Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Leśnej Grobli ma powstać "żwirownia" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Leśnej Grobli ma powstać "żwirownia"
14-02-2019 22:36   Janusz Ludwiczak
Prywatny inwestor chce na dzierżawionej działce wybudować kopalnię odkrywkową złoża kruszywa naturalnego, w której ma być wydobywany piasek i żwir. Część mieszkańców Leśnej Grobli i Siedleczka jest jednak przeciwna realizacji tej inwestycji. Pod koniec stycznia odbyła się rozprawa administracyjna, podczas której mieszkańcy obawiali się, że żwirownia będzie powodować hałas i źle wpłynie na środowisko, a ciężarówki zniszczą istniejące drogi dojazdowe.

Żwirownia ma powstać w Leśnej Grobli, niedaleko skrzyżowania dróg prowadzących do Siedleczka i Brzeźna. Inwestycję chce zrealizować spółka Trans-Bruk, która w styczniu zeszłego roku wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

– Inwestor chce wybudować żwirownię na gruncie dzierżawionym. W styczniu 2018 r. wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji. Zwróciliśmy się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o opinię i raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Obie instytucje stwierdziły, że nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko – mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

W kwietniu zeszłego roku do burmistrza wpłynęły pisma mieszkańców z protestem dotyczącym inwestycji. Inwestor został zobowiązany do przygotowania raportu oddziaływania na środowisko, co też uczynił.

– Inwestor zapewnia, że eksploatacja prowadzona będzie przez 10 lat, po tym czasie teren zostanie zrekultywowany, pojawi się zbiornik wodny, ogólnodostępny, który będzie takim sztucznym jeziorem, jednak w to nie wierzą mieszkańcy – wskazuje wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Przez cały styczeń mieszkańcy mogli składać uwagi i wnioski do postępowania. Z kolei pod koniec stycznia odbyła się rozprawa administracyjna z udziałem przedstawiciela inwestora, władz gminy i zainteresowanych mieszkańców.

Jak zapewnił inwestor, od strony najbliższej zabudowy wykonane zostanie zwałowisko o wysokości 3 metrów, które pełnić będzie rolę ekranu akustycznego, a maszyny pracować będą na głębokości 6,7 metrów poniżej poziomu terenu. Żwirownię ma obsługiwać 13 pojazdów.

Mieszkańcy obawiają się jednak, że kopalnia odkrywkowa żwiru i piasku będzie powodować hałas i źle wpłynie na środowisko, a ciężarówki zniszczą istniejące drogi dojazdowe.

Póki co inwestor nie może rozpocząć prac. Zanim burmistrz wyda decyzję w sprawie inwestycji najpierw rozpatrzone zostaną uwagi zgłoszone przez mieszkańców.

Teren inwestycji - Map: Urząd Miejski w Kostrzynie

Protokół z rozprawy administracyjnej w sprawie inwestycji {POBIERZ PDF}


Na zdjęciach miejsce, w którym ma powstać "żwirownia" (fot. 0-4)
oraz ostatnia czynna odkrywka w Siedleczku
Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (2)

16-02-2019 17:27:04
PawelK
Szanowny Inwestorze i Władze Gminy Kostrzyn, nie bardzo osobiście byłem poinformowany o planowanej lokalizacji inwestycji choć o proteście słyszałem i zgłaszałem swoją gotowość i pomoc, moja wina brak czasu itp ale zapewniam Was wszystkich że Leśna Grobla nie jest i nie będzie terenem na którym będą powstawały kolejne uciążliwe inwestycje ! Jak bardzo gmina się troszczy o swoich mieszkańców można się osobiści przekonać pokonując drogę z Leśnej Grobli do Siedleczka i dalej do Brzeźna. Wiele lat tą drogą poruszają się pojazdy z już istniejącej kopalni a mieszkańcy dobrze wiedza że jest to czyste lekceważenie mieszkańców skazując ich na poruszanie się kompletnie zrujnowaną drogą gruntową. Gmina od 10 lat gra informacją że to nie nasz teren i nie możemy nic, co oczywiście jest wierutną bzdurą. Tak jest po prostu łatwiej bo taniej ! Jak wygląda droga z Siedleczka do Brzeźna zrujnowana przez ten sam transport urobku z istniejącej kopalni a Wy macie czelność planować kolejna kopalnie ? Bądźcie pewni że nic z tego nie będzie, nie będzie układzików, kolesiostwa nic nie będzie. Wpierw drogi Panowie ! nie połatane, nie posypane na odwal się tłuczniem a zbudowane od podstaw w klasie minimum KR3-KR4 to wtedy możecie zacząć prosić mieszkańców o możliwą lokalizację. A dzisiaj zapraszam Władze Gminy na spacer np z dzieckiem odprowadzając na przystanek w Siedleczku w tym gnoju lub pyle latem, przyjdźcie posmak
16-02-2019 15:58:27
Tomek
O nie, żadnej żwirowni. Niszczenie przyrody, zniszczone drogi czy to w Wiktorowie czy to w Brzeźnie.
Aktualności
Niezapominajka
30

maj

12:00
Kostrzyn
Procesja Bożego Ciała ulicami Kostrzyna - z fary do parafii bł. Jolanty

02

cze

18:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Kosynier Sokołowo

04

cze

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Glinka

19:00
BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
Wybory sołeckie - Sołectwo Brzeźno

05

cze

17:00
SIEDLECZEK, świetlica
Wybory sołeckie - Sołectwo Siedleczek

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: