Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Burmistrz: "Przepraszam mieszkańców Siekierek, którzy odczuwali dyskomfort ze względu na odór" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Burmistrz: "Przepraszam mieszkańców Siekierek, którzy odczuwali dyskomfort ze względu na odór"
30-03-2019 01:18   Janusz Ludwiczak
Podczas czwartkowej sesji kostrzyńscy radni jednogłośnie przyjęli wszystkie cztery projekty uchwał. Jednym z tematów sesji była awaria oczyszczalni ścieków w Skałowie i zanieczyszczenie rzeki Kopli.
– Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Wyrażam skruchę. Przepraszam mieszkańców Skałowa i Siekierek, którzy latem odczuwali duży dyskomfort ze względu na nieprzyjemny zapach i odór. Zdeterminowało nas do tego, by niezbędne urządzenia (dyfuzory i inne) do oczyszczalni, które nigdy nie były magazynowane zawsze były na stanie. W przypadku awarii reakcja będzie natychmiastowa – powiedział podczas sesji burmistrz Szymon Matysek.

Na początku sesji burmistrzowie gminy i przewodniczący rady podziękowali dotychczasowym sołtysom za wieloletnią pracę na rzecz sołectw, o czym więcej w artykule: "Zakończyły się wybory sołeckie. Zmieniło się siedmiu sołtysów. Zagłosowało 14% mieszkańców wsi".

W dalszej części szóstej już sesji kostrzyńscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania pomocy społecznej w zakresie dożywiania dla osób objętych wieloletnim rządowym programem "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019 – 2023.

– To jest kontynuacja działań, podniesienie kryterium do 150%, co umożliwi objęcie programem więcej osób. Program dotyczy dożywienia dzieci w szkołach. Projekt w 40% realizuje gmina, w 60% wojewoda. Oferujemy pomoc dla każdego kto złoży wniosek. Kryterium dochodowe to 560 złotych na osobę w rodzinie – wyjaśniała Agnieszka Piasecka, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostrzynie.

W czwartek Rada Miejska Gminy Kostrzyn przyjęła również program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Kostrzyn w 2019 roku.

– Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na gminę opiekę nad bezdomnymi zwierzętami. Zabiegaliśmy o utworzenie na naszym terenie schroniska, które tworzy wspólnie 11 gmin. Pracownicy naszego Zakładu Komunalnego zajmują się wyłapywaniem bezdomnych zwierząt, realizowaliśmy program darmowego chipowania psów. Będziemy chcieli poszukać środki na sterylizację bezdomnych kotów – wyjaśniał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Projekt poparło wszystkich 15 radnych.

Radni głosowali jeszcze w sprawie uchwał dotyczących zmian w tegorocznym budżecie oraz zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF) na lata 2019-2027. Zmiany są kosmetyczne, dotyczą rozliczenia inwestycji i przeniesienia zadań oraz zwrotu kosztów w wyniku dotacji.

W dalszej części burmistrz informował o pracach w okresie od ostatniej sesji, która odbyła się 7 lutego. Głównym tematem była sprawa oczyszczalni ścieków i zanieczyszczenia rzeki Kopli.

– Ta sytuacja nie miała prawa się zdarzyć, ale stało się. To jest dla nas nauczka. To są tylko urządzenia, które akurat nie zadziałały. Po awarii powołałem komisję, która miała wyjaśnić przyczyny, ale również dać nam odpowiedź w kontekście rozbudowy siedlisk mieszkalnych, technologii i ilości ścieków. Chcemy wprowadzić pewne rozwiązania – zaznaczył burmistrz Szymon Matysek.

Po czym jego zastępca odczytał protokół z kontroli. Jak informowaliśmy w połowie grudnia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu przeprowadził kontrolę oczyszczalni ścieków w Skałowie i rzeki Kopla. Doszło do zanieczyszczania.
– Awaria skutkująca podwyższeniem parametrów ścieków oczyszczonych przyczyniła się do zanieczyszczenia wód Kopli. Świadczy to odprowadzeniu nieoczyszczonych ścieków do środowiska. Zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie – informowała w grudniu mgr inż. Małgorzata Koziarska, zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
Więcej o tym w artykule: "Doszło do zanieczyszczenia rzeki Kopli – są wyniki kontroli inspektoratu ochrony środowiska".

– Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Wyrażam skruchę. Przepraszam mieszkańców Skałowa i Siekierek, którzy latem odczuwali duży dyskomfort ze względu na nieprzyjemny zapach i odór. Zdeterminowało nas do tego, by niezbędne urządzenia (dyfuzory i inne) do oczyszczalni, które nigdy nie były magazynowane zawsze były na stanie. W przypadku awarii reakcja będzie natychmiastowa. Chciałbym podziękować gminie Swarzędz i Pobiedziska, które przejęły przyjmowanie wozów asenizacyjnych z terenu naszej gminy, dzięki czemu udało nam się naprawić awarię i przywrócić funkcjonowanie oczyszczalni – powiedział podczas sesji burmistrz Szymon Matysek.

– Nowi inwestorzy składają do nas zapytania już nie tylko z Siekierek, ale z Gwiazdowa, gdzie 300 hektarów przeznaczone jest pod mieszkalnictwo. Koszt budowy kanalizacji tylko dla samych Siekierek to 20-22 miliony złotych. Dlatego musimy zastanowić się nad budową kanalizacji przez zewnętrznego operatora – dodał burmistrz.

– Dlatego w grudniu wnioskowałem, aby kanalizację robić nie odcinkami, ale w większym etapie przez Aquanet czy w ramach projektu Puszcza Zielonka – przekonywał radny Szymon Nadolny.

Radny Marek Kowalski zapytał burmistrza o rozbudowę sieci wodociągowej w Gułtowach. Obecnie inwestycja ta jest na etapie projektowania. Niebawem wodociąg będzie doprowadzony również do Wiktorowa.

Na zakończenie sesji radna Beata Jankowiak złożyła interpelację ws. doposażenia Parku Miejskiego o dodatkowe ławki przy fontannie oraz w pobliżu przystanku autobusowego, a radna Anna Dudzińska zapytała o budowę boiska wielofunkcyjnego w Siekierkach oraz zawnioskowała o przeprowadzenie konsultacji społecznych w Siekierkach na temat budowy kanalizacji przez obcego operatora.

– Mamy pytać czy idziemy tą czy tamtą drogą? Mamy prowadzić referendum i co to zmieni? Czekają nas konkretne decyzje, zostaliśmy wybrani przez mieszkańców, jesteśmy ich reprezentantami, po to by realizować zadania. A jeśli w konsultacjach weźmie udział tylko 200 mieszkańców z 2,5 tysiąca? – tłumaczył Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Nie mówimy o referendum, tylko o konsultacjach społecznych, poinformowaniu mieszkańców o sieci kanalizacyjnej, tak jak odbywają się konsultacje dotyczące planów miejscowych – podsumowała radna Anna Dudzińska.


Komentarze (15)

03-04-2019 20:24:43
Zdzich
Proszę nie karmić trola...szkoda czasu
02-04-2019 23:21:38
do obserwatorki
A kto ci broni? pan redaktor jasno ci odpisał - transmisje z sesji dostępne są na kostrzyn.esesja.pl. 69 lat ... no to chyba faktycznie ci się nudzi w domu... zawsze możesz przyjść na sesję a nie pisać swoje wypociny za klawiaturą. dobranoc
02-04-2019 23:12:20
Obserwatorka
do obserawatorki jak chcesz pół miliona złotych to zagraj w totolotka ale wez sie ucziwie do pracy bo ja mam 69 lat ciezko pracowałam i ma troche wiecej ja jak te pół milona i teraz moge sobie pozwolic poinformowac miezkanców co sie dzieje w gminie i nikt tego niezabronie
02-04-2019 23:02:49
Obserwatorka
Do Pana burmistrza a jakie zapiski były w chwili przekształcania gwiazdowa prosze sprowadzic
02-04-2019 22:59:40
do obserwatorki
A ja tez chcę pół miliona złotych. Kobieto masz transmisję w serwisie esesja, jest dostępna w BIP, nie masz innych problemów?
02-04-2019 22:54:18
Obserwatorka
do obserwatorki ,przepraszam ale chciałam zeby transmisja była na portalach znanych .gdzie powinła byc a nie jakiesz chowanie na dziwne strony
02-04-2019 22:50:05
do obserwatorki
Zgodnie z nowelizacją ustawy samorządowej od nowej kadencji każda sesja rady gminy musi być transmitowana i nagrywana. Dotyczy to każdej rady gminy i rady miasta w Polsce
02-04-2019 22:45:09
do obserwatorki
Jakbyś nie wiedziała wszystkie samorządy zgodnie z nowym prawem muszą transmitować obrady nie dotyczy to tylko Kostrzyna, ale również Poznania, Pobiedzisk Wrześni czy nawet Kozielwólki... Również głosowania są jawne
02-04-2019 22:22:05
Obserwatorka
Tak moze ma Pan racje ale poprzednio na pana stronie była transmisja, gdzie to jest podane o tej stronie chyba dla intrnautów przez 5 dni odwiedziło 45 mieszkanców ,albo nikt niezna tej strony albo ludzi to nieinteresuje co dzieje sie w gminie
02-04-2019 22:11:41
Obserwatorka
Witam prosze o informacje kto jest płatnikiem transmisji sesji rady gminy
02-04-2019 22:07:29
REDAKCJA
Transmisja sesji dostępna jest na stronie: www.kostrzyn.esesja.pl. Nie, nie ma takiej możliwości. Chyba to nie jest problem wejść bezpośrednio na transmisje z sesji: http://kostrzyn.esesja.pl/transmisje_z_obrad_rady
Tutaj ma Pani obszerną relacje opisową z sesji. Przypomnę, że portal InfoKostrzyn.pl jest niezależnym serwisem informacyjnym a nie stroną internetową Urzędu Miejskiego Gminy Kostrzyn. Pozdrawiam
02-04-2019 21:31:10
Obserwatorka
A Jaki problem watawić tą sesje na tej stronie jak bylo kiedysz prosze o odpowiedz
02-04-2019 19:59:40
Obserwatorka
toms dziekuje za informacje ale dlaczego niemozna tutaj tego pokazać tajemnica
01-04-2019 23:19:25
toms
wejdź sobie na esesja
01-04-2019 23:04:44
Obserwatorka
Witam a transmisje z tej sesji bedzie
Aktualności
Niezapominajka
18

lip

IWNO, Park Mielżyńskich
Serce od Serca
w godz. 13:00-16:00

25

lip

Siedleczek, figurka
Bieg do Nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

28

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:00

13

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

25

paź

DRZĄZGOWO, świetlica wiejska
Leśne Grzybobieganie - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku planujesz spędzić wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: