Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ruszają wybory sołeckie – na początek Sanniki - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Ruszają wybory sołeckie – na początek Sanniki
31-01-2019 10:13   Janusz Ludwiczak
We wtorek odbędą się pierwsze wybory sołeckie w gminie Kostrzyn. Na początek swojego reprezentanta wsi wybiorą mieszkańcy Sannik.

W najbliższy wtorek, 5 lutego swojego sołtysa, a także radę sołecką na najbliższą kadencję wybiorą mieszkańcy Sannik. Będą to pierwsze wybory sołeckie w gminie.

– Znany jest termin wyborów sołeckich w Sannikach, odbędą się one 5 lutego o godz. 17:00. Zebranie wiejskie odbędzie się w lokalu Sanniki 4/5 – informuje Marzena Pietraszewska, sołtys Sannik.

Wybory sołtysa odbywają się podczas zebrania wiejskiego. Wybierany jest wtedy nie tylko sołtys, ale również rada sołecka, w skład której wchodzi sołtys jako przewodniczący oraz członkowie, który może być od 3 do 8 osób.

Na razie nie wiadomo kiedy odbędą się wybory w pozostałych 20 sołectwach gminy Kostrzyn. Jak poinformował nas urząd gminy trwa ustalanie terminów. W sąsiednich gminach wybory sołeckie odbywają się już m.in. w gminie Swarzędz (i tak np. w Paczkowie odbędą się 11 marca, w Sokolnikach Gwiazdowskich 4 marca), w gminie Pobiedziska (np. w Kociałkowej Górce 5 lutego) czy w gminie Dominowo i Środa Wielkopolska.

Wybory sołtysa i członków rady sołeckiej w Sannikach odbywa się dlatego, gdyż sołectwo to ma nowy status.

A na czym polega funkcja sołtysa? Sołtys jest reprezentuje wieś, sołectwo, zwołuje zebrania wiejskie, realizuje uchwały rady gminy dotyczące sołectwa, a także umożliwia zapoznanie się z uchwałami rady jak najszerszemu kręgowi mieszkańców sołectwa, w zakresie ustalonym przez radę gminy dokonuje poboru podatków rolnego i leśnego jako inkasent organu podatkowego, uczestniczy w sesjach rady gminy, a także w pracach jej organów bez prawa do głosowania, a także zobowiązany jest brać udział w posiedzeniach komisji rady gminy, jeśli rozpatrywane są sprawy sołectwa.

Sołtys jest przedstawicielem jednostki pomocniczej gminy, tak jak w mieście, np. w Poznaniu funkcję tą pełni rada osiedla.

Historia sołtysa sięga już średniowiecza, kiedy to był on postawiony przez feudalnego pana na czele wsi lokowanej na prawie niemieckim. Sołtysem mógł być szlachcic, mieszczanin lub chłop. Do praw sołtysa należało zbieranie czynszu, przewodniczenie ławie wiejskiej, partycypowanie w dochodach feudała (1/6 czynszów i 1/3 kar sądowych), prawo posiadania jatek, młyna itp. Miał obowiązek konnej służby wojskowej jako panosza. Znaczenie społeczne i ekonomiczne sołtysów było względnie mocne, a bywało częstym zjawisko przenoszenia się sołtysów lub ich dzieci do stanu rycerskiego. Potencjał sołtysów bywał na tyle silny, że ekonomicznie przewyższali czasem drobne rycerstwo, szczególnie rekrutujące się z ubogich ministeriałów lub włodyków.

Z tego względu szlachta wymogła na Jagielle Statut warcki (1423), na mocy którego szlachcice mogli wykupywać sołectwa. Z biegiem czasu od wieku XV do XVII sołtysi stali się nadzorcami pańszczyźnianymi i pomocnikami właścicieli wsi.

W Polsce rozbiorowej i w okresie międzywojennym sołtys stał na czele najniższej jednostki podziału administracyjnego – gromady.

W latach 1954–1972 sołtys był pośrednikiem między mieszkańcami wsi a gromadzką radą narodową, po 1973 roku między mieszkańcami a gminną radą narodową oraz naczelnikiem gminy.

Od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, sołectwa. Sołtys jest wybierany przez zebranie wiejskie. Działalność sołtysa wspiera rada sołecka. Sołtys korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Szczegółowe regulacje uprawnień sołtysa regulowane są w statucie sołectwa uchwalanym przez radę gminy.

Obecnie w Polsce jest ponad 40 tys. sołtysów (w 2011 r. było ich dokładnie 40 540).

Sołtysom nie tylko z okazji ich święta składamy najlepsze życzenia: pomyślności, sukcesów i satysfakcji z pełnionej funkcji.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

mar

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Las Puszczykowo

06

kwi

13:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Górnik Konin

07

kwi

Gmina Kostrzyn
Wybory samorządowe

09

kwi

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-15:00

20

kwi

Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy poprzesz Szymona Matyska na kolejną kadencję burmistrza gminy Kostrzyn?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: