Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

O podziałach i mowie nienawiści - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
O podziałach i mowie nienawiści
07-02-2019 06:48   Janusz Ludwiczak
Jak można rozwiązać problem nienawiści w dyskusji, skąd bierze się nienawiść i czy hejtowanie jest częścią ludzkiej natury – nad tym zastanawiali się uczestnicy debaty, którą zorganizowano w Pobiedziskach.

We wtorek w auli Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska zorganizowało debatę "Podział, hejt, mowa nienawiści - co dalej?".

– Chcemy, by mieszkańcy mieli możliwość porozmawiać na ważne tematy i poruszali wątki, które są ważne. Debata odbyła się nie tylko po wydarzeniach, które miały miejsce w styczniu, ale również po tym, co obserwujemy w komentarzach. Mówiliśmy o mowie, która rani ludzi i stawia podziały – wyjaśnia Maciej Jędrzejczak ze Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska.

W debacie wzięli udział Paweł Bąkowski ze Stowarzyszenia Ośla Ławka, Hubert Wińczyk – performer i muzyk, a także Joanna Spychała oraz Patrycja Zenker - psycholog.

– Słyszałem, że po co organizujecie tą debatę, w Pobiedziskach nie ma tego problemu. Moim zdaniem jest wszędzie. Hejt leje się najczęściej w internecie – wskazywał Maciej Jędrzejczak, moderator dyskusji.

– Jadąc tutaj zastanawiałem się czy problem ten nie istnieje tylko w słowie pisanym, bo bezpośrednio twarzą w twarz drugiej osobie tego nie powiemy. Kiedyś pisało się listy, ważyło się to co się w nim pisze. List pisało się jak pamiętnik, dystansując emocje wobec siebie – wskazywał Hubert Wińczyk, performer i muzyk

– Najlepszym przykładem są tzw. fake newsy. Często nie chce się nikomu weryfikować danych informacji. Ale są też granice wolności słowa. W Gnieźnie ma odbyć się po raz pierwszy marsz równości i już wylała się fala hejtu i mowa nienawiści – mówił Paweł Bąkowski ze Stowarzyszenia Ośla Ławka, działacz i aktywista społeczny.

– Po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza dużo mówiliśmy o mowie nienawiści. Ale czy wyciągnęliśmy wnioski po ofiarach holokaustu, po II wojnie światowej? Czesław Niemen śpiewał: "Dziwny jest ten świat" – wskazywała Patrycja Zenker, psycholog.

Nie zabrakło również dyskusji wśród publiczności.

– W ramach Generatora Malta zorganizowaliśmy w Poznaniu eksperyment społeczny "Dialog". Zaprosiliśmy trzy grupy: osoby bardzo wierzące - katolików, drugą grupę stanowili muzułmanie, a trzecią osoby nieheteronormatywne. Przez pół roku wymieniali się poglądami, dyskutowali m.in. o tym czy każdy muzułmanin to terrorysta, dlaczego katolicy nienawidzą gejów. Co się okazało. Nawiązały się wspólne przyjaźnie. W projekcie wzięło udział ok. 500 osób. Powstał nawet pomysł zorganizowania cyklu Nocy Świątyń. Jednak później na jednym z portali pojawiały się komentarze, atakujące i szkalujące poznańskiego immama, że jego żona zostanie zgwałcona, że jego dzieci będą pobite. Zorganizowana została demonstracja, na której pojawiły się hasła: "Najpierw musicie zabić mnie". Osoby, które pisały takie komentarze mają już sprawy w sondzie. Jednak pojawia się pytanie: czy nie można najpierw zapytać wprost osobiście, jak to jest w twojej religii? – mówiła Agnieszka Różyńska.

A już w marcu Kasztelania Ostrowska organizuje kolejną debatę zatytułowaną "Puszcza Białowieska, Puszcza Zielonka - czym dla nas są lasy?". Organizatorzy zapowiadają również organizacje wydarzeń także w gminie Kostrzyn.


Komentarze (1)

08-02-2019 20:58:19
Nowy mieszkaniec w kostrzynie
Witam a mozna takie spotkanie zrobić w Kostrzynie w Gminie bo tez uwazam ze jest dużo NIENAWISCI

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

lip

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Malinowe lato: Plażing z Szydercami, czyli wakacyjne przeboje i autorskie piosenki kabaretowe - Klub Szyderców Bis

26

lip

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:30

30

lip

Czerlejnko
Malinowe lato: Spektakl "O świętomarcińskich rogalach" - Teatr Mozaika

31

lip

KOSTRZYN, przychodnia Sanus, ul. Braci Drzewieckich 1
Bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat
w godz. 9:00-17:00

06

sie

Kostrzyn
Malinowe lato: koncert zespołu Djibril

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz/spędziłeś(aś) swój urlop i wakacje?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: