Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Accipe Signaculum doni Spiritus Sancti - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Accipe Signaculum doni Spiritus Sancti
20-11-2023 02:09   Janusz Ludwiczak
Biskup senior Zdzisław Fortuniak udzielił w niedzielę w kościele św. Mikołaja w Siedlcu sakramentu bierzmowania 12-osobowej grupie młodych ludzi. Równocześnie dobiega końca wizytacja kanoniczna we wszystkich parafiach dekanatu kostrzyńskiego.

Do sakramentu młodzież przygotowywała się przez minione dwa lata. Wśród bierzmowanych byli przede wszystkim uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych parafii.

Bierzmowanie było jednym z elementów wizytacji kanonicznej ks. biskupa seniora Zdzisława Fortuniaka w Parafii Św. Mikołaja w Siedlcu. Wcześniej odbyło się spotkanie m.in. z przedstawicielami parafialnych grup duszpasterskich, a także społecznością szkoły podstawowej w Brzeźnie.

Parafia w Siedlcu jest ostatnia, w której odbywa się trwająca od drugiej połowy września wizytacja kanoniczna w dekanacie kostrzyńskim. Wcześniej biskup Zdzisław Fortuniak odwiedził m.in. parafię farną i bł. Jolanty w Kostrzynie, a także Parafie w Czerlejnie, Iwnie, Gułtowach i Siekierkach. We wszystkich wspólnotach udzielony został sakrament bierzmowania.

Wizytacja kanoniczna w kostrzyńskim dekanacie podsumowana zostanie podczas mszy świętej w piątek, 24 listopada o godz. 18:00 w poznańskiej Katedrze.


Istotą sakramentu bierzmowania jest przekazanie Ducha Świętego, umocnienie wiary oraz uzdolnienie do świadczenia o niej oraz jej obrony. Jednoczy ściślej z Jezusem Chrystusem. Sakrament ten udzielany jest również w kościołach protestanckich i prawosławnych.

W Kościele rzymskokatolickim bierzmowanie odgrywa rolę wyznania wiary, niejako świadomego, bo dokonywanego w wieku dorosłym. Sakrament ten udzielać może jedynie biskup. W razie niebezpieczeństwa śmierci, sakramentu tego może udzielić każdy proboszcz lub każdy ksiądz, zgodnie z kanonem 883 kodeksu prawa kanonicznego z 1983. Ważną osobą na bierzmowaniu jest świadek. Jest on świadkiem umocnienia wiary bierzmowanego. Kładzie on prawą dłoń na prawym ramieniu bierzmowanego. Prawo kanoniczne zaleca, by był nim jeden z chrzestnych.

Nazwa "bierzmowanie" powstała od łacińskiego słowa firmare "umacniać", zapożyczonego za pośrednictwem języka niemieckiego i czeskiego zapewne już w X wieku, i dodatkowo skojarzonego ze staropolskim wyrazem "bierwiono", "bierzwiono", "bierzwno" lub "bierzmo", co oznaczało belkę podtrzymującą drewniany pułap domu, strop. Bierzmowanie (łac. confirmatio) jest to zatem podtrzymywanie, umacnianie wiary. Słowo confirmo (umacniam) występuje w formule bierzmowania w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
08

gru

19:30
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Spotkanie autorskie z Agnieszką Graj – autorką książki „Najdalszy Zakątek Miłości”.

09

gru

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Rockowe Andrzejki na rzecz Jakuba Czubaka

10

gru

KOSTRZYN, Rynek
Jarmark Bożonarodzeniowy
w godz. 16:00-20:00

11

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

12

gru

17:00
IWNO, Park Mielżyńskich
Wieczornica z kolędami:
• śpiew kolęd
• występy uczniów ze szkoły w Iwnie
• poczęstunek
• przejazd saniami Świętego Mikołaja

[ wszystkie ]

Sonda
Czy będziesz korzystać z lodowiska, które powstaje przy ul.Powstańców Wielkopolskich w Kostrzynie?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: