozwoju w kontekście środków unijnych, które miały spłynąć. Nie mamy żadnych dokumentów. po poprzednikach nie zostało nic oprócz luźno zakreślonej wizji przejazdu pod torami w ciągu ulicy Grunwaldzkiej. Byśmy to zrealizowali musielibyśmy wyburzyć część ulicy Grunwaldzkiej i Średzkiej. Pani Renata mówi o ZIT-ach, ale nie wiem, że gdy się krystalizowały w 2015 roku nie było w nich Kostrzyna – wskazywał Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

– Jako przedstawiciel radnych poczułem się urażony, tym, że radni nie czytają żadnych dokumentów i nie wiedzą co się w tej gminie dzieje. Wszystkie decyzje są konsultowane na komisjach. Wszystkie informacje dotyczące inwestycji konsultujemy, nie są one podejmowane za zamkniętymi drzwiami. Jako radni reprezentujemy mieszkańców. To my podejmujemy uchwały – podsumował Szymon Nadolny, wiceprzewodniczący rady gminy Kostrzyn.

Po czym radni przystąpili do podjęcia uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania dla Burmistrza Gminy Kostrzyn za 2018 rok. Radni byli jednomyślni. Za głosowało wszystkich 13 obecnych radnych, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

W dalszej części sesji, po przerwie która miała trwać 15 minut, a trwała prawie pół godziny omawiano sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu.

– Komisja dokonała kontroli pod względem rzetelności, legalności, gospodarności oraz celowości wydatkowych środków. Planowany budżet po zmianach uchwałami rady miejskiej i zarządzeń burmistrza wynosił: dochody 87 milionów 762 tysięcy 423 złotych i 13 groszy, wydatki - 102 973 532,55 zł. Wykonanie budżetu wyniosło 98,77% planu. Rekomenduje się pozytywne zaopiniowanie – przedstawiał w sprawozdaniu Artur Wojciechowski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

Ze sprzedaży nieruchomości przy ul. Poznańskiej, które cena wywoławcza wynosiła 1,5 mln zł gmina otrzymała 6 mln 315 tys. zł.

Ostatecznie radni udzielili absolutorium burmistrzowi. Za było wszystkich 13 radnych.

Kolejną, już 10. sesję rady gminy zaplanowano na kolejny czwartek, 13 czerwca. Wtedy radni będą głosować w sprawie zmian w tegorocznym budżecie, zajmą się projektami uchwał dotyczącymi planów miejscowych, a także podejmą decyzję w sprawie darmowej komunikacji publicznej.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Komentarze (10)

20-06-2019 00:15:33
INWALIDA
Szanowni radni moze coś zrobic bo nawet rzy urzedzie na miejscu dla inwalidy stoja samochody mieszkanców co wynajmują na dworcowej jakisz golf kombi bez znaczka inwalidy moze tabliczka zabrałesz moje miejsce zabierz moje kalectwo
18-06-2019 09:10:07
Panteon
Generalnie nie ma czegoś takiego jak darmo czy też za darmo. Burmistrz z pewnością wie o tym. Gdy rząd rozdaje kasę to wszyscy psioczą jakie to jest marnotrawstwo. A tu proszę idealny przykład rozdawnictwa. Nie ma nic przeciwko temu by autobusy były darmowe zarówno dla młodzieży szkolnej jak i dorosłych. Ale by ten krok uczynić trzeba zrobić analizy ekonomiczne oraz zbadać natężenia pasażerów na liniach z podziałem na grupy docelowe. To że przejechało 4500 osób nie jest wynikiem jakimś spektakularnym przy uwzględnieniu ilości mieszkańców. Poza tym ktoś tu dobrze zaznaczył, że znaczna część pasażerów z tych 4500 osób to jest młodzież szkolna – obstawiam że 90%. Także najpierw analiza a później działania. Prawda jest taka że gmina nie rozwija się w jakimś zawrotnym tempie. Widać przyśpieszenie i to się chwali. Jednakże nie pochwalam zadłużania się gminy po to tylko by pokazać, że ją stać. Zrównoważony budżet to taki który nie jest ani na minus ani na plus. Spowolnienie gospodarcze jest tuż za rogiem tzn. w tej kadencji da o sobie znać burmistrzowi. Ciekaw jestem jak z tego wybrnie. Trzeba przyznać że PR z poprzedniego Urzędu wyniósł srogi. Ale czy to wystarczy?
12-06-2019 10:15:12
Renata Lepczyk
Wpis Życzliwego zawiera nieprawdę i narusza moje dobra osobiste. Rada pod moim kierownictwem przygotowała projekt uchwały dotyczącej ochrony zdrowia na terenie gminy Kostrzyn. Wykonanie powierzyła burmistrzowi.... Życzliwy po raz kolejny próbuje zdyskredytować moją osobę i ma to związek z moim wystąpieniem podczas sesji. Prawo chroni osoby krytykujące działania władzy. proszę o rzetelna moderację i nie zamieszczanie obraźliwych komentarzy na mój temat!
11-06-2019 14:28:15
Przemek
Nieżyczliwy Życzliwy! Tu akurat się mylisz, bo to rozdanie jest inne, wydać jak dobra robotę wykonali poprzednicy! Dało się pozyskać więcej! Gmina Kostrzyn w pozyskiwaniu środków zewnętrznych jest na jednym z ostatnich miejsc w powiecie poznańskim i wśród gmin sąsiednich. Pani Renato, gmina potrzebuje takich osób, jak Pani! Komentarz Życzliwego to robota trolla z ratusza.
08-06-2019 22:07:50
Kazimierz
Niewypada Burmistrzowi brzydkich slow uzywac na sesji to jest czlowiek za ktorym zaglosowalo wiele mieszkancow
08-06-2019 14:12:31
Życzliwy
Pani Renato droga,może jakąś tam strategię posiadaliście,natomiast z jej wdrażaniem było bardzo kiepsko.Powód był bardzo prozaiczny,nie mieliście na to pieniędzy,bo nie potrafiliście ich pozyskiwać z zewnątrz.To co was różni od obecnej ekipy to finanse,tu byliście bardzo słabi.Brak było też jakiejkolwiek wizji naszego miasta co zrodziło w mieszkańcach poczucie irytacji i znudzenia rządami burmistrza Iwańskiego i ówczesnej rady.Czas to sobie w końcu jasno powiedzieć,a nie ciągle wypisywać,do znudzenia te same teksty.Jednym słowem... daj już pani spokój,bo to robi się nudne i śmieszne.Różnicę między Wami i tymi obecnymi widać aż nadto...spokojnej soboty droga pani Renato,naprawdę czas pomyśleć o rodzinie,może zająć się czymś spokojniejszym i weselszym.Życie jest piękne.Kostrzyn już pani podziękował.
07-06-2019 14:16:47
Renata Lepczyk
Odnosząc się do wypowiedzi zastępcy burmistrza W. Biskupskiego z ubolewaniem muszę stwierdzić, że jego zarzut pod moim adresem jest nieprawdziwy. W czasie, gdy byłam radną, Gmina Kostrzyn dysponowała strategią rozwoju gminy http://www.kostrzyn.wlkp.pl/asp/prl/index.htm i pozyskiwała środki unijne, min. na budowę kanalizacji sanitarnej w Siekierkach, na budowę ul. Okrężnej itd. Nieprawdą jest, że gdy krystalizowały się ZIT w 2015 r. nie było w nich Kostrzyna. Gmina Kostrzyn należała nie wąskiej grupy beneficjentów w ogłaszanych konkursach przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań na Poddziałanie 3.3.3, w ramach którego była możliwa budowa tunelu pod linią kolejową E-20.
07-06-2019 14:02:55
Renata Lepczyk
Odnosząc się do do wypowiedzi burmistrza Sz. Matyska - Nasuwa się wniosek: Zasadnicza różnica : moje starania to była budowa tunelu z dofinansowaniem w ramach ZIT, która miała na celu usprawnienie istniejącej komunikacji. Celem burmistrza Matyska było zamknięcie jak największej ilości przejazdów. Mogę się zgodzić, ale na to trzeba najpierw przygotować Gminę organizacyjnie i finansowo, by nie odbywało się to kosztem zaniedbania inwestycji w całej gminie - budowy kanalizacji i dróg, o których mówiłam. Dalsza część to ataki na moją osobę i pomówienia. Przykre, że burmistrz sięga po takie prymitywne środki w dyskusji.
07-06-2019 13:38:27
MAx
Gratulacje dla Całej Rady i Panów BURMISTRZÓW
07-06-2019 08:58:51
Ak
Brawo! Proszę nie zwalniać tempa!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

lip

Gmina Kostrzyn
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

18

lip

IWNO, Park Mielżyńskich
Serce od Serca
w godz. 13:00-16:00

25

lip

Siedleczek, figurka
Bieg do Nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

28

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:00

13

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku planujesz spędzić wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: