Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będzie skwer ks. Antoniego Ludwiczaka - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Będzie skwer ks. Antoniego Ludwiczaka
19-06-2024 15:42   Janusz Ludwiczak
Wybitny działacz społeczno-oświatowy, członek Narodowej Demokracji (endecji), propagator czytelnictwa, założyciel Uniwersytetów Ludowych, który został aresztowany przez gestapo i został zamordowany w obozie koncentracyjnym, ks. Antoni Ludwiczak będzie miał swój skwer przy zbiegu ulic Wieniawskiego i Chopina w Kostrzynie.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisja oświaty, kultury, sportu i zdrowia Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn jednogłośnie zaopiniowała projekt nadania skweru im. śp. ks. Antoniego Ludwiczaka.

Propozycję nadania patrona skwerowi przy zbiegu ulic Chopina i Wieniawskiego w Kostrzynie zaproponował jeden z mieszkańców.

Ks. Antoni Ludwiczak urodził się 15 maj 1878 roku w Kostrzynie. Był wybitnym działaczem społeczno-oświatowym.

"Dzieje ks. A. Ludwiczaka wpisane są w najchlubniejszy nurt historii Wielkopolski i kraju. Ukończył szkołę ludową w Poznaniu, a następnie Gimnazjum im. Marii Magdaleny w Poznaniu, gdzie był członkiem tajnego kółka samokształceniowo-patriotycznego. W 1900 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu. Wyświęcony w 1903 r., był kolejno wikarym w Lubaszu, Buku, Ostrzeszowie i Ostrowie, a od 1912 r. proboszczem w Pniewach. Już w Lubaszu podjął pracę społeczno-oświatową, zwłaszcza wśród młodzieży. W 1906 r. związał się z działalnością Ligi Polskiej, a później Narodowej Demokracji. Od 1908 r. działał w Towarzystwie Czytelni Ludowych, a od 1912 r. jako sekretarz generalny TCL i kontroler bibliotek. Założył gazetkę Przyjaciel Młodzieży (1910), pisywał w Przeglądzie Oświatowym, Przeglądzie Kościelnym, Robotniku, wydawał popularne broszury, pocztówki i telegramy patriotyczne. Organizował kursy dla bibliotekarzy.
Jako działacz TCL zajmował się także stowarzyszeniami polonijnymi w Niemczech, jak również pracą w Straży i Towarzystwie Demokratyczno-Narodowym. W 1918 r. należał do tajnego Komitetu Obywatelskiego, z którego wyłoniły się rady ludowe. Ks. Antoni Ludwiczak założył Radę Ludową w Pniewach, która była współorganizatorką Powstania Wielkopolskiego na tym terenie. Jako delegat powiatu szamotulskiego brał udział w Polskim Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu w dniach od 3 do 5 grudnia 1918 r.
W 1919 r. został posłem na Sejm Ustawodawczy. Brał udział w akcji plebiscytowej na Warmii, Mazurach (1920) i Górnym śląsku (1920-1921). Utrzymywał kontakty z Serbołużyczanami. W 1921 r. wycofał się z pracy politycznej i w TCL, a zajął się gorliwie założonym przez siebie Uniwersytetem Ludowym w Dalkach koło Gniezna, gdzie w okresie jesienno-zimowym organizowane były zajęcia dla młodych rolników i dziewcząt wiejskich. Podobne uniwersytety założył później w pomorskim Zagórzu oraz w Odolanowie.
Od lipca 1938 r. został administratorem parafii w Chełmcach (pow. inowrocławski), gdzie gorliwie wykonywał swoje obowiązki. Aresztowany przez Gestapo w listopadzie 1939 r., przebywał w obozach koncentracyjnych w Stutthofie, Sachsenhausen, Dachau, gdzie więziono polskich księży, a potem w Hartcheim k/Linzu, gdzie zginął 17 czerwca 1942 r. Jego pamięć uczczono tablicą w katedrze poznańskiej, tablicami pamiątkowymi na ścianach kościołów w Kostrzynie i Lubaszu oraz na budynku uniwersytetu w Dalkach pod Gnieznem. Jedna z ulic Gniezna nosi jego imię. W 1996 r. wydany został medal pamiątkowy pt.: „Mistrz i uczeń”, na którym pokazano sylwetki A. Ludwiczaka i jego ucznia Stanisława Mikołajczyka" – opisuje Barbara Dąbrowska w "Kostrzyńskim Słowniku Biograficznym".

Ostateczną decyzję w sprawie nadania skweru podejmie Rada Miejska Gminy Kostrzyn podczas lipcowej sesji.


Aktualności
Niezapominajka
13

lip

Drzązgowo
Festyn rodzinny w Drzązgowie
w godz. 16:00-24:00

14

lip

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

16:00
SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Spotkanie integracyjne

KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - okręg nr 11 (Andrzejewo i zachodnia część os. Grunwaldzkiego w Kostrzynie)
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

15

lip

17:30
TARNOWO, świetlica wiejska
"Diamentowa podróż Zosi" - spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Kurtynka

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: