Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Cieszy mnie zaufanie parafian, jakim mnie obdarzyli" – wywiad z ks. kan. Ireneuszem Rachwalskim - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Cieszy mnie zaufanie parafian, jakim mnie obdarzyli" – wywiad z ks. kan. Ireneuszem Rachwalskim
26-05-2019 12:38   Janusz Ludwiczak
W czwartek ks. kan. Ireneusz Rachwalski, dziekan dekanatu kostrzyńskiego i proboszcz Parafii Św. Jadwigi w Siekierkach obchodził rocznicę 30-lecia święceń kapłańskich. Z dostojnym jubilatem przeprowadziliśmy krótki wywiad.

Janusz Ludwiczak, portal InfoKostrzyn.pl: 30 lat. A jak to wszystko zaczęło? Dlaczego zdecydował się ksiądz proboszcz wybrać właśnie drogę kapłańską?
Ks. kan. Ireneusz Rachwalski: Po zdaniu matury, po skończeniu szkoły policealnej podjąłem taką decyzję. Od pewnego czasu czułem powołanie, konsekwentnie je zrealizowałem przez 6 lat studiów i przygotowania w Seminarium Duchownym w Poznaniu i tak jest już od 30 lat posługi kapłańskiej.

Jak długo jest ksiądz proboszczem w Siekierkach?
Przyszedłem tutaj na mocy dekretu księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z dniem 1 lipca 2016, niebawem będą trzy lata. Wcześniej byłem proboszczem parafii w Długiem Starem w dekanacie święciechowskim, a przedtem byłem wikariuszem w czterech parafiach, m.in. Św. Krzyża na Górczynie w Poznaniu.

Jaka jest parafia w Siekierkach? Mówi, się, że jest to głównie sypialnia Poznania.
Nasza Parafia obejmuje Siekierki Wielkie, Siekierki Małe, Rabowice i Paczkowo. Przybyli tutaj nowi mieszkańcy nie tylko z Poznania, praktycznie z całej Polski. Odnoszą się z dużym szacunkiem dla osób, sąsiadów, którzy tutaj mieszkają od pokoleń. Rolą kościoła jest ludzi jednoczyć, prowadzić ku szczęściu doczesnemu i wiecznemu.

A jak jest z aktywnością parafian?
Patrząc na statystyki w zeszłym roku mieliśmy 91 chrztów, 25 ślubów. Parafianie licznie uczestniczą w nabożeństwach i Mszach świętych. Mamy liczne grono ministrantów, Jest Wspólnota Różańcowa Matek i Ojców, Zespół Caritas. W Szkole Podstawowej w Siekierkach działa Koło Misyjne. Parafianie wspierają materialnie wszelkie prace remontowe.

Jakie są problemy i wyzwania parafii?
Parafianie są na tyle szczerzy, że o pewnych sprawach porozmawiają. Cieszy mnie zaufanie parafian, jakim mnie obdarzyli, przychodząc rozmawiając o wielu sprawach i problemach, często są to ludzie po przejściach. Rolą pasterza jest szukać tych, którzy są zagubieni, ale wspierać również i tych, którzy się odnaleźli w modlitwie i duchowej trosce.

Jest ksiądz dziekanem dekanatu kostrzyńskiego. Dużo zmian się szykuje od lipca. Nowego proboszcza będą mieli wierni z parafii w Iwnie i w Siedlcu.
Dekretem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w dniu 1.VII 2018 zostałem dziekanem.
Zadaniem dziekana jest wspierać kapłanów np. w czasie choroby, wysłuchać pytań, które proboszczowie kierują, poradzić. Każde zmiany proboszczów i wikariusza jakie się do tej pory dokonywały w naszym dekanacie są formą awansu. Przykładem jest ks. Eda; bał się rozstania z Gułtowami, a jest teraz dziekanem i proboszczem w Przemęcie, uradowany posługą; jest to dla niego nowa misja. Proboszcz w Iwnie przyjął dekret do Maniewa.
Proboszcz w Siedlcu przyjął dekret do Psarskiego. Takie jest życie kapłańskie, dobrze jest by proboszcz był w danej parafii do 10 lat. Wtedy jest taka zdrowa myśl, pojawiają się nowe pomysły w nowej parafii.
Cieszę się, że w dekanacie jest dobry duch, dobre klimaty i mamy pobożnych kapłanów, z którymi dobrze się współpracuje.

Za kilka dni czeka wielkie wydarzenie w parafiach - nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
W naszym dekanacie w parafii Siekierki Wielkie; w poniedziałek 24 czerwca o godz. 18:00 rozpocznie się nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. W Boże Ciało rozpoczniemy rekolekcja parafialne przygotowujące do wspomnianej uroczystości.


W czwartek odprawiona została uroczysta msza św., w której wzięli udział kapłani, którzy również przyjęli święcenia w 1989 r.
Fot: Siekierki Wielkie/facebook


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

sty

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert zespołu "Castle Bras" z okazji Dnia Babci i Dziadka
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Poznańska 33, od 17 stycznia 2022 roku od godziny 8:00

22

sty

09:00
GUŁTOWY, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fidlera ul. Średzka 8
XIII Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn o Puchar Burmistrza
(sala sportowa)

30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: