Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Trwa rewitalizacja Cieku Strumień. Pojawił się już zbiornik wodny - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Trwa rewitalizacja Cieku Strumień. Pojawił się już zbiornik wodny
04-03-2019 00:49   Janusz Ludwiczak
Trwają prace związane z budową ścieżki pieszo-rowerowej wraz z oświetleniem, która połączy ulicę Wrzesińską z Estkowskiego w Kostrzynie. Widoczny jest już zbiornik wodny, który ma pełnić funkcję mini jeziora. Niegdyś w tym miejscu znajdowało się już Jezioro Pło.

Rewitalizacja Cieku Strumień rozpoczęła się w połowie lutego. W ramach inwestycji wyłoniona w przetargu firma Perfecta z Komornik wybuduje rekreacyjną ściekę pieszo-rowerową wraz z oświetleniem, która połączy ulicę Wrzesińską i Estkowskiego w Kostrzynie. Ścieżka stanowić będzie promenadę, która w przyszłości ma połączyć się z ulicą Szewską (wzdłuż Kuśnierskiej) i Stawną do ulicy Średzkiej. Wzdłuż promenady pojawią się ławki i zamontowane zostanie oświetlenie.

W pobliżu placu Kurdeszowego, pomiędzy ulicami Wrzesińską i Estkowskiego można zaobserwować już zbiornik wodny, który pojawia się w miejscu, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdowało się jezioro Pło. Zbiornik wodny będzie miał docelowo 0,7 hektarów powierzchni. W ramach prac oczyszczone zostanie trzcinowisko oraz umocnione zostaną skarpy. Inwestycję tą realizuje średzka firma Rom-Kop.

Inwestycja kosztować będzie ok. 450 tysięcy złotych.


Fot: Urząd Miejski w Kostrzynie/zbiory archiwalne


Fot: Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Kostrzynie

Jezioro Pło – było naturalną granicą między miastem Kostrzyn a wsią Strumiany. Ze źródeł z 1485 roku wynika, że nad jeziorem mieścił się młyn przy ulicy Pobiedziskiej (dziś Mickiewicza). Z jeziora tego czerpano wodę na potrzeby warzenia piwa. Jezioro Pło zaczęło znikać wraz z budową drogi z Poznania do Siedlca.

– W roku 1790 porządkowa komisja cywilno-wojskowa nakazała budowę ulicy Sielskiej "z pominięciem błot jeziornych". W 1840 r. jezioro było już na tyle wyschnięte, że podjęto się budowy przez nie ulicy Wrzesińskiej. Jezioro zarosło w typowy sposób - najpierw przekształciło się w staw, później w trzęsowisko, a na końcu w torfowisko. Dzieje się to na skutek różnych działań, m.in. akumulacji tych terenów, czyli napływania osadów na sam dół, później wypłycania jeziora przez te osady. Po wojnie jeszcze istniał staw, który został później zasypany – powiedział Łukasz Szał, doktorant Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu, Stowarzyszenie Walka Kostrzyn.

Pozostałością po Jeziorze Pło jest "Ciek Strumień" wraz z torfowiskiem. Nazwa jezioro Pło pochodziła od rośliny, która porasta brzegi jeziora.


Komentarze (12)

14-03-2019 15:43:11
Karolina
Drogi "Żarcie" nieszczesliwe wypadki zdarzają się wszędzie - dziecko może wyrwać sie matce itp. A tak na marginesie czy ja pytałam o opłotowanie?Są inne sposoby zabezpieczenia akwenu,może o nich słyszałeś?Obrażanie mnie i mojego dziecka świadczy o Tobie,wyraziłam swoje poglądy oraz spostrzeżenia a Ty nie potrafiłeś przyjąć ich do wiadomości i uszanować. Zaatakowales mnie i moje dziecko.Zapewniam Cie że pomocy psychologa nie potrzebujemy i a tym samym nie mamy myśli samobójczych.
13-03-2019 07:00:21
Żart
Idąc Twoim tokiem rozumowania wszystkie akweny wodne powinny być opłotowane,zagrodzone i zabarykadowane wręcz.W żadnym mieście nie mogłoby być np bulwarów.A wyobraźni to najwidoczniej Tobie brakuje lub Twojemu dziecku skoro nie potrafisz wyobrazić sobie bezpiecznej zabawy.Ty jesteś odpowiedzialna za bezpieczeństwo Twojego dziecka a nie Urząd Miasta.O wycieczkach osobistych szkoda słów...radzę ochłonąć,to nie epoznań.
12-03-2019 14:22:55
Karolina
Myślę, że kometnarz "Żart" świadczy o Twojej inteligencji i braku wyobrażni. Zresztą sam Nick już jest przykladem, że z myśleniem u Ciebie ciężko. Nie wiem czy nieszczęsliwe wypadki należy porównywać z samobójstwami?!Trochę Cię poniosło. A dyskusja z "Żart"nie ma najmniejszego sensu.Pozdrawiam
11-03-2019 19:29:54
Żart
Jeżeli dziecko ma zapędy samobójcze to od tego jest psycholog.
11-03-2019 19:14:23
Karolina
Żart...place zabaw na Malcie usytuowane są w większej odległości niż w Kostrzynie.Bezpieczenstwo dzieci jest najważniejsze...
10-03-2019 20:44:00
Żart
Tak ,najlepiej niech opłotują,jakiś żart chyba.Na Malcie są place zabaw i ktoś zabezpiecza teren?Dzieci trzeba pilnować
10-03-2019 14:05:18
Karolina
Ciekawe czy zbiornik wodny będzie zabezpieczony?W pobliżu jest plac zabaw a nie od dziś wiadomo,że dzieci do wody ciągną.
09-03-2019 14:28:32
Zdzich
Fanaberia,nie fanaberia,teren ma potencjał rekreacyjno-spacerowy i grzechem byłoby nie ucywilizować tego wygonu.Ciagi pieszo-rowerowe ,ławeczki, oświetlenie i jakaś sensowna zieleń i będzie dobrze.Najważniejsze żeby było to robione sukcesywnie, według konkretnego projektu
08-03-2019 14:31:02
Janusz
Lepiej było za poprzedniego burmistrza o co nie padło pytanie odpowiedź zawsze ta sama:No teraz nie mamy pieniędzy. Dobrze że jest co kolwiek robione a nie jak przez poprzednie lata. Pozdrawiam urodzony mieszkaniec Kostrzyna
07-03-2019 23:35:00
Mikołaj
Rzeczywiście fanaberia naszych burmistrzów. Myślą, że zrobią z Kostrzyna kurort. To i tak się nie uda. A gdzie obiecane nowe przedszkole?
05-03-2019 09:20:31
Bob Budowniczy
Nowy zbiornik ma bezpośredni związek z budową tunelu. Warunki gruntowe są tam bardzo złe. Widać to w badaniach geotechnicznych załączonych do przetargu. Lokalizacja tunelu w miejscu jeziora to dosłownie pakowanie pieniędzy w błoto.
05-03-2019 07:59:53
Michał
Fanaberia włodarzy gminy...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

25

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: