Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Z trzech przejazdów został jeden. Z centrum Kostrzyna na południe można przejechać tylko Kórnicką - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Z trzech przejazdów został jeden. Z centrum Kostrzyna na południe można przejechać tylko Kórnicką
18-05-2019 15:22   Janusz Ludwiczak
Stało się! W sobotę definitywnie zostały zlikwidowane przejazdy przez tory kolejowe na ul. Grunwaldzkiej i Powstańców Wlkp. Kierowcy mają do dyspozycji tylko jeden przejazd w kierunku Ignacewa (w ciągu ulic Warszawskiej i Kórnickiej) lub mogą korzystać z wiaduktu w ciągu ekspresowej S5. Piesi mogą teraz korzystać praktycznie tylko z przejścia podziemnego pod stacją kolejową. Ze zmianami będą musieli liczyć się również pasażerowie autobusów linii nr 462, 463, 464 i 465.

Pierwotnie przejazdy przez tory kolejowe w ciągu ulicy Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich miały zostać zamknięte w piątek od rana, jednak z powodu opóźnień związanych z uruchomieniem nowego systemu sterowania ruchem kolejowym na przejeździe na Ignacewo (w ciągu ulic Warszawskiej i Kórnickiej) stało się to dopiero w nocy.

Od soboty na stałe zarówno dla ruchu kołowego jak i pieszego zostały zamknięte przejazdy prowadzące z centrum Kostrzyna na os. Grunwaldzkie i w kierunku Czerlejna (ul. Grunwaldzka) oraz drugi, umożliwiający dojazd z Kostrzyna na os. Strumiany Południe i w kierunku Sokolnik Klinowskich (ul. Powstańców Wlkp.). Oznacza to, że przejazdy te zostały zlikwidowane na dobre.

Od soboty kierowcy mają praktycznie do dyspozycji tylko przejazd kolejowy w ciągu ulic Warszawskiej i Kórnickiej (na Ignacewo). Zmotoryzowani mogą również korzystać z wiaduktu S5-tki (jadąc drogą krajową nr 92 do węzła Kostrzyn i dalej drogą ekspresową S5 do węzła Strumiany i następnie drogą serwisową wzdłuż S5-tki do ul. Grunwaldzkiej). Możliwe jest również skorzystanie z nieco dłuższej trasy - przez ul. Warzywną, Skałowo, Siekierki i Trzek.

W sobotę pomimo weekendu zwiększony ruch jest na ulicy Kórnickiej i Warszawskiej. Korki tworzą się tylko na czas zamknięcia przejazdu przy Ignacewie.

Część kierowców nie zauważa znaków informujących o likwidacji przejazdów i wyznaczonych objazdów, przez co muszą zawracać przed zamkniętym przejazdem.

Z utrudnieniami muszą liczyć się również piesi, którzy mają teraz do dyspozycji głównie przejście podziemne pod stacją kolejową "Kostrzyn Wielkopolski" - z ul. Miłosza na Warszawską. Z dłuższą drogą muszą liczyć się za to mieszkańcy osiedla Strumiany-Południe.

– Powstało tymczasowe, wygrodzone i oświetlone przejście dla pieszych. Wykorzystaliśmy przepust nad Ciekiem Strumień, tak by piesi mogli dalej dojść ulicą Kopernika i Miłosza do przejścia podziemnego do dworca kolejowego i dalej do miasta. W ciągu 2-3 dni dosypiemy jeszcze grys i utwardzimy drogę pieszym, tak by nie było błota i kałuż – tłumaczy burmistrz Szymon Matysek.

W sobotę część pieszych decydowała się przechodzić na "dziko" przez tory. Niektórzy byli zdziwieni, że czeka ich dłuższa droga i mogą przedostać się z południa Kostrzyna do centrum miasta tylko przejście podziemnym pod stacją kolejową.

Likwidacja przejazdów drogowo-kolejowych na Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich dotknie również pasażerów Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej. Swoje trasy już w piątek zmieniły autobusy linii nr 462, 463, 464 i 465.

I tak autobusy linii nr 462 i 464 odjeżdżają teraz nie z ulicy Warszawskiej, a z nowego przystanku po południowej stronie miasta. Przystanek początkowo-końcowy znalazł się na ulicy Wiosny Ludów (na odcinku pomiędzy Żeromskiego a Orzeszkowej).

Autobus linii nr 463 jeździ teraz tylko na trasie Kostrzyn - Siekierki. Zlikwidowane zostały kursy przez Trzek, Czerlejno i Czerlejnko.

Zmiany dotyczą również linii 465, której autobus jeździ teraz przez rondo Wadyńskiego, Wrzesińską, drogę krajową nr 92, węzeł Kostrzyn, drogę ekspresową S5 do węzła Strumiany, po czym "465" dowozi pasażerów bezpośrednio na os. Strumiany-Południe, a następnie dalej do Sokolnik Klonowskich. Jeden kurs o godz. 12:43 z przystanku na os. Strumiany realizowany jest do "Wiosny Ludów/Żeromskiego" (przez Powstańców Wlkp., drogę serwisową wzdłuż S5 i ul. Grunwaldzką).

Burmistrz Kostrzyna przekonuje, że zamknięcie przejazdów było warunkiem PKP Polskich Linii Kolejowych na uzyskanie ponad 14 milionów złotych dofinansowania na budowę tunelu.

– Warunkiem otrzymania dofinansowania na budowę tunelu od PKP PLK był zapis o zamknięciu przejazdów w ciągu ul. Powstańców i Grunwaldzkiej po zakończeniu modernizacji linii kolejowej. W przeciwnym razie musielibyśmy ponosić koszty utrzymania ok. 1,5 mln zł za każdy przejazd oraz zostalibyśmy obciążeni kosztem związanym z uruchomieniem systemu zarządzania SRK – tłumaczy Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Priorytetem PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego ruchu na sieci kolejowej. Z tego względu zarządca infrastruktury kolejowej sukcesywnie prowadzi działania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na sieci kolejowej. Ich elementem jest likwidacja przejazdów kolejowo-drogowych w lokalizacjach, w których jest to możliwe. Tam, gdzie to możliwe, tego typu obiekty są zastępowane wiaduktami lub tunelami – wyjaśnia Radosław Śledziński, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

Czy grozi nam paraliż komunikacyjny?

– A czemu miałby być paraliż? Wielokrotnie był zamykany przejazd na Powstańców czy Grunwaldzkiej. Mieszkańcy korzystali z wielu objazdów, np. przez S5. Jeśli był zamknięty przejazd na Grunwaldzkiej to nie korkowały się inne drogi. Myślę, że nie będzie paraliżu komunikacyjnego. Gdy przebudowywaliśmy ulicę Wrzesińską zamknęliśmy ją na pół roku i dawaliśmy sobie radę. Remont Warszawskiej też miał sparaliżować miasto. Robimy to wszystko po to, by było lepiej. Dzięki temu tunelowi mieszkańcy nie będą już musieli stać na przejazdach.
Na początku będzie ciężko, ale pamiętajmy, że ta zmiana jest spowodowana uruchomieniem systemu SRK na przejeździe kolejowym w ciągu ulicy Kórnickiej. To będzie inny typ przejazdu, będzie najazdowy przez pociąg. Zaraz po przejeździe pociągu barierki się otworzą
– powiedział burmistrz Szymon Matysek.

Zdaniem władz gminy w przyszłym roku będziemy mogli przejechać już wybudowanym tunelem, który ma zastąpić oba przejazdy. Trwa już budowa dróg dojazdowych do tunelu. Projekt zakłada wybudowanie drogi, która połączy Aleje 3 Maja z Powstańców Wielkopolskich oraz prowadzić będzie do tunelu. Ponadto zmodernizowane zostaną ulice: Kopernika, Aleja 3 Maja, Miłosza, Nad Strumieniem oraz fragment ulicy Średzkiej, Powstańców Wielkopolskich, Akacjowej i Sienkiewicza. Inwestycja zakłada również powstanie trzech rond - przy m.in. ul. Średzkiej, Powstańców Wielkopolskich.

Kiedy więc przejedziemy tunelem z centrum Kostrzyna na os. Grunwaldzkie, os. Strumiany oraz dalej w kierunku np. Czerlejna?

– Jestem przekonany, że tunelem przejedziemy w drugiej połowie przyszłego roku. W lipcu nastąpi zamknięte jednego toru i rozpoczną się roboty w korpusie – podsumowuje burmistrz Szymon Matysek.


Czy likwidacja przejazdów na Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich jest dużym dla Państwa utrudnieniem? Coś wymaga zmiany, poprawy? Czekamy na Państwa komentarze oraz sygnały na Kontaktową Platformę Czytelników KOSTRZYN KONT@KT.


Zmiany w Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej:

Linia nr 460:
• Trasa bez zmian
• Godziny odjazdów nie uległy zmianie

Linia nr 461:
• Trasa bez zmian
• Zmiana rozkładu jazdy. Kurs o godz. 7:00 został przesunięty na 6:50.

Linia nr 462:
WĘGIERSKIE – ... – Czerlejno – Kostrzyńska – Czerlejnko – Jesionowa – Grunwaldzka – Wiosny Ludów – WIOSNY LUDÓW/ŻEROMSKIEGO
• Zmiana rozkładu jazdy. Pojawił się dodatkowy kurs o godz. 10:00 z Kostrzyna i o godz. 10:15 z Węgierskiego.
• Kurs o godz. 13:30 z Węgierskiego został przesunięty na godz. 13:25.

Linia nr 463:
Autobus kursuje tylko do Siekierek (nie jeździ już przez Trzek, Czerlejno i Czerlejnko):
KOSTRZYN PKP – Warszawska – Półwiejska – Poznańska – Wieniawskiego – Warzywna – Skałowo/Schronisko – Kostrzyńska – Kórnicka – Szkolna – SIEKIERKI WIELKIE

Linia nr 464 (wyznaczone kursy):
Gułtowy – ... – Czerlejno – Kostrzyńska – Czerlejnko – Jesionowa – Grunwaldzka – Wiosny Ludów – WIOSNY LUDÓW/ŻEROMSKIEGO
• Rozkład jazdy nie uległ zmianie

Linia nr 465:
KOSTRZYN PKP – Warszawska – Powstańców Wielkopolskich – rondo Wadyńskiego – Wrzesińska – droga krajowa nr 92 – węzeł Kostrzyn – droga ekspresowa S5 – węzeł Strumiany – Powstańców Wielkopolskich – Klonowa – Lipowa – OS. STRUMIANY – Lipowa – Akacjowa – Powstańców Wlkp. – Strumiany – Średzka – SOKOLNIKI KLONOWSKIE
• Kurs o godz. 7:34 z przystanku "Kostrzyn PKP" realizowany będzie tylko do os. Strumiany (bez dojazdu do Sokolnik Klonowskich)
• Kurs o godz. 12:35 realizowany będzie do os. Strumiany i dalej drogą serwisową wzdłuż S5 do ul. Grunwaldzkiej i następnie do przystanku końcowego "Wiosny Ludów/Żeromskiego", po czym dalej realizowany będzie kurs na linii nr 462.


Map: Janusz Ludwiczak/InfoKostrzyn.pl

Objazdy dla kierowców:
• przez przejazd w ciągu ulic: Warszawskiej-Kórnickiej (na Ignacewo)
• przez wiadukt S5 (drogą krajową nr 92 i drogą ekspresową S5)
• przez Warzywną, Skałowo, Siekierki i Trzek


Map: Urząd Miejski w Kostrzynie


Map: Urząd Miejski w Kostrzynie

ZOBACZ TAKŻE: Utrudnienia na drogach

Rozkład jazdy linii nr 460: Kostrzyn - Glinka - Iwno

Rozkład jazdy linii nr 461: Kostrzyn - Tarnowo - Jagodno

Rozkład jazdy linii nr 462: Kostrzyn - Trzek/Wydrzerzewice - Czerlejno

Rozkład jazdy linii nr 463: Kostrzyn - Siekierki - Czerlejno

Rozkład jazdy linii nr 464: Brzeźno - Siedlec - Gułtowy - Drzązgowo (-Czerlejno - Kostrzyn)

Rozkład jazdy linii nr 465: Kostrzyn - Sokolniki Klonowskie

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w kursowaniu - KOMUNIKATY


Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Ruszyła budowa dróg dojazdowych do tunelu

ZOBACZ TAKŻE: Burmistrz: "Spełnia się marzenie, budujemy!" – rusza budowa tunelu, który zastąpi przejazdy kolejowe

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (5)

20-05-2019 20:19:45
Stary Mieszkaniec
Bardzo dobrze ze w koncu będzie ten tunel planowany przez minimum 40 lat a drogi mogą poczekać na nowych osiedlach ludzie co kupowali działki wiedzieli jakie są drogi ale PANIE MACIEJU ZA CZTERY LATA mozna startować na BURMISTRZA i zobaczyc jak zadowolić wszystkich zapraszam
20-05-2019 20:02:05
Klop
Do Maciej... chłopie nie masz kompletnie pojęcia o czym piszesz.Co to znaczy że gmina traci 40 mln?Kto i co negocjuje w ciemno?To jest jakiś stek bzdur
20-05-2019 10:26:17
Maciej
Gmina traci 2 przejazdy w Kostrzynie, straci 40 milionów zł, co oznacza że drogi na osiedlach budowane będą z kilkudziesięcioletnim opóźnieniem. Władze nie potrafią negocjować i podpisują porozumienia w ciemno. Aż strach! Swarzędz to co innego - zamknęli przejazd w Paczkowie to zaraz otwierali.
18-05-2019 23:01:14
toms
Optymiści... ile budowano tunel w Pobiedziskach... też mieli w rok... Szkoda, że władze tej gminy nie wynegocjowały z PKP, by przejazd na Grunwaldzkiej był dopuszczony warunkowo do czasu oddania tunelu.
18-05-2019 17:48:29
Kogut
W drugiej połowie przyszłego roku? Brzmi pozytywnie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Festyn "Powitanie lata"
od godz. 17:00

07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: