Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Do Kostrzyna wróciło jezioro. Rewitalizacja Cieku Strumień dobiega końca - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Do Kostrzyna wróciło jezioro. Rewitalizacja Cieku Strumień dobiega końca
29-05-2019 07:29   Janusz Ludwiczak
W zbiorniku wodnym przy Cieku Strumień taplają się kaczki, a ulica Wrzesińska została połączona z Estkowskiego nową ścieżką pieszo-rowerową. Dobiega końca rewitalizacja obszaru przy placu Kurdeszowym. Inwestycja kosztowała blisko pół miliona złotych.

Rewitalizacja Cieku Strumień rozpoczęła się w połowie lutego. W ramach inwestycji, w pobliżu placu Kurdeszowym, pomiędzy ulicami Wrzesińską i Estkowskiego powstał zbiornik, w tym samym miejscu, w którym jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdowało się jezioro Pło. Zbiornik wodny ma blisko hektar powierzchni (dokładnie 7 tys. m²). W ramach prac oczyszczone zostało trzcinowisko oraz umocniono skarpy.

Ponadto nad Ciekiem Strumień wybudowana została rekreacyjna ścieżka pieszo-rowerową wraz z oświetleniem, która połączyła ulicę Wrzesińską i Estkowskiego w Kostrzynie. Ścieżka stanowić promenadę, która w przyszłości ma połączyć się z ulicą Szewską (wzdłuż Kuśnierskiej) i Stawną do ulicy Średzkiej.

Inwestycja kosztowała blisko pół miliona złotych.


Fot: Urząd Miejski w Kostrzynie/zbiory archiwalne


Fot: Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Kostrzynie

Jezioro Pło – było naturalną granicą między miastem Kostrzyn a wsią Strumiany. Ze źródeł z 1485 roku wynika, że nad jeziorem mieścił się młyn przy ulicy Pobiedziskiej (dziś Mickiewicza). Z jeziora tego czerpano wodę na potrzeby warzenia piwa. Jezioro Pło zaczęło znikać wraz z budową drogi z Poznania do Siedlca.

– W roku 1790 porządkowa komisja cywilno-wojskowa nakazała budowę ulicy Sielskiej "z pominięciem błot jeziornych". W 1840 r. jezioro było już na tyle wyschnięte, że podjęto się budowy przez nie ulicy Wrzesińskiej. Jezioro zarosło w typowy sposób - najpierw przekształciło się w staw, później w trzęsowisko, a na końcu w torfowisko. Dzieje się to na skutek różnych działań, m.in. akumulacji tych terenów, czyli napływania osadów na sam dół, później wypłycania jeziora przez te osady. Po wojnie jeszcze istniał staw, który został później zasypany – powiedział Łukasz Szał, doktorant Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu, Stowarzyszenie Walka Kostrzyn.

Pozostałością po Jeziorze Pło jest "Ciek Strumień" wraz z torfowiskiem. Nazwa jezioro Pło pochodziła od rośliny, która porasta brzegi jeziora.


Komentarze (5)

30-05-2019 17:28:04
Do MAX
A co wspólnego to zdarzenie z tą inwestycją,tak naprawdę?Po co to łączyć?W jakim celu?
30-05-2019 13:39:03
Maks
Inwestycja kosztowała około milion zł i jeden wypadek śmiertelny. Co dalej w sprawie?
29-05-2019 22:43:58
Nickname
Najważniejsze jest żeby był konkretny plan na ten teren,i z konsekwencją realizowany.Myślę że zdecydowanie ten zbiornik mógł być powiększony aż do ul Wrzesińskiej.Na plus oświetlenie ledowe,na minus umiejscowienie i ilość ławek.Ta wydeptaną trawa wokół ławek wygląda słabo niestety.To są jednak detale,kierunek prawidłowy.Ważna jest też zieleń.
29-05-2019 21:50:31
@Max
Zaraz się poślizgnę od wazeliny...
29-05-2019 17:14:19
Max
Dziękujemy naszym Burmistrzom za przywracanie naturalnego uroku tego miejsca i za przemyślane inwestycje dla celów szeroko rozumianej rekreacji.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

sie

do 15-08-2022
Gułtowy
Qultowe Gułtowy

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

26

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

10

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: