Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

O podziałach i mowie nienawiści - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
O podziałach i mowie nienawiści
07-02-2019 06:48   Janusz Ludwiczak
Jak można rozwiązać problem nienawiści w dyskusji, skąd bierze się nienawiść i czy hejtowanie jest częścią ludzkiej natury – nad tym zastanawiali się uczestnicy debaty, którą zorganizowano w Pobiedziskach.

We wtorek w auli Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska zorganizowało debatę "Podział, hejt, mowa nienawiści - co dalej?".

– Chcemy, by mieszkańcy mieli możliwość porozmawiać na ważne tematy i poruszali wątki, które są ważne. Debata odbyła się nie tylko po wydarzeniach, które miały miejsce w styczniu, ale również po tym, co obserwujemy w komentarzach. Mówiliśmy o mowie, która rani ludzi i stawia podziały – wyjaśnia Maciej Jędrzejczak ze Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska.

W debacie wzięli udział Paweł Bąkowski ze Stowarzyszenia Ośla Ławka, Hubert Wińczyk – performer i muzyk, a także Joanna Spychała oraz Patrycja Zenker - psycholog.

– Słyszałem, że po co organizujecie tą debatę, w Pobiedziskach nie ma tego problemu. Moim zdaniem jest wszędzie. Hejt leje się najczęściej w internecie – wskazywał Maciej Jędrzejczak, moderator dyskusji.

– Jadąc tutaj zastanawiałem się czy problem ten nie istnieje tylko w słowie pisanym, bo bezpośrednio twarzą w twarz drugiej osobie tego nie powiemy. Kiedyś pisało się listy, ważyło się to co się w nim pisze. List pisało się jak pamiętnik, dystansując emocje wobec siebie – wskazywał Hubert Wińczyk, performer i muzyk

– Najlepszym przykładem są tzw. fake newsy. Często nie chce się nikomu weryfikować danych informacji. Ale są też granice wolności słowa. W Gnieźnie ma odbyć się po raz pierwszy marsz równości i już wylała się fala hejtu i mowa nienawiści – mówił Paweł Bąkowski ze Stowarzyszenia Ośla Ławka, działacz i aktywista społeczny.

– Po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza dużo mówiliśmy o mowie nienawiści. Ale czy wyciągnęliśmy wnioski po ofiarach holokaustu, po II wojnie światowej? Czesław Niemen śpiewał: "Dziwny jest ten świat" – wskazywała Patrycja Zenker, psycholog.

Nie zabrakło również dyskusji wśród publiczności.

– W ramach Generatora Malta zorganizowaliśmy w Poznaniu eksperyment społeczny "Dialog". Zaprosiliśmy trzy grupy: osoby bardzo wierzące - katolików, drugą grupę stanowili muzułmanie, a trzecią osoby nieheteronormatywne. Przez pół roku wymieniali się poglądami, dyskutowali m.in. o tym czy każdy muzułmanin to terrorysta, dlaczego katolicy nienawidzą gejów. Co się okazało. Nawiązały się wspólne przyjaźnie. W projekcie wzięło udział ok. 500 osób. Powstał nawet pomysł zorganizowania cyklu Nocy Świątyń. Jednak później na jednym z portali pojawiały się komentarze, atakujące i szkalujące poznańskiego immama, że jego żona zostanie zgwałcona, że jego dzieci będą pobite. Zorganizowana została demonstracja, na której pojawiły się hasła: "Najpierw musicie zabić mnie". Osoby, które pisały takie komentarze mają już sprawy w sondzie. Jednak pojawia się pytanie: czy nie można najpierw zapytać wprost osobiście, jak to jest w twojej religii? – mówiła Agnieszka Różyńska.

A już w marcu Kasztelania Ostrowska organizuje kolejną debatę zatytułowaną "Puszcza Białowieska, Puszcza Zielonka - czym dla nas są lasy?". Organizatorzy zapowiadają również organizacje wydarzeń także w gminie Kostrzyn.


R E K L A M A

Komentarze (1)

08-02-2019 20:58:19
Nowy mieszkaniec w kostrzynie
Witam a mozna takie spotkanie zrobić w Kostrzynie w Gminie bo tez uwazam ze jest dużo NIENAWISCI
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

kwi

17:00
Kino za rogiem Kostrzyn ul. Poznańska 24 (budynek Biblioteki)
Spotkanie z Adamem Woronowiczem - aktorem filmowym i teatralnym

26

kwi

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Zostań Gwiazdą" - finał Konkursu Piosenkarskiego dla dzieci młodzieży "Zostań Gwiazdą"

27

kwi

16:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Fara Pelikan Żydowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Unia Swarzędz II

03

maj

10:00
KOSTRZYN, kościół Piotra i Pawła (Fara), ul. Średzka 8
Msza św. za ojczyznę - obchody święta Konstytucji 3 Maja

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: