Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Były proboszcz parafii bł. Jolanty stanął przed sądem – ks. Mateusz N. jest oskarżony o molestowanie dziecka - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Były proboszcz parafii bł. Jolanty stanął przed sądem – ks. Mateusz N. jest oskarżony o molestowanie dziecka
31-01-2024 17:14   Janusz Ludwiczak
Przed Sądem Rejonowym we Wrześni rozpoczął się proces byłego proboszcza Parafii błogosławionej Jolanty w Kostrzynie, który oskarżony jest o seksualne wykorzystanie 13-letniego chłopca. Duchownemu grozi do 12 lat więzienia.

O sprawie informowaliśmy 7 grudnia zeszłego roku. Były proboszcz Parafii błogosławionej Jolanty w Kostrzynie ks. Mateusz N. miał kilkukrotnie doprowadzić 13-letniego ministranta i ucznia szkoły, w której uczył do poddania się innym czynnościom seksualnym.

– Zarzut dotyczy kilkukrotnego nadużycia stosunku zależności. Podejrzany miał doprowadzić małoletnią osobę poniżej lat 15 do poddania się innej czynności seksualnej (to jest innej niż obcowanie płciowe). Do zdarzenia doszło kilkukrotnie od września 2022 roku do stycznia 2023 roku w Kostrzynie. Jest to czyn z artykułu 199 par. 2 Kodeksu Karnego, czyli wykorzystaniu stosunku zależności między sprawcą a osobą pokrzywdzoną i art. 200 par. 1 Kodeksu Karnego – popełnienie różnych czynności seksualnych, których sprawca dopuszcza się wobec osoby poniżej 15. roku życia. Podejrzany nie przyznał się do stawianych mu zarzutów oraz odmówił składania wyjaśnień, do czego ma prawo – mówił portalowi InfoKostrzyn.pl prokurator Paweł Karpiesiuk z Prokuratury Rejonowej we Wrześni.

– Prokurator postanowił zastosować tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze w związku z postępowaniem – poręczenie majątkowe w kwocie 7 tys. zł, zakaz zbliżania się na odległość nie mniejszą niż 50 metrów i kontaktowania się w jakikolwiek sposób z osobą pokrzywdzoną oraz zakaz przebywania przez podejrzanego w miejscach, w których mogą przebywać osoby małoletnie poniżej 15. roku życia. Za popełnione przestępstwa grozi kara do 2 do 12 lat więzienia – dodaje prokurator Paweł Karpiesiuk.

Zgłoszenie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie przez duchownego do prokuratury złożył delegat do spraw ochrony dzieci i młodzieży działający przy metropolicie poznańskim, po tym jak do kurii zgłosiła się matka poszkodowanego chłopca.

W środę rozpoczął się proces ks. Mateusza N. Prowadząca sprawę asesor sądowy Agata Kwiatkowska-Dobiecka wyłączyła jawność postępowania. Jak powiedziała: "biorąc pod uwagę charakter sprawy i dobro pokrzywdzonego, sąd rozważa z urzędu wyłączenie jawności rozprawy w całości".

– Niniejsza sprawa może wywołać silne wzburzenie w opinii publicznej, Udział publiczności w rozprawie bez wątpienia zakłóci przebieg rozprawy, będzie oddziaływał krępująco zarówno na oskarżonego, na przedstawicielkę ustawową pokrzywdzonego, jak i na przesłuchiwanych w sprawie świadków – zaznaczyła asesor sądowy Agata Kwiatkowska-Dobiecka.

I jak dodała: – W toku postępowania będą roztrząsane okoliczności związane z intymnym życiem uczestników postępowania. Samo postępowanie, a także odtworzenie przebiegu zdarzenia, jest niewątpliwie trudnym wydarzeniem dla uczestników postępowania, by zaoszczędzić im dodatkowego stresu konieczne jest wyłączenie jasności rozprawy w całości.

Na pierwszej rozprawie sąd miał przesłuchać sześcioro świadków. Jednym z nich jest delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży działający przy metropolicie poznańskim.

Jak powiedział mediom ks. kan. dr Benedykt Glinkowski sprawę zgłosił do prokuratury niezwłocznie po tym, jak uzyskał informację o zdarzeniu.

– Takie są zasady; każdy, kto otrzyma taką informację, jest zobowiązany złożyć doniesienie do prokuratury. Ja dosłownie na drugi dzień po otrzymaniu takiej informacji to zrobiłem. A poza tym, było prowadzone dochodzenie wstępne, jeżeli chodzi o kwestie kościelne, co też ja robiłem (…) sprawa została przekazana do Rzymu – zaznaczył ks. kan. dr Benedykt Glinkowski, delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży działający przy metropolicie poznańskim.

Ks. Mateusz N. od połowy grudnia nie jest już proboszczem Parafii bł. Jolanty w Kostrzynie. Został przeniesiony do Domu Księży Emerytów, gdzie pełni obowiązki dyrektora ośrodka. W wykazie Archidiecezji Poznańskiej przypisany jest do księży w parafii pw. Ducha Świętego w Poznaniu.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

cze

11:00
IWNO, Stara Cegielnia
Bieg "Cegła RUN" - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14

lip

KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - okręg nr 11 (Andrzejewo i zachodnia część os. Grunwaldzkiego w Kostrzynie)
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: