Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Trwa odbudowa 270-letniego wiatraka "koźlaka" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Trwa odbudowa 270-letniego wiatraka "koźlaka"
12-05-2024 18:29   Janusz Ludwiczak
W Czerlejnie prowadzone są prace związane z rewitalizacją i odbudową drewnianego wiatraka, pochodzącego z XVIII wieku.

Jak już informowaliśmy stojący od ponad 150 lat w Czerlejnie stary, drewniany wiatrak został rozebrany w listopadzie 2020 roku. "Koźlak" został rozłożony na części i zabezpieczony. Jego elementy zostały przewiezione na teren przy świetlicy wiejskiej w pobliskim Czerlejnku.

W maju 2020 r. gmina zakupiła koźlaka od właścicielki nieruchomości za 6,9 tys. zł brutto.

– Po otrzymaniu zgody Powiatowego Konserwatora Zabytków wiatrak zgodnie z projektem został rozebrany. Wszystkie elementy pochodzącego z drugiej połowy XVIII wieku zabytku zostały zabezpieczone a po odrestaurowaniu stanowić będą podstawę do odtworzenia Wiatraka "Koźlaka". Dokonana została ich pełna inwentaryzacja jak również konserwacja. Inicjatorem działań podejmowanych przez gminę jest pani Radna Beata Knopkiewicz. Zgodnie z jej wnioskiem Radni w 2020 roku zabezpieczyli środki na opracowanie dokumentacji relokacji i rewitalizacji wiatraka – informował Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

W połowie ubiegłego roku kostrzyński samorząd pozyskał nieco ponad 271 tysięcy złotych dofinansowania z budżetu państwa. Pozostałe środki dołożyła gmina.

We wrześniu 2023 r. ogłoszony został przetarg na konserwacje wiatraka i roboty budowlane, polegające na montażu "koźlaka" w nowym miejscu – przy zbiegu ulic Kostrzyńskiej i Wesołej w Czerlejnie, w pobliżu kościoła NMP Wniebowziętej. Do zamówienia publicznego wpłynęły dwie oferty, które opiewały na kwoty od 326 402,09 zł do 393 600 zł.

Wyłoniony w przetargu wykonawca – spółka Alta z Wrocławia musiał wykonać fundament żelbetowy, na ławie której posadowiona została konstrukcja wiatraka.

Niebawem prace będą dalej kontynuowane. Powiat Poznański przyznał właśnie 80 tys. zł dotacji (gmina aplikowała o 371 482,83 zł) w ramach konkursu na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych na terenie powiatu poznańskiego.


Znajdujący się w Czerlejnie, przy drodze do Kleszczewa drewniany wiatrak - koźlak został zbudowany na przełomie lat 1754-1780. Pierwotnie znajdował się w Spławiu. W 1865 został zakupiony przez Piotra Brodzińskiego i po jego rozebraniu elementy wiatraka zostały przewiezione i złożone ponownie w Czerlejnie. Wiatrak został uruchomiony w 1867 roku.


Komentarze (2)

12-05-2024 21:39:30
@1976
Koźlak zamiast kanalizacji przez 10 lat na otarcie łez.
12-05-2024 19:54:54
1976
Są ważniejsze zadania no ale cóż

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
30

maj

12:00
Kostrzyn
Procesja Bożego Ciała ulicami Kostrzyna - z fary do parafii bł. Jolanty

02

cze

18:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Kosynier Sokołowo

04

cze

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Glinka

19:00
BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
Wybory sołeckie - Sołectwo Brzeźno

05

cze

17:00
SIEDLECZEK, świetlica
Wybory sołeckie - Sołectwo Siedleczek

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: