Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dwie kandydatki walczą o mandat radnej – mini-debata - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Dwie kandydatki walczą o mandat radnej – mini-debata
11-07-2024 11:47   Janusz Ludwiczak
W najbliższą niedzielę odbędą się wybory uzupełniające w okręgu nr 11, obejmującym kostrzyńskie Andrzejewo oraz zachodnią część osiedla Grunwaldzkiego.
W naszej MINI-debacie przybliżamy kandydatki do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Kandydatki zapytaliśmy dlaczego startują w wyborach, jakie widzą pięć najważniejszych spraw do załatwienia w kadencji.

W niedzielę, 14 lipca mieszkańcy Andrzejewa i zachodniej części osiedla Grunwaldzkiego, czyli okręgu nr 11 będą wybierać nowego radnego, po tym jak 19 kwietnia, czyli niespełna dwa tygodnie po wyborach samorządowych mandat złożył Grzegorz Banaszak, dotychczasowy przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

W wyborach uzupełniających startują dwie kandydatki:
• Agnieszka Pakulska z KWW Serce dla Kostrzyna;
• Honorata Szak z KWW Honoraty Szak.

Podobnie jak miało to miejsce przed kwietniowymi wyborami samorządowymi, także tym razem przeprowadziliśmy MINI-debatę z kandydatkami, które były pytane o ocenę poprzedniej kadencji samorządu, jak i również jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat. Kandydatki zapytaliśmy także o bieżące sprawy i inwestycje.

Honorata Szak podtrzymała swoje odpowiedzi z poprzednich wyborów.
Z kolei Agnieszka Pakulska nie kandydowała w kwietniowych wyborach samorządowych.

Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:
Agnieszka Pakulska, lat 51, Kostrzyn - KWW Serce dla Kostrzyna:
Jestem kostrzynianką od dwudziestu lat. Moja rodzina, w tym moi śp. Rodzice - Maria z d. Kozłowicz i Mieczysław Kubiakowie – od wielu pokoleń związana jest z Kostrzynem i ziemią kostrzyńską. Tu rozpoczęłam moją pierwszą pracę po studiach. Wtedy też nabyłam działkę, na której później postawiłam własny dom rodzinny. Z terenem Osiedla Kórnickiego jestem szczególnie związana poprzez projekt kościoła oraz kilkuletnie całotygodniowe organistowanie. Tu mieszkali moi Dziadkowie, tu mam wielu znajomych, niejednokrotnie żałowałam, że to właśnie nie tutaj zamieszkałam (choć dzielą nas tylko tory).
Zawodowo zajmuję się architekturą, urbanistyką i planowaniem przestrzennym, dlatego szczególnie w tym zakresie pragnę służyć wsparciem Mieszkańcom. Od wielu lat, w związku ze zdobytym doświadczeniem zawodowym, działam w wielu miejscach i instytucjach, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Największą jednak radość sprawia mi służenie konkretnemu środowisku, konkretnym ludziom - tym, z którymi żyję na co dzień. Staram się to czynić nie tylko poprzez wykonywaną przeze mnie pracę, ale również na niwie muzycznej i kulturalnej. Ogromną satysfakcję przynosi mi prowadzenie chóru, zrzeszającego mieszkańców naszej Gminy oraz utworzenie „Kostrzyńskiego Towarzystwa Kulturalnego”, mającego bogate plany dla Mieszkańców.
Po więcej informacji zapraszam Państwa na mój profil na fb: „Agnieszka Pakulska – kandydatka do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn” oraz do przekazywania swoich sugestii poprzez Messengera lub na adres: ag.pakulska@gmail.com.
Honorata Szak, lat 48, Kostrzyn - KWW Honoraty Szak:
Mam 48 lat, od urodzenia mieszkam w Gminie Kostrzyn. Jestem absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, od 25 lat zawodowo związana z Kostrzynem, pracuje jako główna księgowa w jednej z kostrzyńskich firm. Jako matka trzech córek: Zuzanny, Antoniny i Michaliny przez lata czynnie działałam w Radzie Rodziców zarówno w Przedszkolu Publicznym Jacek i Agatka w Kostrzynie, jaki i w Szkole Podstawowej nr 2 w Kostrzynie. Jestem członkiem rady parafialnej przy Parafii Bł. Jolanty w Kostrzynie, współorganizatorką osiedlowych wydarzeń kulturalnych m.in. festynów, koncertów oraz koordynatorek projektu FAMI realizowanego przy współpracy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, działania wspierającego integrację ukraińskich uchodźców.
1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn?
Agnieszka Pakulska:
Nasza Gmina jest bardzo dobrze położona i należy wykorzystać jej walory. Osiedle Kórnickie jest terenem szybko rozwijającym się, z wielkim potencjałem rozwoju przestrzennego, który należy dokładnie zdefiniować i czuwać nad jego właściwą realizacją. Pragnę promować i wdrażać działania i rozwiązania, które mogą usprawnić, ułatwić i uprzyjemnić życie Mieszkańcom, sprzyjać Ich integracji. Pełnienie funkcji radnej może mi te działania umożliwić.
Honorata Szak:
Chciałabym być ambasadorem pomysłów i propozycji ukierunkowanych na rozwój Osiedli Grunwaldzkiego i Kórnickiego. Pełna uśmiechu i życzliwości chcę dbać o potrzeby i oczekiwania mieszkańców tego rejonu gminy. Zamierzam być głosem w samorządzie, który będzie miał odwagę sformułować i przeforsować realizację najpilniejszych bolączek mieszkańców naszej społeczności. Jako kobieta z całą pewnością zadbam o odpowiedni poziom estetyczny realizowanych w naszej okolicy inwestycji. Zależy mi na tworzeniu miejskich przestrzeni przyjaznych, kompleksowych i pełnych zieleni.
2. Jak ocenia Pani poprzednią kadencję rady gminy oraz burmistrza? Co udało się zrobić, a czego nie?
Agnieszka Pakulska:
Dzięki sporym dofinansowaniom (nawet do 98%) poprzedniej Radzie udało się zrealizować wiele inwestycji. Co do ich zasadności – jest to sprawa dyskusyjna. Brakowało możliwości debaty, sugestii, konsultacji z fachowcami i ekspertami wielu dziedzin. Nie może o tak ważnych przedsięwzięciach decydować tylko mała, wciąż ta sama grupa. Zabrakło szerszego wyjaśnienia Mieszkańcom motywów podejmowanych przez Urząd decyzji co do poszczególnych inwestycji. Pragnę, by w przyszłości takie działania były szeroko konsultowane i jest to jednym z moich celów działania na rzecz Gminy.
Honorata Szak:
Ostatnie 9 lat to niezaprzeczalnie kamień milowy w rozwoju naszej Gminy. Nowopowstała infrastruktura drogowa, kanalizacyjna, oświatowa, sportowa, rekreacyjna czy społeczna to sukces obecnego i zapewne przyszłego włodarza naszej Gminy i współpracujących z nim ludźmi. Największym dotychczasowym sukcesem była niewątpliwie budowa tunelu, który raz na zawsze bezkolizyjnie połączył podzieloną dotąd torami kolejowymi gminę. Cały czas czekamy jednak na inwestycje w naszej części miasta na Osiedlu Grunwaldzkim i Kórnickim.
3. Ta kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pani do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?
Agnieszka Pakulska:
  1. Tworzenie oraz ulepszanie istniejących przestrzeni publicznych – ogromnie ważnych miejsc integracji Mieszkańców (drogi, chodniki, zieleń urządzona, parki, miejsca rekreacji, poparta przez Mieszkańców inicjatywa stworzenia wybiegu dla psów, więcej koszy na śmieci, miejsca grillowania/ogniska, lekcji na powietrzu); w tym punkcie pragnę uwzględnić rewitalizację serca miasta – Rynku – w związku z tym proponuję ponowne pochylenie się nad studencką koncepcją, uwzględnienie funkcjonalności właściwej dla przestrzeni rynku staromiejskiego, szerokie konsultacje wśród Mieszkańców, lokalnych Przedsiębiorców, ekspertów w dziedzinie urbanistyki, architektury, historii, a nawet rozpisanie ogólnopolskiego konkursu wśród doświadczonych biur architektonicznych;
  2. Usprawnienie układu komunikacyjnego, połączonego z jednoczesnym rozwojem infrastruktury kanalizacyjnej – jak najszybsza realizacja obwodnicy dla jadących w kierunku Swarzędza, Poznania, proponowanej w programie działań Gminy (na 2024 r. planowana jest dokumentacja projektowa), wiodącej bezpośrednio do ul. Kórnickiej, a w związku z tym przebudowa przejazdu, umożliwiająca ruch pieszy i rowerowy (w tej chwili jest tylko jezdnia); powinno to nastąpić przed rewitalizacją Rynku;
  3. Modernizacja dworca i jego otoczenia po obu stronach torowiska – brakuje miejsc parkingowych, poczekalni na miarę dzisiejszych czasów, otwartej przez większą część doby, z automatami gastronomicznymi, zadaszenia na całej długości peronu (obecnie trudno się schronić przed złą pogodą);
  4. Wprowadzenie alternatywnego środka komunikacji publicznej – autobusu dalekobieżnego, z trasą umożliwiającą przesiadkę na zewnętrzny autobus (Swarzędz, Kleszczewo, Pobiedziska, Poznań), tramwaj oraz uwzględniającą przystanki realizowanej obwodnicy kolejowej Poznania;
  5. Rozwój kulturalny – stworzenie możliwości jak najszerszego pola aktywności kulturalnej na wysokim poziomie, w tym organizacja koncertów różnego typu muzyki, wystaw, wykładów, wspieranie rozwoju talentów, lokalnych artystów, utworzenie sali koncertowej.
Honorata Szak:
  1. Kontynuacja budowy kanalizacji sanitarnej na terenach, do których ta wydawałaby się oczywista w tych czasach infrastruktura nadal nie dotarła,
  2. Kontynuacja budowy dróg i modernizacja istniejącej infrastruktury drogowej o szczególnym znaczeniu dla poprawy komunikacji i bezpieczeństwa naszych mieszkańców,
  3. Przebudowa kostrzyńskiego rynku wraz z układem drogowym w centrum miasta,
  4. Budowa ścieżek rowerowych łączących miasto Kostrzyn z gminnymi miejscowościami oraz terenami atrakcyjnymi przyrodniczo,
  5. Budowa parkingu przy dworcu kolejowym oraz zadaszonej wiaty rowerowej od strony Osiedla Grunwaldzkiego dla mieszkańców korzystających z PKP.
4. Czy w Kostrzynie należy wprowadzić strefę płatnego parkowania? TAK/NIE? Dlaczego?
Agnieszka Pakulska:
Strefa płatnego parkowania nie jest sprawą priorytetową, najpierw należy stworzyć miejsca do parkowania. Trzeba pamiętać, że koszty utrzymania takiej strefy przewyższają pochodzące z niej dochody (chyba, że opłaty bardzo wysokie) – urządzenia, kolejne etaty, a przy tym wprowadzenie zamieszania – parkometr trzeba znaleźć, opłacić, wrócić, nerwowo spoglądać na zegarek (chyba, że system elektroniczny). Jest to temat dyskusyjny, nieistotny w porównaniu z innymi problemami, sprawa kwalifikująca się do debaty publicznej.
Honorata Szak:
Strefę płatnego parkowania należałoby wprowadzić jedynie w ścisłym centrum miasta, tak aby umożliwić każdemu mieszkańcowi zaparkowanie i załatwienie sprawy w okolicy kostrzyńskiego rynku. Konieczne byłoby przy tym określenie maksymalnego dopuszczalnego czasu na pozostawienie w tej strefie samochodu bez opłaty. Przy tej okazji powinien powstać także kolejny duży , ogólnodostępny parking niedaleko centrum, na wzór tego wybudowanego między ulicą Szymańskiego a Kilińskiego.
5. Czy powinien być kontynuowany budżet obywatelski gminy Kostrzyn?
Agnieszka Pakulska:
Koniecznie! Jednym z moich głównych celów jest taki, by Mieszkańcy mieli większy wpływ na to, co się dzieje w naszej Gminie.
Potrzebne jest nie tylko przywrócenie budżetu obywatelskiego, ale także podjęcie obowiązkowe dla wszystkich gmin w Polsce uchwały w sprawie inicjatywy lokalnej, która pozwoli Mieszkańcom w większym stopniu aktywizować się w przedsięwzięcia i da im realne narzędzie współdecydowania o istotnych dla nich sprawach.
Honorata Szak:
Uważam, że należy wrócić do idei budżetu obywatelskiego uprawniającego do ubiegania się ośrodki na realizację zgłoszonych i szczególnie ważnych dla lokalnej społeczności projektów. Sama byłam swego czasu współinicjatorką zwycięskiego w jednej z edycji budżetu obywatelskiego projektu budowy pierwszego w Kostrzynie skateparku. Pomysł wyłącznie ze względów proceduralnych nie doczekał się realizacji w proponowanej lokalizacji tj. na placu przy kościele bł. Jolanty. W efekcie podjętych wówczas przez Burmistrza działań doszło do budowy zdecydowanie większego skateparku na terenie przy Orliku, co umożliwiło jednocześnie dostęp do niego dla dzieci i młodzieży z całej gminy.
6. Planowana jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Jednak wiele wsi w gminie nie ma dostępu do kanalizacji. Co Pani zrobi, żeby ten problem rozwiązać?
Agnieszka Pakulska:
Te zadania dla Gminy są oczywiste, podstawowe. Zgadzam się z pozostałymi Radnymi, że należy zmodernizować i rozbudować oczyszczalnię ścieków oraz sieć kanalizacji sanitarnej. Chciałabym zachęcić Burmistrza do ustalenia priorytetów w zakresie inwestycji, w tym dotyczących rozbudowy/budowy sieci kanalizacyjnej. Jedyną zatem przeszkodą może być brak środków. Należy podjąć debatę nad ograniczeniem części wydatków przez Urząd. Gmina powinna skorzystać z preferencyjnych kredytów, dających możliwość wnioskowania o umorzenie części zadłużenia.
Honorata Szak:
Nie jest to temat, który można rozwiązać jednoosobowo. Zamierzam zdecydowanie popierać i współpracować z pozostałymi radnymi na rzecz rozwoju sieci kanalizacyjnej w naszej gminie. Wszelkie inicjatywy podejmowane przez Urząd Miejski i Zakład Komunalny w temacie projektowania, a następnie budowy sieci kanalizacji sanitarnej z całą pewnością zyskają moją pełną akceptację. Kanalizacja to infrastruktura, która powinna objąć jak najwięcej mieszkańców, co wpływa także na ochronę naszego środowiska.
7. W ostatnim czasie w Kostrzynie powstała tężnia, lodowisko i kilka boisk. Czy w gminie powinien powstać również basen?
Agnieszka Pakulska:
Oczywiście, że basen byłby inwestycją pożądaną, ale uważam, że na obecnym etapie jest to niemożliwe, a na realizację czeka wiele innych ważniejszych inwestycji, jak np. budowa i remonty dróg czy kanalizacja. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że z budową basenu wiążą się ogromne koszty i realizacji, i późniejszej jego eksploatacji. Lepiej wprowadzić proponowany wcześniej autobus dalekobieżny z przystankiem np. przy basenie w Swarzędzu, Kórniku czy Termach Maltańskich.
Honorata Szak:
Z całą pewnością jest to inwestycja uzasadniona społecznie. Natomiast stworzenie takiego obiektu powinno być poprzedzone analizami dotyczącymi nie tylko kosztu samej budowy, bo na to zapewne udałoby się pozyskać częściowe finansowanie ze środków zewnętrznych ale przede wszystkim późniejszej jego eksploatacji i utrzymania. Budżet gminy jest ograniczony, a zadania w nim ujmowane są wynikiem pewnych wyborów. Analiza finansowa takiego przedsięwzięcia pozwoliłaby odpowiedzieć na pytanie czy w perspektywie kolejnej kadencji taka inwestycja jest możliwa w kontekście choćby istniejących jeszcze cały czas niedoborów w infrastrukturze drogowej czy kanalizacyjnej. Kwestią drugorzędną jest także atrakcyjność dla mieszkańców takiego miejskiego obiektu w zderzeniu z basenami, które już funkcjonują w całkiem niedalekiej odległości od Kostrzyna, a które kuszą wieloma dodatkowymi atrakcjami (nowoczesne zjeżdżalnie czy wody geotermalne).
8. Jakie Pani zdaniem są najważniejsze problemy w Pani okręgu? Jak można je rozwiązać?
Agnieszka Pakulska:
Podstawową sprawą jest budowa dróg, infrastruktury kanalizacyjnej, chodników, przy równoczesnym uwzględnieniu terenów biologicznie czynnych – zieleni. Spacerując w ostatnich upalnych dniach po ulicach widzę też, jak bardzo przydały by się nasadzenia – aleje drzew. Konieczne jest zaplanowanie większej ilości terenów publicznych, integrujących mieszkańców oraz ciągów spacerowych z ławkami, koszami na śmieci, placyków, wybiegu dla psów. Kto śledzi mój profil na fb, ten wie, co mam na myśli. Jak najszybciej należy takie przestrzenie wskazywać w dokumentach planistycznych, by była możliwość wydzielenia i pozyskania takiego terenu, zanim nie zostanie zabudowany.
Zauważam też problem na niektórych ulicach już zrealizowanych, że nie przewidziano przy nich ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Jest też problem szerszy – komunikacyjny, z dojazdem w kierunku Swarzędza, Poznania (wielu Mieszkańców pracuje w Antoninku). Wspomniana obwodnica znacznie ułatwi i przyspieszy dojazd. Pociągnie to za sobą realizację ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż i przez torowisko.
Oczywiście modernizacja dworca kolejowego i wprowadzenie odjeżdżającego z niego dalekobieżnego autobusu.
Honorata Szak:
Największą bolączką mieszkańców mojego okręgu jest cały czas brak kompleksowej infrastruktury drogowej, w związku z czym istnieją także duże niedobory w elementach małej architektury – nie ma wystarczającej liczby ławek czy koszy na śmieci. Potrzebna jest także budowa monitoringu miejskiego na ulicach Osiedli Grunwaldzkiego i Kórnickiego oraz włączenie go do systemu obsługiwanego przez policję – dla poprawy bezpieczeństwa nas mieszkańców i naszych nieruchomości.
Jak najszybciej powinien powstać parking przy dworcu kolejowym i zadaszona wiata rowerowa od strony Osiedla Grunwaldzkiego, dla mieszkańców korzystających z PKP. Z naszej strony torów brak jest miejsca, gdzie mogłaby się spotykać i integrować młodzież oraz dorośli. Chciałabym doprowadzić do wzbogacenia terenów rekreacyjnych o nowe elementy – zestaw do Street Workout i pole do gry w bule. Moim celem jest doprowadzenie do budowy na terenie naszych osiedli pierwszego w gminie kortu squasha.
9. Od pięciu lat funkcjonuje Kostrzyńska Komunikacja Publiczna (KKP). Jednak wiele połączeń jest niedostosowanych do pociągów. Sporo kursów uwzględnia tylko dojazdy do szkół. Jak można poprawić funkcjonowanie KKP, by była bardziej dostępna dla mieszkańców?
Agnieszka Pakulska:
Należy przeprowadzić rozeznanie, w jakich godzinach i na jakich trasach połączenia powinny być zintensyfikowane. Co do pociągów – sprawa jest oczywista: wystarczy kursy autobusów dostosować do rozkładu jazdy pociągów. Jeśli chodzi o pozostałe trasy – na terenie Gminy powinny jeździć busy, ponieważ duże autobusy często jeżdżą puste. Zabiegać też będę o kursy autobusów poza granice Gminy.
Honorata Szak:
Należałoby w tym temacie szczegółowo przeanalizować rozkład jazdy pociągów w odniesieniu do obecnych możliwości sprzętowych kostrzyńskiej komunikacji. Pozwoli to ocenić czy być może najprostsze, od razu nasuwające się rozwiązanie tj. uzupełnienie taboru autobusowego o kolejny pojazd nie byłoby rozwiązaniem najlepszym i przyczyniającym się do zwiększenia dostępności KKP dla mieszkańców.


Fot: KWW, arch.pryw.

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Aktualności
Niezapominajka
13

lip

Drzązgowo
Festyn rodzinny w Drzązgowie
w godz. 16:00-24:00

14

lip

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

16:00
SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Spotkanie integracyjne

KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - okręg nr 11 (Andrzejewo i zachodnia część os. Grunwaldzkiego w Kostrzynie)
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

15

lip

17:30
TARNOWO, świetlica wiejska
"Diamentowa podróż Zosi" - spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Kurtynka

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: