Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Siedlcu odsłonięto pomnik "pamięci młodych więźniarek obozu pracy przymusowej" {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Siedlcu odsłonięto pomnik "pamięci młodych więźniarek obozu pracy przymusowej" {►FILM}
12-09-2023 05:48   Janusz Ludwiczak
W niedzielę, podczas obchodzonego po raz pierwszy Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny w Siedlcu odsłonięty został pomnik, który upamiętnia utworzony przez Niemców obóz pracy przymusowej, do którego trafiały dziewczynki w wieku szkolnym. Odsłonięcia pomnika dokonała m.in. Marianna Staszewska, która jako 12-latka została skierowana przez Niemców do pracy w polu.

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny, który obchodzony będzie 10 września został niedawno ustanowiony przez Sejm RP "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek".

W niedzielę, przy kościele św. Mikołaja w Sied;cu odsłonięty został pomnik, upamiętniający dziewczynki, które uwięzione były w pobliskim, niemieckim obozie pracy przymusowej Kinderlager Heimdorf Warthgau, który działał w czasie II wojny światowej.

– Takich miejsc w Wielkopolsce jest wiele, ale na przykładzie Siedlca warto przypominać o tej krzywdzie, która działa się młodym dziewczętom w wieku 11-14 lat. Zostały one tutaj skoszarowane w jednym miejscu po to, aby pracować ponad siły, bez dnia wolnego, bez świąt, praktycznie siedem dni w tygodniu, bez jakiejkolwiek opieki medycznej, bez edukacji. Dziewczęta te utraciły dzieciństwo i to odcisnęło ich pięto na całe życie – powiedział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Jak wyjaśnia dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr Rafał Reczek na początku 1941 roku wobec braku siły roboczej Niemcy postanowili do opuszczonego już obozu żydowskiego, który mieścił się w pałacu barokowo-klasycystycznym skierować przymusowo dziewczynki w wieku od 11 do 14 lat.

– Sterroryzowane dzieci, zabrane z polskich rodzin były tutaj przetrzymywane. Takie dziecko musiało wykonywać prace. Rodzice nie mieli nic do powiedzenia, musieli wykonać rozkaz. W przypadku odmowy mogłyby zostać skierowane do obozu koncentracyjnego, gdzie czekałaby na nich śmierć – powiedział dr Rafał Reczek, dyrektor IPN w Poznaniu.

Obóz funkcjonował do 1945 r., gdy wkroczyły wojska sowieckie i kończyła się II wojna światowa.

Z przeprowadzonego przez IPN śledztwa wynika, że w obozie przymusowej pracy mogło przebywać kilkaset dziewcząt, a jednorazowo ok. 50.

Pomnik upamiętniający obóz znajduje się przy kościele św. Mikołaja w Siedlcu, gdyż obecnie pobliski pałac jest własnością prywatną.

ZOBACZ TAKŻE: Dziewczynki, które były zmuszane do pracy – w Siedlcu znajdował się obóz pracy dzieci


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

wrz

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

12:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Unia II Swarzędz

25

wrz

19:00
GWIAZDOWO, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Jagodno
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

26

wrz

18:30
SKAŁOWO, bar
Zebranie wiejskie Sołectwa Skałowo
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

19:30
SIEKIERKI WIELKIE, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Siekierki
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

[ wszystkie ]

Sonda
Kogo poprzesz w wyborach parlamentarnych 15 października?

lista 1 – Bezpartyjni Samorządowcy

lista 2 – Trzecia Droga

lista 3 – Nowa Lewica

lista 4 – Prawo i Sprawiedliwość

lista 5 – Konfederacja

lista 6 – Koalicja Obywatelska

nie wezmę udziału w wyborach


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: