Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

PKP = Poniedziałkowy Kolejowy Paraliż, czyli odwołane i spóźnione o kilka godzin pociągi {►FILM} [AKTUALIZACJA] - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
PKP = Poniedziałkowy Kolejowy Paraliż, czyli odwołane i spóźnione o kilka godzin pociągi {►FILM} [AKTUALIZACJA]
03-06-2024 23:52   Janusz Ludwiczak
Łatwego życia nie mieli w poniedziałkowy poranek i przedpołudnie pasażerowie pociągów. Wiele pociągów zostało uziemionych na stacji w Kostrzynie, a te które już ruszyły miały nawet po 2 godziny opóźnienia. Wszystko z powodu porannej awarii centrum sterowania ruchem.

Do awarii centrum sterowania ruchem (tzw. LCS) na stacji Poznań Główny doszło po godz. 3. Z tego powodu wstrzymany został ruch wielu pociągów do stolicy Wielkopolski.

Pociągi zostały uziemione także na stacji w Kostrzynie. Do Poznania nie mógł dojechać Intercity z Warszawy do Berlina.

Przed godz. 10 na peronie 2 stał pociąg, który do Wrześni miał odjechać niespełna kwadrans po godz. 8 i do tej pory miał ponad 100 minut opóźnienia!

– W związku z usterką urządzeń sterowania ruchem kolejowym występują zmiany w kursowaniu pociągów na Poznańskim Węźle Kolejowym. Na miejscu są serwis producenta i służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych, które pracują nad usunięciem usterki i przywróceniem rozkładowego kursowania pociągów. Powołany został także specjalny zespół składający się z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, który czuwa nad zmienioną organizacją ruchu. Przyczyny zdarzenia zbada komisja kolejowa – tłumaczy Radosław Śledziński, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe w Poznaniu.

Koleje Wielkopolskie odwołały w poniedziałek łącznie 36 połączeń. Na trasę w ogóle nie wyjechały pociągi również do i z Kostrzyna (70920 relacji Poznań Gł. 6:53 - Kostrzyn Wlkp., 77795 relacji Kostrzyn Wlkp. 7:34 - Poznań Gł., 70922 relacji Poznań Gł. 7:14 – Kostrzyn, 77737 relacji Kostrzyn 8:28 - Poznań Gł., 77734 relacji Poznań Gł 15:18 - Kostrzyn Wlkp., 77791/O Kostrzyn Wlkp 16:39 - Poznań Gł.).

Awarię udało się usunąć dopiero wieczorem.

Aktualizacja 04.06.2024 godz. 16:53 Przyczyną poniedziałkowej awarii na kolei był… piorun.
– Szczegółowe przyczyny wczorajszego zdarzenia wyjaśnia komisja. Wstępne ustalenia wskazują, że usterka urządzeń sterowania ruchem kolejowym wystąpiła po uderzeniu pioruna w element infrastruktury podczas intensywnej burzy z opadami. W Poznaniu – według danych meteorologicznych – punktowo spadło ponad 46 mm deszczu (46 litrów na 1 m²). Trudne warunki powodowały lokalne podtopienia.
System urządzeń sterowania ruchem kolejowym – zgodnie z obowiązującym przepisami – jest odpowiednio zabezpieczony, także przed skutkami burz. Na budynkach lub szafach zasilających stosowane są uziomy, elementy przepięciowe, separatory i odpowiednie kable, które chronią urządzenia po uderzeniu pioruna. Jednakże w przypadku bezpośredniego trafienia pioruna w dany element infrastruktury nie istnieją zabezpieczenia, które mogłyby zapewnić całkowitą ochronę
– poinformował Radosław Śledziński, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.
Z powodu awarii centrum sterowania ruchem pociągi notowały średnio ok. 41 minut opóźnienia. Najbardziej – bo aż 462 min. był opóźniony pociąg relacji Gniezno – Poznań Główny.
– Ponadto konieczne było odwołanie 59 pociągów (57 pociągów Kolei Wielkopolskich i 2 pociągi Polregio), skrócenie relacji 12 pociągów (4 PKP Intercity i 8 Kolei Wielkopolskich) i skierowanie okrężną trasą 7 pociągów (3 PKP Intercity i 4 Kolei Wielkopolskich) – wylicza Radosław Śledziński z Polskich Linii Kolejowych.
W sumie w poniedziałek, 3 czerwca opóźnionych było 681 pociągów na 28 476 minut łącznie.


Autor: Jakub Pluciński


R E K L A M A

Fot: Jakub Pluciński (1-4), Wiktoria Małecka (5)

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: